Ile dni wcześniej można upiec sernik, szarlotkę, keks i nie tylko?
Okres przedświąteczny to czasami istne urwanie głowy. Lista rzeczy do przygotowania i ogarnięcia praktycznie nie ma końca, szczególnie w kuchni. Niektóre z nich można jednak spokojnie zaplanować i wykonać nieco wcześniej, aby uniknąć świątecznej gorączki i robienia wszystkiego na ostatnią chwilę. Okazuje się, że z wyprzedzeniem można swobodnie upiec niektóre ciasta. Ile dni wcześniej można upiec sernik, szarlotkę, keks i nie tylko?

Ciasta, które można upiec wcześniej
Ostatnie dni przed Świętami są z reguły bardzo intensywne, w tym czasie skupiamy się już głownie na gotowaniu wigilijnych potraw i ostatnich porządkach. Aby uniknąć organizacyjnego chaosu, warto niektóre rzeczy zaplanować i wykonać z wyprzedzeniem. Jak się okazuje, wcześniej można przygotować sporo dań oraz niektóre wypieki. Co ciekawe, niektóre nawet powinny powstać jakiś czas przed Świętami, aby zyskać na smaku – do tej grupy zaliczają się przede wszystkim pierniczki i piernik.
Ciasta, które można zrobić wcześniej, to poza piernikami także m.in. keks, makowiec – spokojnie można je przygotować nawet tydzień przed Bożym Narodzeniem. Mniej więcej 2-3 dni wcześniej można upiec np. szarlotkę czy sernik. Nieco mniej, bo maksymalnie 2 dni wytrzyma ciasto kruche.
Sprawdź: Suszone pomarańcze: jak suszyć pomarańcze? Sprawdzone sposoby
Ciasto dobre po 3 dniach
Świąteczne kulinarne przygotowania nie tylko pochłaniają ogrom czasu, ale także zajmują mnóstwo sprzętu kuchennego na długie godziny. Szczególnie jeśli mowa o gwiazdkowych wypiekach. Produkcja tradycyjnych ciast to najpierw oczywiście miksowanie, wyrabianie, wałkowanie, a potem kilka godzin w piekarniku. Chociażby właśnie ze względów praktycznych – większość kuchni dysponuje przecież jednym piekarnikiem – warto rozpocząć pieczenie z wyprzedzeniem.
Ciasto, które można zrobić wcześniej, to z pewnością na przykład keks. W niektórych przepisach znajduje się informacja, że spokojnie można przygotować go nawet tydzień przed Świętami. Czasami jest to wręcz zalecane, ponieważ przechowywany w szczelnym pojemniku lub owinięty folią aluminiową dojrzewa i z każdym dniem staje się coraz smaczniejszy.
Bez problemu kilka dni do Wigilii wytrzymają także makowiec, sernik czy ciasto drożdżowe. Najlepiej jednak przechowywać je w tym czasie w suchym i chłodnym miejscu (sernik raczej w lodówce), zabezpieczone przykryciem, np. ręcznikiem czy folią aluminiową. Dłużej nie można przechowywać z pewnością ciast z kremem, zachowują świeżość maksymalnie przez 1-2 dni.
Zobacz: Jak przechować karpia do Wigilii? Ile czasu może leżeć karp w lodówce?
Ile dni wcześniej można upiec sernik?
Sernik to ciasto, które można upiec 2 dni wcześniej, a czasami zupełnie spokojnie postoi nawet 3 dni. Co ciekawe, większość przepisów przypomina, że dobry sernik musi się nieco odstać, aby odpowiednio stężeć i zyskać właściwy smak, a zatem zostawianie go na ostatnią chwilę może nie być dobrym pomysłem. Po przygotowaniu powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, niekoniecznie w lodówce. Ze względu jednak na to, że zimą działa ogrzewanie, a gotowanie i pieczenie jeszcze zwiększa temperaturę w domu, bezpieczniej będzie trzymać go w lodówce.
Sprawdź: Pyszne krokiety z ciasta francuskiego – jak je zrobić i jak zawijać?
Ile wcześniej można upiec keks?
Keks to jeden z najbardziej popularnych świątecznych wypieków. Należy on również do tej grupy ciast, które można swobodnie przygotować z pewnym wyprzedzeniem, aby nie niepokoić się tym w dzień Wigilii. Spokojnie można go upiec co najmniej na 2-3 dni przed Świętami, a niektóre przepisy sugerują nawet, że bez problemu poleży około tygodnia. Czasami zaleca się takie rozwiązanie, ponieważ według części kulinarnych ekspertów keks musi dojrzeć, aby uzyskać najlepszy smak.
Zobacz: Ciasto na pierniki nie klei się lub rwie? Sprawdź, jak je ratować
Ile wcześniej można przygotować kruche ciasto?
Ciasto kruche spokojnie można upiec z około 2-dniowym wyprzedzeniem. Ze względu jednak na to, że twardnieje ono pod wpływem niskiej temperatury, lepiej nie przechowywać go w tym czasie w lodówce (chyba, że w środku jest już krem, wtedy musi stać w lodówce). Warto dodać, że w przypadku kruchego ciasta, z powodzeniem można ugnieść ciasto i przetrzymać je jeden dzień w lodówce do czasu pieczenia.
Sprawdź: Pieczona i smażona ryba na drugi dzień – jak podgrzać rybę?
Rodzice pytają, ile dni wcześniej można upiec ciasta
Do ciast, które można upiec wcześniej, należy przede wszystkim piernik. Z wyprzedzeniem przygotujemy także keks czy makowiec. 2 dni spokojnie wytrzymają również sernik, szarlotka oraz kruche ciasto.
Tak, kruche ciasto spokojnie można przygotować dzień wcześniej. Najlepiej jednak po upieczeniu nie trzymać go w lodówce, ponieważ twardnieje pod wpływem niskiej temperatury. Masę na kruche ciasto można również przygotować 1 dzień wcześniej i przechować do następnego dnia do pieczenia w lodówce.
Tak, sernik można upiec 2, maksymalnie trzy dni wcześniej. Jest to nawet wskazane, ponieważ musi się on odleżeć i odpowiednio stężeć. Najlepiej trzymać w lodówce.
Najwcześniej można upiec sernik maksymalnie około 2-3 dni przed Wigilią.
Brownie można przechowywać nawet przez kilka dni po upieczeniu, ale najlepiej w szczelnym pudełku i w temperaturze pokojowej.
Szarlotka postoi maksymalnie 2-3 dni. Można przechowywać ją w lodówce, ale należy pamiętać, że kruche ciasto twardnieje pod wpływem niskiej temperatury.
Czy chrzestna może być w ciąży? Dawne wierzenia i tradycje odradzają ten pomysł
Spacery w śniegu, czyli jak wybrać wózek do zadań specjalnych
Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023? Znamy już konkretne stawki. Niestety nie wszyscy mają powody do zadowolenia
Fakty i mity na temat przeszczepu włosów
Najpiękniejsze cytaty z bajek. Słowa, które inspirują i na długo zapadają w pamięć
Zwyrodnialec zgwałcił niepełnosprawną 14-latkę, a lekarze odmówili aborcji. “My mamy klauzulę sumienia”
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Przepisy Kulinarne
- Porady Kulinarne
- Ile dni wcześniej można upiec sernik, szarlotkę, keks i nie tylko?
Śledzik Niemowlaka
Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...
Czytaj dalej →Przyjęcie zaręczynowe
Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...
Czytaj dalej →Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?
Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...
Czytaj dalej →- Śmieszne wierszyki dla dzieci: Jakie znacie zabawne wiersze do recytacji? - Forum 2022
- Poradźcie coś na ból ucha - Forum 2022
- Wkładka hormonalna Mirena a tycie? - Forum 2022
- ciąża w wieku 52 lat? - Forum 2022
- czy któras z Was brała Aspargin??? - Forum 2022
- Angina u dwulatka - Forum 2022
- Plamienia po miesiączce??? - Forum 2022
- Oceny w klasach 1-3? Literowe, punktowe, pieczątki? - Forum 2022
- Od owulacji ból piersi wczesnym objawem ciąży??? - Forum 2022
- PALENIE w ciąży!! - Forum 2022
- Tunezja - Forum 2022
- Wysypka na dłoniach u dziecka (krostki na wewnętrznej stronie dłoni)? - Forum 2022
- jak smakuje... siara? - Forum 2022
- Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023? Znamy już konkretne stawki. Niestety nie wszyscy mają powody do zadowolenia
- Rekrutacja do szkół średnich 2023/24. Trzeba uważnie pilnować terminów. Jak zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik?
- Do kiedy wniosek o 500 plus 2023? Obowiązują nowe zasady, trzeba uważnie pilnować terminów
- Sucha skóra w uszach: przyczyny i sposoby na łuszczącą się skórę w uchu
- Trudne zagadki z odpowiedziami dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdzone ćwiczenia na dedukcję!
- Gorąca głowa i zimne ręce u dziecka? Nie lekceważ tego typu gorączki!
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?
- Szkoła w chmurze - edukacja w nietypowym stylu. Na czym polega i czy jest skuteczna?
- Przelicznik mg na ml. 50 mg - ile to ml syropu?
- Bon turystyczny - lista sklepów i restauracji. Gdzie można go wykorzystać?
- Rymowanki dla dzieci. Krótkie, zabawne, pierwsze wierszyki dla maluchów. Świetne na pamięć i wyobraźnię!
- Wzrost i waga 13 latka – Ile powinien ważyć i mierzyć 13 latek? [plus rozmiar buta]
- Urodzinowe życzenia dla męża od żony