Robaki u dzieci: Przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania i leczenia

Pewnie wydaje Ci się, że robaki u dzieci są czymś bardzo rzadkim i występują zwykle w przypadku braku higieny, jednak tak naprawdę prawie każde dziecko kiedyś cierpiało lub w przyszłości może cierpieć z powodu pasożytów. Pasożyty jelitowe mogą się przyczyniać do wystąpienia anemii oraz innych nieprawidłowości. Warto zatem wiedzieć, jak je zwalczać i co robić, żeby uniknąć zakażenia. Robaki u dzieci są to częsta i “naturalna” przypadłość, dlatego nie powinny być powodem do wstydu i unikania wizyty u lekarza.

Robaki u dzieci: Przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania i leczenia

W jaki sposób dzieci zarażają się robakami?

Niestety, szczególnie u dzieci, o zakażenie pasożytami jest bardzo łatwo. Pasożyty dostają się do wnętrza organizmu między innymi drogą kropelkową, przez dotykanie przedmiotów, na których występują, a także wraz z jedzeniem. Dzieci, które nie przestrzegają podstawowych zasad higieny i podczas zabawy często wsadzają do buzi różne przedmioty, które niekoniecznie są idealnie czyste, bardzo łatwo mogą „złapać” pasożyty.

Często zakażenie pasożytami nie daje żadnych objawów albo objawy te są bardzo podobne do dolegliwości towarzyszących infekcji czy zapaleniu. W niektórych przypadkach z występowaniem robaków wiążą się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a czasami pasożyty stają się powodem poważnych problemów zdrowotnych.

Robaki u dzieci: Objawy

Bardzo często objawy zakażenia pasożytami są podobne do objawów alergii, nietolerancji pokarmowej, infekcji albo choroby zakaźnej. W związku z tym, w wielu przypadkach trudno jest zdiagnozować występowanie pasożytów bez wykonania odpowiednich badań. Szczególnie powinny Cię zaniepokoić nawracające infekcje, częste bóle brzucha oraz anemia. To, że dziecko ma robaki może się objawiać również wysypką oraz stale nawracającymi biegunkami.

Pasożyty mogą być powodem zmiany zachowania dziecka – maluch może stać się nadpobudliwy, może mieć kłopoty z koncentracją i skupieniem się przez dłuższy czas. Czasami dzieci zakażone pasożytami mają bladą skórę, są bardzo szczupłe, rosną i przybierają na wadze wolniej niż inne dzieci w tym samym wieku, a także mają słabe paznokcie i włosy. Robaki w wielu przypadkach wiążą się z kłopotami ze snem, więc  jeśli Twój maluch od jakiegoś czasu moczy się w nocy, nie może spokojnie spać, miewa koszmary i zgrzyta zębami, zdecyduj się na wizytę u lekarza, ponieważ takie objawy mogą świadczyć o obecności pasożytów. Objawy w dużym stopniu zależą od tego, jakim pasożytem dziecko jest zarażone.

Sprawdź:  Jęczmień Oka w ciąży i u dziecka: Przyczyny, Objawy, Leczenie

Jakie pasożyty najczęściej występują u dzieci?

1. Owsiki

Jednymi z częściej występujących u dzieci robaków są owsiki. Wiele dzieci zakaża się nimi w szkole lub przedszkolu. Owsiki żyją w jelicie i mają zwykle do 1 cm długości. W ciągu dnia owsiki pozostają w jelitach, natomiast w nocy wypełzają w kierunku odbytu, gdzie składają jaja. W związku z tym, że wówczas wywołują swędzenie, dziecko może się drapać w okolicach pupy, przez co jaja owsików są roznoszone na dłoniach. Owsiki mogą powodować u dziecka rozdrażnienie, ciągłe zmęczenie, problemy ze snem oraz koncentracją. Poza tym owsiki bywają przyczyną bólów głowy, brzucha, osłabienia, anemii, występowania nudności oraz braku apetytu.

2. Glista ludzka

Glista ludzka to pasożyt, który może osiągnąć długość nawet pół metra. Najczęstszym powodem zakażenia glistą ludzką jest zjedzenie zakażonego pokarmu. W związku z tym, ważne jest dokładne mycie warzyw i owoców, szczególnie takich, które pochodzą z upraw nawożonych nawozami naturalnymi, zawierającymi odchody. Glista ludzka może być bardzo groźna, ponieważ potrafi przebić się do naczyń krwionośnych, skąd razem z krwią rozprzestrzenia się po organizmie, docierając na przykład do oskrzeli i płuc. Glista ludzka może powodować różne powikłania, na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego. Objawy zakażenia glistą ludzką bywają różne, zależą głównie od tego, gdzie glista ludzka aktualnie się znajduje. Gdy glista jest w jelitach, maluch może cierpieć na silne bóle brzucha, biegunki, nudności, brak apetytu, częste wymioty, kłopoty ze snem oraz bóle głowy. Często występują również objawy alergiczne. Z kolei, jeśli glista znajdzie się w płucach albo oskrzelach, może wystąpić zapalenie oskrzeli i płuc.

3. Tasiemiec

Tasiemiec to pasożyt, który rozwija się w organizmach zwierząt i może dostać się do organizmu człowieka wraz z pożywieniem. Pasożyty mają postać długich taśm podzielonych na liczne człony oraz główki z haczykami, które służą do przyczepiania się do ścianek jelita. Typowymi objawami obecności tasiemca u dziecka są wymioty, mdłości, bóle brzucha oraz brak apetytu i spadek wagi ciała.

Sprawdź:  Lekarze apelują o ostrożność: podczas upałów barszcz Sosnowskiego jeszcze bardziej niebezpieczny niż zazwyczaj

4. Włosogłówka

Włosogłówka to pasożyt, który występuje u dzieci bardzo często i najczęściej zagnieżdża się w jelicie ślepym. Pasożyty te mają najczęściej około 3 – 5 cm długości. Dzieci zarażają się włosogłówką poprzez zjedzenie pokarmu, na którym znajdują się larwy pasożytów oraz przez kontakt z innymi zarażonymi dziećmi. Objawy zakażenia włosogłówką występują tylko wtedy, gdy w organizmie maluszka znajduje się dużo pasożytów. Wtedy najczęstsze objawy to spadek masy ciała, brak apetytu, bóle brzucha, biegunki, a także anemia.

5. Wiciowiec jelitowy

Pasożyt ten wywołuje u dzieci chorobę zwaną lambliozą. Robaki zagnieżdżają się w jelicie cienkim, ale również w przewodach trzustkowym i żółciowym. Obecność cyst w jelitach powoduje uszkodzenie śluzówki, przez co może dojść do zaburzenia wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Na skutek obecności wiciowca jelitowego słabiej wchłaniają się niektóre tłuszcze, laktoza oraz witaminy, co może prowadzić do niedoborów. Poza tym, wiciowiec może powodować zapalenie dróg żółciowych, żółtaczkę oraz podrażnienie trzustki.

W jaki sposób diagnozuje się pasożyty u dzieci?

Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na stwierdzenie u dziecka pasożytów jest zrobienie badania kału oraz wymazu na owsiki. Badania warto regularnie powtarzać, również po pokonaniu pasożytów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pasożyty nie wróciły, a Twoje dziecko jest zdrowe.

Część badań, które wykonuje się u dziecka w sytuacji wystąpienia niepokojących objawów daje niejednoznaczne wyniki. Niekiedy w przypadku podejrzenia, że dziecko ma alergie, atopowe zapalenie skóry lub astmę, lekarz zleca pewne badania, których wyniki mogą potwierdzać uczulenie. Niestety, wyniki, które mogą świadczyć, że dziecko ma uczulenie, na przykład podwyższony poziom immunoglobuliny typu E, mogą też oznaczać obecność pasożytów. W sytuacji, gdy dziecko jest leczone na alergie, ale leczenie nie daje żadnych efektów, warto wziąć pod uwagę możliwość zakażenia pasożytami i wykonać badania kału.

Sprawdź:  Tran dla dzieci

Leczenie: Domowe sposoby na robaki u dzieci

Sposobów na pozbycie się pasożytów jest wiele, od tych naturalnych, stosowanych jeszcze przez nasze babcie, po środki farmakologiczne. Jednym z naturalnych sposobów na pozbycie się glisty ludzkiej jest codzienne picie (najlepiej przez tydzień) naparu sporządzonego z cebuli zalanej wrzątkiem. Innym sposobem na glistę jest wypicie mleka zagotowanego z 10 ząbkami czosnku, zażycie środka przeczyszczającego, a następnie zrobienie lewatywy. Pomóc może również regularne picie 500 ml soku z marchwi.

W celu pozbycia się owsików zaleca się podawanie maluszkowi środka przeczyszczającego w postaci papki przygotowanej z pestek dyni. Na owsiki może pomóc również napar z piołunu, chociaż ze względu na gorzki smak, dziecko pewnie nie będzie chciało go pić. Jeżeli domowe metody zawodzą, koniecznie zwróć się o poradę do lekarza. Zwykle terapia farmakologiczna jest skuteczniejsza i przynosi szybsze efekty. Najbardziej popularnymi środkami przeciw pasożytom są Vermox i Pyrantelum. Bardzo ważne jest, żeby odrobaczywianiu poddana została cała rodzina. W czasie leczenia warto również częściej zmieniać pościel, ręczniki i prać je w wyższych temperaturach. Żeby mieć pewność, że pozbędziemy się pasożytów, najlepiej je wygotować.

Jak najlepiej zapobiegać zakażeniu pasożytami?

Jeśli już pozbędziecie się robaków albo macie takie szczęście, że maluch nigdy nie cierpiał z powodu pasożytów, ważna jest profilaktyka i zapobieganie zakażeniom. Podstawą jest przestrzeganie zasad higieny. Przez wszystkim naucz dziecko, żeby po każdym skorzystaniu z toalety, powrocie do domu ze szkoły czy podwórka oraz przed posiłkiem dokładnie myło ręce. Ważne jest również, żeby każdy domownik miał swój ręcznik i używał tylko jego. W ten sposób, jeśli ktoś zarazi się pasożytami ograniczy się ich rozprzestrzenianie.

Bardzo istotne jest także dokładne mycie owoców i warzyw, najlepiej w ciepłej wodzie. Myj nawet owoce i warzywa pochodzące z wiadomego źródła, na przykład przydomowego ogródka. Poza tym, nie podawaj dziecku surowego albo niedogotowanego mięsa. Jeśli masz zwierzątko domowe, na przykład psa lub kota, dbaj o regularne odrobczywianie i wizyty u weterynarza.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Zespół Reye’a: przyczyny, objawy i sposób leczenia
Zespół Reye’a to rzadka, ale bardzo groźna choroba. Pojawia się głównie u dzieci w wieku 4 – 12 lat, ale dotyka również dorosłych oraz mniejsze dzieci. Bardzo często pojawienie się
Czytaj dalej
Ciąża
Gry na tablet dla dzieci, które nie szkodzą
Wielu rodziców ma wątpliwości czy dziecko powinno korzystać z telefonu czy tabletu i jak często można mu pozwalać na zabawę elektronicznymi sprzętami. Niektórzy chowają przed maluchami smartfony i zabraniają korzystania
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt Zdrowie dziecka
Ząbkowanie: kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlaka?
Wyrastanie pierwszych ząbków u niemowlaka to etap, na który większość rodziców czeka. Warto zaopatrzyć się w kalendarz ząbkowania, aby zapisywać, kiedy pojawiły się kolejne ząbki. Dowiedz się też jak ulżyć maluszkowi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Skuteczne sposoby na odparzenia u niemowlaka
Odparzenia u niemowlaka to bardzo częsty problem, z którym przychodzi zmierzyć się rodzicom maluszka. Najczęściej, dochodzi do nich w pierwszych miesiącach życia i mogą powtarzać się kilkukrotnie, szczególnie w ciągu
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Znamiona na skórze: Kiedy powinny wzbudzić niepokój?
Różnego rodzaju znamiona na skórze takie jak znamiona barwnikowe czy też znamiona naczyniowe u niektórych są przypadłością wrodzoną, ale mogą być też nabyte. Większość znamion, zwłaszcza tych wrodzonych, jest niegroźna, jednak
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Wycinanie migdałków u dzieci [Te 10 faktów warto znać przed zabiegiem!]
Wycięcie migdałków to jeden z częściej przeprowadzanych zabiegów laryngologicznych polegający na przycięciu migdałków podniebiennych albo podcięciu migdałka gardłowego. Zabieg przeprowadza się w przypadku nieprawidłowości funkcjonowania układu oddechowo-pokarmowego, a także przy
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Rodzaje alergii u dzieci
Ogromny postęp cywilizacyjny przyczynił się do zwiększonej zapadalności na alergie różnego typu. Szacuje się, że na całym świecie około 40% ludności zmaga się z dokuczliwym uczuleniem. W Polsce co drugie
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Domowe i farmakologiczne sposoby na obniżenie gorączki u dziecka
Podwyższona temperatura ciała u dziecka zawsze wywołuje nasz niepokój, szczególnie że ma tendencję do szybkiego wzrastania. Jeżeli gorączka przekracza 38 stopni, maluch jest markotny, odmawia jedzenia i zauważymy dodatkowe objawy
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Obgryzanie paznokci u dzieci: Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?
Obgryzanie paznokci u dzieci to dość powszechne zjawisko. Ten nawyk u naszej pociechy powinien zwrócić uwagę rodziców nie tylko ze względów czysto estetycznych, ale przede wszystkim z uwagi na napięcia
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Biały nalot na języku: Co oznacza u niemowlaka, kobiety w ciąży i nie tylko?
Zauważyłeś biały nalot na języku swoim lub swojego dziecka? Spokojnie - w większości przypadków nie jest to związane z żadną chorobą, a jedynie z błędami w higienie jamy ustnej. Może
Czytaj dalej