To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza “prawdę i szlachetność”

Moda na poszczególne imiona potrafi wracać jak bumerang. Mogłoby się wydawać, że niektóre popularne przez laty (a nawet dekady) imiona już dawno zostały zapomniane, ale często niespodziewanie znów coraz częściej zaczynają pojawiać się na porodówkach. Jedna z takich propozycji, która robiła furorę w latach 50, dziś ponownie podbija rankingi.

To imię biło rekordy popularności w latach 50.

Imię Alicja cieszyło się szczególną popularnością w latach 50., czyli mniej więcej 70 lat temu. W kolejnych latach stopniowo traciło swoją pozycję i z każdym rokiem stawało się coraz bardziej zapomniane. Wszystko zmieniło się kilka lat temu, kiedy Alicja znów szturmem wbiła się do pierwszej dziesiątki rankingu. W 2022 nazwano tak aż 4261 dziewczynek, dzięki czemu imię uplasowało się na 8. miejscu (tak samo jak w 2021).

  1. Zofia – 5714 (awans z 2. miejsca)
  2. Zuzanna – 5558 (liderka zestawienia z I połowy 2022 r.)
  3. Hanna – 5261 (utrzymuje miejsce 3.)
  4. Laura – 5095 (awans z 6. miejsca)
  5. Maja – 4979 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)
  6. Julia – 4936 (poprzednio 4. miejsce)
  7. Oliwia – 4440 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)
  8. Alicja – 4261 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)
  9. Pola – 4087 (miejsce 10. w poprzednim rankingu)
  10. Lena – 3811 (poprzednio 9. miejsce)

Pochodzenie imienia Alicja pozostaje nie do końca jasne. Większość specjalistów skłania się ku hipotezie, że wywodzi się ono ze starofrancuskiego imienia Aëlis, które oznacza “osobę szlachetną, dobrą, prawdomówną”.

Zobacz: To imię wciąż nosi najwięcej kobiet w Polsce. Oznacza “wdzięk” i bije na głowę Hannę oraz Zuzannę

Które imiona zyskują na popularności?

Obserwując zestawienia najczęściej nadawanych imion w ostatnich latach, łatwo zauważyć, że coraz bardziej popularne stają się imiona tradycyjne, słowiańskie lub inne mocno zakorzenione w naszej kulturze. Świadczy o tym popularność takich imion jak Stanisław, Helena, Pola czy Liliana.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo