Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej

Rozpoczęcie roku szkolnego w 2023 nie odbędzie się tradycyjnie 1 września. Decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki powrót do zajęć został przesunięty, co oznacza, że uczniowie oraz ich rodzice nie muszą kończyć wakacji z końcem sierpnia – czeka ich nieco dłuższy odpoczynek. Skąd taka zmiana? Kiedy początek roku szkolnego 2023/2024?

Kiedy początek roku szkolnego 2023/2024? Wakacje przedłużone!

Nowy rok szkolne 2023/2024 upłynie wszystkim pod znakiem nowości. Już sam początek będzie bardzo nietypowy – uroczyste rozpoczęcie decyzją ministerstwa edukacji zostało bowiem przesunięte i nie odbędzie się tradycyjnie 1 września. Przyczyną zmiany terminu jest tegoroczny układ kalendarza. 1 września wypada w piątek, a zatem aby nie rozbijać startu nauki na dwa osobne tygodnie, resort postanowił przenieść rozpoczęcie na poniedziałek 4 września. Tym sposobem uczniowie zyskują cały dodatkowy weekend wakacji.

Zmiany dotyczą jednak nie tylko kalendarza, ale także planu lekcji. W szkołach pojawi się nowy przedmiot “Biznes i zarządzanie”, który zastąpi znane od lat “Podstawy przedsiębiorczości”. Zajęcia te będą się odbywać w klasach I i II szkoły ponadpodstawowej. Nowością jest też powrót łaciny, która po latach znowu zagości w szkołach. Uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych oraz liceów ogólnokształcących i techników  będą mogli wybrać ten język jako dodatkowy, jeśli znajdzie się on w ofercie danej placówki.

Zobacz: Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/2024 nie zapowiada się wesoło

Na koniec roku uczniów też czeka niespodzianka

Zakończenie roku szkolnego będzie równie miłe, co rozpoczęcie. Ze względu na kalendarz przyszłoroczne wakacje wystartują wyjątkowo wcześnie – ostatni dzień szkoły (uroczyste zakończenie i rozdanie świadectw) wypada bowiem w piątek 21 czerwca 2024, co oznacza, że uczniowie zyskają ponad tydzień wypoczynku jeszcze w czerwcu.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo