Robaki u dzieci: Przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania i leczenia

Pewnie wydaje Ci się, że robaki u dzieci są czymś bardzo rzadkim i występują zwykle w przypadku braku higieny, jednak tak naprawdę prawie każde dziecko kiedyś cierpiało lub w przyszłości może cierpieć z powodu pasożytów. Pasożyty jelitowe mogą się przyczyniać do wystąpienia anemii oraz innych nieprawidłowości. Warto zatem wiedzieć, jak je zwalczać i co robić, żeby uniknąć zakażenia. Robaki u dzieci są to częsta i “naturalna” przypadłość, dlatego nie powinny być powodem do wstydu i unikania wizyty u lekarza.

Robaki u dzieci: Przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania i leczenia

W jaki sposób dzieci zarażają się robakami?

Niestety, szczególnie u dzieci, o zakażenie pasożytami jest bardzo łatwo. Pasożyty dostają się do wnętrza organizmu między innymi drogą kropelkową, przez dotykanie przedmiotów, na których występują, a także wraz z jedzeniem. Dzieci, które nie przestrzegają podstawowych zasad higieny i podczas zabawy często wsadzają do buzi różne przedmioty, które niekoniecznie są idealnie czyste, bardzo łatwo mogą „złapać” pasożyty.

Często zakażenie pasożytami nie daje żadnych objawów albo objawy te są bardzo podobne do dolegliwości towarzyszących infekcji czy zapaleniu. W niektórych przypadkach z występowaniem robaków wiążą się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a czasami pasożyty stają się powodem poważnych problemów zdrowotnych.

Robaki u dzieci: Objawy

Bardzo często objawy zakażenia pasożytami są podobne do objawów alergii, nietolerancji pokarmowej, infekcji albo choroby zakaźnej. W związku z tym, w wielu przypadkach trudno jest zdiagnozować występowanie pasożytów bez wykonania odpowiednich badań. Szczególnie powinny Cię zaniepokoić nawracające infekcje, częste bóle brzucha oraz anemia. To, że dziecko ma robaki może się objawiać również wysypką oraz stale nawracającymi biegunkami.

Pasożyty mogą być powodem zmiany zachowania dziecka – maluch może stać się nadpobudliwy, może mieć kłopoty z koncentracją i skupieniem się przez dłuższy czas. Czasami dzieci zakażone pasożytami mają bladą skórę, są bardzo szczupłe, rosną i przybierają na wadze wolniej niż inne dzieci w tym samym wieku, a także mają słabe paznokcie i włosy. Robaki w wielu przypadkach wiążą się z kłopotami ze snem, więc  jeśli Twój maluch od jakiegoś czasu moczy się w nocy, nie może spokojnie spać, miewa koszmary i zgrzyta zębami, zdecyduj się na wizytę u lekarza, ponieważ takie objawy mogą świadczyć o obecności pasożytów. Objawy w dużym stopniu zależą od tego, jakim pasożytem dziecko jest zarażone.

Jakie pasożyty najczęściej występują u dzieci?

1. Owsiki

Jednymi z częściej występujących u dzieci robaków są owsiki. Wiele dzieci zakaża się nimi w szkole lub przedszkolu. Owsiki żyją w jelicie i mają zwykle do 1 cm długości. W ciągu dnia owsiki pozostają w jelitach, natomiast w nocy wypełzają w kierunku odbytu, gdzie składają jaja. W związku z tym, że wówczas wywołują swędzenie, dziecko może się drapać w okolicach pupy, przez co jaja owsików są roznoszone na dłoniach. Owsiki mogą powodować u dziecka rozdrażnienie, ciągłe zmęczenie, problemy ze snem oraz koncentracją. Poza tym owsiki bywają przyczyną bólów głowy, brzucha, osłabienia, anemii, występowania nudności oraz braku apetytu.

2. Glista ludzka

Glista ludzka to pasożyt, który może osiągnąć długość nawet pół metra. Najczęstszym powodem zakażenia glistą ludzką jest zjedzenie zakażonego pokarmu. W związku z tym, ważne jest dokładne mycie warzyw i owoców, szczególnie takich, które pochodzą z upraw nawożonych nawozami naturalnymi, zawierającymi odchody. Glista ludzka może być bardzo groźna, ponieważ potrafi przebić się do naczyń krwionośnych, skąd razem z krwią rozprzestrzenia się po organizmie, docierając na przykład do oskrzeli i płuc. Glista ludzka może powodować różne powikłania, na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego. Objawy zakażenia glistą ludzką bywają różne, zależą głównie od tego, gdzie glista ludzka aktualnie się znajduje. Gdy glista jest w jelitach, maluch może cierpieć na silne bóle brzucha, biegunki, nudności, brak apetytu, częste wymioty, kłopoty ze snem oraz bóle głowy. Często występują również objawy alergiczne. Z kolei, jeśli glista znajdzie się w płucach albo oskrzelach, może wystąpić zapalenie oskrzeli i płuc.

3. Tasiemiec

Tasiemiec to pasożyt, który rozwija się w organizmach zwierząt i może dostać się do organizmu człowieka wraz z pożywieniem. Pasożyty mają postać długich taśm podzielonych na liczne człony oraz główki z haczykami, które służą do przyczepiania się do ścianek jelita. Typowymi objawami obecności tasiemca u dziecka są wymioty, mdłości, bóle brzucha oraz brak apetytu i spadek wagi ciała.

4. Włosogłówka

Włosogłówka to pasożyt, który występuje u dzieci bardzo często i najczęściej zagnieżdża się w jelicie ślepym. Pasożyty te mają najczęściej około 3 – 5 cm długości. Dzieci zarażają się włosogłówką poprzez zjedzenie pokarmu, na którym znajdują się larwy pasożytów oraz przez kontakt z innymi zarażonymi dziećmi. Objawy zakażenia włosogłówką występują tylko wtedy, gdy w organizmie maluszka znajduje się dużo pasożytów. Wtedy najczęstsze objawy to spadek masy ciała, brak apetytu, bóle brzucha, biegunki, a także anemia.

5. Wiciowiec jelitowy

Pasożyt ten wywołuje u dzieci chorobę zwaną lambliozą. Robaki zagnieżdżają się w jelicie cienkim, ale również w przewodach trzustkowym i żółciowym. Obecność cyst w jelitach powoduje uszkodzenie śluzówki, przez co może dojść do zaburzenia wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Na skutek obecności wiciowca jelitowego słabiej wchłaniają się niektóre tłuszcze, laktoza oraz witaminy, co może prowadzić do niedoborów. Poza tym, wiciowiec może powodować zapalenie dróg żółciowych, żółtaczkę oraz podrażnienie trzustki.

W jaki sposób diagnozuje się pasożyty u dzieci?

Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na stwierdzenie u dziecka pasożytów jest zrobienie badania kału oraz wymazu na owsiki. Badania warto regularnie powtarzać, również po pokonaniu pasożytów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pasożyty nie wróciły, a Twoje dziecko jest zdrowe.

Część badań, które wykonuje się u dziecka w sytuacji wystąpienia niepokojących objawów daje niejednoznaczne wyniki. Niekiedy w przypadku podejrzenia, że dziecko ma alergie, atopowe zapalenie skóry lub astmę, lekarz zleca pewne badania, których wyniki mogą potwierdzać uczulenie. Niestety, wyniki, które mogą świadczyć, że dziecko ma uczulenie, na przykład podwyższony poziom immunoglobuliny typu E, mogą też oznaczać obecność pasożytów. W sytuacji, gdy dziecko jest leczone na alergie, ale leczenie nie daje żadnych efektów, warto wziąć pod uwagę możliwość zakażenia pasożytami i wykonać badania kału.

Leczenie: Domowe sposoby na robaki u dzieci

Sposobów na pozbycie się pasożytów jest wiele, od tych naturalnych, stosowanych jeszcze przez nasze babcie, po środki farmakologiczne. Jednym z naturalnych sposobów na pozbycie się glisty ludzkiej jest codzienne picie (najlepiej przez tydzień) naparu sporządzonego z cebuli zalanej wrzątkiem. Innym sposobem na glistę jest wypicie mleka zagotowanego z 10 ząbkami czosnku, zażycie środka przeczyszczającego, a następnie zrobienie lewatywy. Pomóc może również regularne picie 500 ml soku z marchwi.

W celu pozbycia się owsików zaleca się podawanie maluszkowi środka przeczyszczającego w postaci papki przygotowanej z pestek dyni. Na owsiki może pomóc również napar z piołunu, chociaż ze względu na gorzki smak, dziecko pewnie nie będzie chciało go pić. Jeżeli domowe metody zawodzą, koniecznie zwróć się o poradę do lekarza. Zwykle terapia farmakologiczna jest skuteczniejsza i przynosi szybsze efekty. Najbardziej popularnymi środkami przeciw pasożytom są Vermox i Pyrantelum. Bardzo ważne jest, żeby odrobaczywianiu poddana została cała rodzina. W czasie leczenia warto również częściej zmieniać pościel, ręczniki i prać je w wyższych temperaturach. Żeby mieć pewność, że pozbędziemy się pasożytów, najlepiej je wygotować.

Jak najlepiej zapobiegać zakażeniu pasożytami?

Jeśli już pozbędziecie się robaków albo macie takie szczęście, że maluch nigdy nie cierpiał z powodu pasożytów, ważna jest profilaktyka i zapobieganie zakażeniom. Podstawą jest przestrzeganie zasad higieny. Przez wszystkim naucz dziecko, żeby po każdym skorzystaniu z toalety, powrocie do domu ze szkoły czy podwórka oraz przed posiłkiem dokładnie myło ręce. Ważne jest również, żeby każdy domownik miał swój ręcznik i używał tylko jego. W ten sposób, jeśli ktoś zarazi się pasożytami ograniczy się ich rozprzestrzenianie.

Bardzo istotne jest także dokładne mycie owoców i warzyw, najlepiej w ciepłej wodzie. Myj nawet owoce i warzywa pochodzące z wiadomego źródła, na przykład przydomowego ogródka. Poza tym, nie podawaj dziecku surowego albo niedogotowanego mięsa. Jeśli masz zwierzątko domowe, na przykład psa lub kota, dbaj o regularne odrobczywianie i wizyty u weterynarza.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Zespół Reye’a: przyczyny, objawy i sposób leczenia
Zespół Reye’a to rzadka, ale bardzo groźna choroba. Pojawia się głównie u dzieci w wieku 4 – 12 lat, ale dotyka również dorosłych oraz mniejsze dzieci. Bardzo często pojawienie się
Czytaj dalej
Ciąża
Gry na tablet dla dzieci, które nie szkodzą
Wielu rodziców ma wątpliwości czy dziecko powinno korzystać z telefonu czy tabletu i jak często można mu pozwalać na zabawę elektronicznymi sprzętami. Niektórzy chowają przed maluchami smartfony i zabraniają korzystania
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Zaczerwieniony pępek u dziecka [przyczyny czerwonego pępka u niemowlaka i starszych dzieci]
Czerwony pępek u dziecka to powód zmartwień wielu rodziców. Nie wiedzą oni, co dolega ich pociesze i często snują najczarniejsze scenariusze. Czy zaczerwieniony pępek to rzeczywiście poważne zagrożenie dla zdrowia
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Dieta na zaparcia u dzieci, czyli co ugotować dziecku z zaparciami?
O zaparciach u dziecka mówimy wtedy, gdy maluch wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w ciągu tygodnia i odczuwa związany z tym ból i niepokój. Może również brudzić bieliznę kałem, który
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
ARhD+: co oznacza ta grupa krwi?
Oznaczenie grupy krwi jest jednym z podstawowych badań, które obowiązkowo przeprowadza się u kobiet w ciąży. Znajomość swojej grupy krwi ma ogromne znaczenie, na przykład w przypadku konieczności transfuzji krwi,
Czytaj dalej
Newsy Upały
Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym samochodzie! Problem, który wraca co roku
Temperatura rośnie, a wraz z nią wzrasta liczba policyjnych i obywatelskich interwencji związanych z pozostawieniem dzieci w nagrzanych samochodzie. Jak co roku mundurowi przypominają: wysoka temperatura w zamkniętym pojeździe może
Czytaj dalej
Kleszcze
Grudka po kleszczu: kiedy znika i czy trzeba ją smarować?
Grudka po kleszczu może budzić zaniepokojenie. Wiele osób zastanawia się, czy nie stanowi ona problemu z którym należy wybrać się do lekarza. Kleszcz po wbiciu się w skórę  może pozostawić
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Mniszek a mlecz: Jak odrożnić mniszka lekarskiego od mlecza?
Mniszek a mlecz - te dwie rośliny, choć bardzo do siebie podobne, różnią się kilkoma szczegółami. Obie pochodzą z jednej rodziny - astrowatych. Jedna z nich wykazuje cenne właściwości i
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Sucha skóra w uszach: przyczyny i sposoby na łuszczącą się skórę w uchu
Sucha skóra w uszach to dokuczliwa przypadłość, która może dotknąć zarówno osobę dorosłą, jak i dziecko. Objaw ten często występuje razem z łuszczeniem się i zaczerwienieniem skóry, a także jej
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Przytrzaśnięty palec u dziecka: Jak leczyć? Kiedy udać się do lekarza?
Jak leczyć przytrzaśnięty palec u dziecka? Kiedy udać się do lekarza? Co robić, gdy dziecko przytrzasnęło palec oraz czy krwiak pod paznokciem u dziecka może być niebezpieczny. Sprawdź, co robić,
Czytaj dalej