Rozgnieć pół główki, zalej wodą i podlej brązowe tuje. Dzięki taniemu środkowi ponownie się zazielenią

Każdy, kto ma w ogrodzie tuje, chciałby, żeby przetrwały każde warunki pogodowe i cieszyły wyglądem jak najdłużej. Nie zawsze się tak jednak dzieje i roślina nagle zaczyna brązowieć. Dlaczego tak się dzieje i jak uratować brązowiejące tuje?

Wiele osób stawia na uprawę tui w ogrodzie. Krzewy nie tylko wyglądają pięknie, ale również mogą stanowić naturalne ogrodzenie chroniące nas przed oczami gapiów. Choć nie mają zbyt wielu wymagań w pielęgnacji, jak każda roślina potrzebują odpowiedniej ilości uwagi. Jeśli o tym zapomnisz, tuja może zacząć brązowieć, żółknąć i usychać. Jak pielęgnować tuje?

Sprawdź: Proste w przygotowaniu opryski na mszyce. Dzięki nim szkodniki pospadają z liści i znikną z ogrodu na dobre

Co oznacza brązowienie tui? Jest kilka przyczyn tego zjawiska

Istnieje kilka powodów, przez które tuje brązowieją i tracą swój naturalny kolor. Najczęściej przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja krzewu. Na co warto zwrócić uwagę?

  1. Nie przesuszaj tui. Rośliny źle znoszą suszę i wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza latem. Należy robić to niezbyt obficie, by przypadkiem nie doprowadzić do przelania.
  2. Zbyt częste nawożenie. Nie należy nawozić tui więcej niż 2-3 razy w sezonie. Mieszankę najlepiej dostarczać roślinie wiosną i jesienią.
  3. Ataki szkodników. Tuje mogą brązowieć ze względu na atak mszyc lub… mocz zwierząt, takich jak psy i koty. Uryna jest dla roślin mocno szkodliwa.

Sprawdź: Moja babcia znalazła sposób na szpaki w ogrodzie. Dzięki niemu krzewy uginają się od owoców

Czy da się uratować brązowe tuje? Ustal przyczynę i podejmij działania

Jeśli podejmiesz szybkie działania, z pewnością uda ci się uratować brązowiejące tuje. W pierwszej kolejności ustal przyczynę problemu. Jeśli tuja była przelewana, na jakiś czas wstrzymaj się z dostarczaniem jej wody. Jeśli została przesuszona – nawadniaj ją codziennie przez kilka dni. Zabezpiecz też krzewy przed zwierzętami i wyeliminuj szkodniki.

Jak uratować schnące tuje? Jedną mieszanką pozbędziesz się szkodników

Okazuje się, że tuje po ataku szkodników możesz uratować szybko i skutecznie. Co należy zrobić? Sprawdzi się domowy oprysk z czosnku, który przygotujesz w 24 godziny.

  1. Obierz pół główki czosnku, zgnieć ząbki i zalej je litrem wody.
  2. Odstaw mieszankę w chłodne miejsce i od czasu do czasu ją mieszaj.
  3. Odcedź płyn, przelej go do butelki z atomizerem i spryskuj brązowiejące tuje. Rób to dwa razy dziennie, a po jakimś czasie szkodniki znikną na dobre.

Gotową mieszankę możesz przechowywać przez około 2 dni. Po tym czasie przygotuj nowy preparat.

Sprawdź: Zamiast wylewać, podlej pelargonie. Niepozorny płyn z kuchni to tajna broń ogrodników

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo