Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Choć dorosłe osobniki nie stanowią zagrożenia, larwy motyla są jednymi z najżarłoczniejszych szkodników w ogrodzie. Wystarczy kilka dni, by doszczętnie zniszczyły bukszpan. Na szczęście możesz je zwalczyć domowymi sposobami.
Larwy ćmy bukszpanowej rozmnażają się w zastraszającym tempie i w krótkim czasie doprowadzają do zniszczenia ozdobnej rośliny ogrodowej – bukszpanu. Już pierwsze oznaki pojawienia się szkodników na krzewach są znakiem, że czas podjąć działania zwalczające. Domowy oprysk na ćmę bukszpanową przygotujesz za 3 zł.
Sprawdź: Smród i muchy opanowały kosz na śmieci? Wsyp na dno jeden produkt. Problem zniknie w mig
Ćma bukszpanowa. Jak wygląda?
Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie słyszał o ćmie bukszpanowej. Szkodnik przybył do Polski prawdopodobnie z Azji i po raz pierwszy zaobserwowano go na naszych terenach dopiero w 2012 r. Teraz występuje nagminnie. Ich jaja trudno przeoczyć, ponieważ są składane pod spodem liści rośliny.
Dorosłe motyle ćmy bukszpanowej mają białe lub jasnobrązowe skrzydła z brązową obwódką. Jeśli jest ciepło, mogą latać i rozmnażać się nawet od kwietnia do października. Larwy mają z kolei około 1 mm średnicy, żółte zabarwienie a tam, gdzie się pojawiają, zostawiają charakterystyczne białe pajęczyny.
Sprawdź: Rodzice zachwyceni! Sprawdź jak pozbyć się zapachu z lodówki
Ćma bukszpanowa. Domowe sposoby na szkodniki
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że można zwalczyć ćmę bukszpanową domowym opryskiem za 3 zł. Wystarczy, że wykorzystasz roztwór szarego mydła, który sprawdzi się też podczas ataku mszyc, wełnowców i przędziorków. Zetrzyj 3/4 kostki produktu na tarce, rozpuść go w około 5 l podgrzanej wody deszczowej i poczekaj, aż preparat ostygnie. Później przecedź płyn przez drobne sito, by usunąć większe kawałki mydła, przelej do butelki z atomizerem i dokładnie spryskaj bukszpan. Nie pomijaj spodu liści, gdzie mogą znajdować się jaja.
Ćma bukszpanowa. Oprysk domowym sposobem pomoże roślinie odżyć
Oprócz mydła pomoże ci też ocet i olej z kuchennej szafki. Wystarczy zmieszać 3 łyżki tłuszczu i 4 łyżki kwasu w połowie litra wody i spryskać roślinę powstałą mieszanką. Należy jednak pamiętać, by po 30 minutach obmyć liście czystą wodą, dzięki czemu larwy ćmy pospadają na ziemię, a roślina nie dozna poparzenia.