Kulki gejszy do ćwiczeń mięśni Kegla

Mięśnie Kegla to inaczej mówiąc mięśnie dna macicy, których zadaniem jest podtrzymywanie od dołu narządów wewnętrznych jamy brzusznej (takich jak pęcherz, jelita, macica) – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Mięśnie te są bardzo ważne dla kobiet które jeszcze nie są mamami, ale też w trakcie i po ciąży. Odpowiadają one m.in. za utrzymywanie moczu, co jest niezwykle problematyczne dla kobiet w ciąży oraz po porodzie. Elastyczne i wyćwiczone mięśnie dna macicy poprawiają także doznania seksualne, ale też – co najważniejsze – ułatwiają poród i mogą zapobiec pęknięciom krocza podczas porodu. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Kulki do ćwiczeń mięśni Kegla

Ćwiczenie mięśni Kegla jest bardzo ważne, ponieważ oprócz zapobiegania powikłaniom podczas porodu, wyćwiczone mięśnie dna macicy w ogromnym stopniu zmniejszają ryzyko wystąpienia problemu nietrzymania moczu nawet po okresie menopauzy. Można więc śmiało stwierdzić, iż ćwiczenie mięśni Kegla zwiększa komfort kobiet na całe życie.

Mięśnie dna macicy można trenować samemu, bez używania akcesoriów jednak bardzo skuteczne i coraz bardziej popularne do ćwiczenia mięśni Kegla są kulki gejszy, czyli kulki dopochwowe.

Kulki gejszy – czy to tylko gadżet erotyczny?

Kulki gejszy przez wiele lat kojarzone były wyłącznie z ich erotycznym zastosowaniem w sypialni. W ostatnich latach, kiedy coraz częściej zaczęto mówić o zbawiennych skutkach ćwiczenia mięśni Kegla, kulki gejszy stały się dość popularne jako akcesorium do ćwiczeń dna macicy.

Kulki gejszy to zwykle 2 lub 3 kulki o średnicy od 3,5 do 4 cm połączone sznurkiem. Istnieją również kulki progresywne, czyli połączone sznurkiem kulki o różnych rozmiarach lub ciężarze. Nie zaleca się ich jednak kobietom, które nigdy wcześniej nie miały styczności z kuleczkami gejszy. Bardzo ważne jest, aby akcesoria te były wykonane z hipoalergicznego materiału, najlepiej nie wchodzącego w reakcję z wydzieliną z pochwy, dzięki czemu kobieta może uniknąć nieprzyjemnych infekcji oraz podrażnień.

Kulki gejszy należy zaaplikować sobie tak jak tampon i używać w trakcie ćwiczeń lub codziennych czynności. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór kulek – pojedyncze kulki dopochwowe zalecane są dla kobiet początkujących, które mięśnie Kegla mają słabe i niewyćwiczone. Z kolei podwójne kulki powinny stosować kobiety po porodzie naturalnym, ponieważ ciąża oraz poród powodują rozluźnienie mięśni Kegla oraz ich zwiotczenie. Podwójne kulki dopochwowe wymuszają intensywniejszy ruch mięśni dna macicy, a więc bardziej efektywny trening i przyspieszają proces regeneracji okolic intymnych. Z zasady im bardziej wytrenowane i elastyczne mięśnie Kegla posiada kobieta, tym średnica kulki powinna być mniejsza, a jej waga cięższa.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń mięśni Kegla kobieta powinna zbadać swoje ciało, aby uświadomić sobie, które mięśnie to właśnie mięśnie dna macicy. W tym celu należy włożyć sobie palec do pochwy i spróbować ją zacisnąć – mięśnie Kegla to właśnie te mięśnie, które ucisnęły palec. Ćwiczenia mięśni Kegla polegają najogólniej mówiąc na zaciskaniu ich na kilka sekund (od 3 do 5) oraz rozluźnianiu. Proces należy powtórzyć około 5 razy, a cały trening do 3 razy dziennie. Trening ten można wykonać bez gadżetów, jednak podobnie jak w przypadku całego ciała, przy użyciu ciężarów trening będzie efektywniejszy.

Swoistymi ciężarami do ćwiczeń mięśni Kegla są kuleczki gejszy. Zaleca się, aby kobiety, które mają z nimi styczność po raz pierwszy, użyły kulek o większej średnicy, około 3,5 cm. Przed rozpoczęciem „treningu” należy skorzystać z toalety, a następnie umieścić sobie kulkę w pochwie, w ten sam sposób jak tampon. Mięśnie Kegla z zaaplikowaną kulką w środku ćwiczą się potem same – należy z kuleczką chodzić kilka godzin po domu, wówczas dno macicy zaciska się samo. Ćwiczenia te należy wykonywać w domu, ponieważ kulka może się wyślizgnąć, co w miejscach publicznych może być problematyczne. Po wyjęciu kulek gejszy należy je dokładnie umyć lub odparzyć wrzącą wodą. Bardzo istotne jest również to, aby przed rozpoczęciem treningu z kulkami gejszy, kobieta przez kilka tygodni trenowała mięśnie dna macicy sama, bez użyciu akcesoriów.

Ćwiczenia mięśni Kegla: po jakim czasie efekty?

Większość kobiet, szczególnie tych, które ćwiczą mięśnie Kegla w celu uzyskania lepszych doznań seksualnych, zastanawia się po jakim czasie pojawiają się pierwsze efekty. Tak jak w przypadku każdego treningu, efekty uzależnione są od warunków fizjologicznych osoby ćwiczącej oraz od regularności i intensywności ćwiczeń. Zaleca się, aby ćwiczyć mięśnie Kegla 3 razy dziennie w krótkich seriach. Jeżeli kobieta ćwiczy regularnie, po kilku tygodniach może odczuć już wyraźną zmianę.

Ważne jest, aby jednak nie przesadzać z treningiem, ponieważ tak jak każde mięśnie – mięśnie Kegla można również przetrenować, co może być dla nich szkodliwe. Dodatkowo istotne jest, aby nie zaprzestawać treningu – mięśnie niećwiczone szybko tracą formę i powracają do swojego pierwotnego stanu. Jest to bardzo ważne dla kobiet w stanie błogosławionym, które powinny trenować mięśnie dna macicy przez cały okres ciąży.

Jak zrobić samemu kuleczki gejszy?

Kulki gejszy można znaleźć w sklepach internetowych czy sex-shopach. Są one ogólnodostępne i nie ma problemu z ich zakupem. Dla osób, które zastanawiają się, czy można wykonać je samemu oraz jak je wykonać nie ma jednoznacznej porady, ponieważ najbardziej bezpieczne są kulki oryginalne. Co prawda, niektórzy twierdzą, że kuleczki dopochwowe mogą być zastąpione przez kulki kauczukowe, czy koraliki, lecz jest to ryzykowny zabieg, ponieważ środowisko pochwy może wejść w reakcję z materiałem, z którego będą wykonane „domowe” kulki gejszy i skutkować podrażnieniem lub silną, bolesną infekcją. Ponadto w ręcznie robionych kulkach gejszy, sznurek je łączący może nie być wystarczająco trwały i podczas ćwiczeń może się przerwać. Nie zaleca się wobec tego robienia samemu kuleczek gejszy, tym bardziej, że są one łatwo dostępne na rynku, a wykonanie ich domowymi sposobami może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo