Okres przedświąteczny to czasami istne urwanie głowy. Lista rzeczy do przygotowania i ogarnięcia praktycznie nie ma końca, szczególnie w kuchni. Niektóre z nich można jednak spokojnie zaplanować i wykonać nieco wcześniej, aby uniknąć świątecznej gorączki i robienia wszystkiego na ostatnią chwilę. Okazuje się, że są ciasta które można upiec wcześniej. Ile dni wcześniej można upiec sernik, szarlotkę, keks i nie tylko? Brownie ile może stać? Ile może stać sernik? Ile dni może stać ciasto z kremem?
Ciasta, które można upiec wcześniej
Ostatnie dni przed Świętami są z reguły bardzo intensywne, w tym czasie skupiamy się już głownie na gotowaniu wigilijnych potraw i ostatnich porządkach. Aby uniknąć organizacyjnego chaosu, warto niektóre rzeczy zaplanować i wykonać z wyprzedzeniem. Jak się okazuje, wcześniej można przygotować sporo dań oraz niektóre wypieki. Co ciekawe, niektóre nawet powinny powstać jakiś czas przed Świętami, aby zyskać na smaku – do tej grupy zaliczają się przede wszystkim pierniczki i piernik.
Ciasta, które można zrobić wcześniej, to poza piernikami także m.in. keks, makowiec – spokojnie można je przygotować nawet tydzień przed Bożym Narodzeniem. Mniej więcej 2-3 dni wcześniej można upiec np. szarlotkę czy sernik. Nieco mniej, bo maksymalnie 2 dni wytrzyma ciasto kruche.
Sprawdź: Suszone pomarańcze: jak suszyć pomarańcze? Sprawdzone sposoby
Ciasto dobre po 3 dniach. Jakie ciasto można zrobić wcześniej?
Świąteczne kulinarne przygotowania nie tylko pochłaniają ogrom czasu, ale także zajmują mnóstwo sprzętu kuchennego na długie godziny. Szczególnie jeśli mowa o gwiazdkowych wypiekach. Produkcja tradycyjnych ciast to najpierw oczywiście miksowanie, wyrabianie, wałkowanie, a potem kilka godzin w piekarniku. Chociażby właśnie ze względów praktycznych – większość kuchni dysponuje przecież jednym piekarnikiem – warto rozpocząć pieczenie z wyprzedzeniem.
Ciasto, które można zrobić wcześniej, to z pewnością na przykład keks. W niektórych przepisach znajduje się informacja, że spokojnie można przygotować go nawet tydzień przed Świętami. Czasami jest to wręcz zalecane, ponieważ przechowywany w szczelnym pojemniku lub owinięty folią aluminiową dojrzewa i z każdym dniem staje się coraz smaczniejszy.
Bez problemu kilka dni do Wigilii wytrzymają także makowiec, sernik czy ciasto drożdżowe. Najlepiej jednak przechowywać je w tym czasie w suchym i chłodnym miejscu (sernik raczej w lodówce), zabezpieczone przykryciem, np. ręcznikiem czy folią aluminiową. Dłużej nie można przechowywać z pewnością ciast z kremem, zachowują świeżość maksymalnie przez 1-2 dni.
Zobacz: Jak przechować karpia do Wigilii? Ile czasu może leżeć karp w lodówce?
Ciasto, które może długo stać. Ile dni wcześniej można upiec sernik?
Sernik to ciasto, które można upiec 2 dni wcześniej, a czasami zupełnie spokojnie postoi nawet 3 dni. Co ciekawe, większość przepisów przypomina, że dobry sernik musi się nieco odstać, aby odpowiednio stężeć i zyskać właściwy smak, a zatem zostawianie go na ostatnią chwilę może nie być dobrym pomysłem. Po przygotowaniu powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, niekoniecznie w lodówce. Ze względu jednak na to, że zimą działa ogrzewanie, a gotowanie i pieczenie jeszcze zwiększa temperaturę w domu, bezpieczniej będzie trzymać go w lodówce.
Sprawdź: Pyszne krokiety z ciasta francuskiego – jak je zrobić i jak zawijać?
Ile wcześniej można upiec keks?
Keks to jeden z najbardziej popularnych świątecznych wypieków. Należy on również do tej grupy ciast, które można swobodnie przygotować z pewnym wyprzedzeniem, aby nie niepokoić się tym w dzień Wigilii. Spokojnie można go upiec co najmniej na 2-3 dni przed Świętami, a niektóre przepisy sugerują nawet, że bez problemu poleży około tygodnia. Czasami zaleca się takie rozwiązanie, ponieważ według części kulinarnych ekspertów keks musi dojrzeć, aby uzyskać najlepszy smak.
Zobacz: Ciasto na pierniki nie klei się lub rwie? Sprawdź, jak je ratować
Ile wcześniej można przygotować kruche ciasto?
Ciasto kruche spokojnie można upiec z około 2-dniowym wyprzedzeniem. Ze względu jednak na to, że twardnieje ono pod wpływem niskiej temperatury, lepiej nie przechowywać go w tym czasie w lodówce (chyba, że w środku jest już krem, wtedy musi stać w lodówce). Warto dodać, że w przypadku kruchego ciasta, z powodzeniem można ugnieść ciasto i przetrzymać je jeden dzień w lodówce do czasu pieczenia.
Sprawdź: Pieczona i smażona ryba na drugi dzień – jak podgrzać rybę?
Rodzice pytają, jakie ciasta można upiec wcześniej przed świętami
Do ciast, które można upiec wcześniej, należy przede wszystkim piernik. Z wyprzedzeniem przygotujemy także keks czy makowiec. 2 dni spokojnie wytrzymają również sernik, szarlotka oraz kruche ciasto.
Tak, kruche ciasto spokojnie można przygotować dzień wcześniej. Najlepiej jednak po upieczeniu nie trzymać go w lodówce, ponieważ twardnieje pod wpływem niskiej temperatury. Masę na kruche ciasto można również przygotować 1 dzień wcześniej i przechować do następnego dnia do pieczenia w lodówce.
Tak, sernik można upiec 2, maksymalnie trzy dni wcześniej. Jest to nawet wskazane, ponieważ musi się on odleżeć i odpowiednio stężeć. Najlepiej trzymać w lodówce.
Sernik to ciasto, które można upiec 2 dni wcześniej, przed Wigilią.
Brownie można przechowywać nawet przez kilka dni po upieczeniu, ale najlepiej w szczelnym pudełku i w temperaturze pokojowej.
Szarlotka postoi maksymalnie 2-3 dni. Można przechowywać ją w lodówce, ale należy pamiętać, że kruche ciasto twardnieje pod wpływem niskiej temperatury.