Niemowlę

Jak rozwija się wcześniak

Prześlij dalej Drukuj
Niemowlę: Jak rozwija się wcześniak

Przedwczesny poród sprawia, że dziecko traci kilka, a nawet kilkanaście tygodni, które powinno jeszcze spędzić w brzuchu mamy. I choć wielu specjalistów pracuje nad tym, aby stworzyć wcześniakom jak najlepsze warunki do rozwoju, to nigdy nie będą one tak dobre, jak u mamy. Dlatego im bliżej planowanego terminu porodu dziecko przyjdzie na świat, tym zwykle lepiej się rozwija.

Czas pokaże, co będzie

Bardzo trudno przewidzieć tempo rozwoju wcześniaka. Popularne są historie maluchów, którym prorokowano przeróżne problemy zdrowotne, a skończyło się tylko na drobnych nieprawidłowościach (np. na opóźnieniu nauki mowy czy niewielkich zaburzeniach koordynacji ruchowej). Dlatego nie dziw się, że lekarz nie odpowiada konkretnie, gdy pytasz o to, jak twoje dziecko będzie sobie w przyszłości radziło w porównaniu ze swoimi rówieśnikami. Lekarz po prostu nie może ci dać w pełni wyczerpującej odpowiedzi, która sprawdzi się w stu procentach. Nawet dzieci urodzone w tym samym tygodniu ciąży, z podobną wagą i stanem zdrowia, mogą zdobywać takie same umiejętności w różnym tempie. Nie obawiaj się więc, jeśli początkowo twój maluszek „łapie” określone zdolności wolniej niż jego rówieśnicy urodzeni o czasie. To zupełnie normalne. Najgorsze, co możesz robić, to wciąż porównywać swoje maleństwo z innymi dziećmi.

Mały indywidualista

Twoje dziecko ma osobisty i niepowtarzalny kalendarz rozwoju. Zwykle w pierwszych miesiącach życia wolniej nabywa pewnych umiejętności. Zdobywa je wtedy, kiedy osiągnęłoby je, gdyby urodziło się o czasie. Pozwól więc dziecku (i sobie również) na ten osobisty plan rozwoju. Nie oczekuj od malca za dużo, ale też nie wmawiaj sobie, że ma mniejsze możliwości. Przeciwnie – w przyszłości może być wzorowym uczniem i bez trudu skończyć studia. Wcześniak ma po prostu trudniejszy start, ale niekoniecznie trudniejsze życie.

Dla każdego coś innego

Dzieci urodzone przedwcześnie ocenia się według wieku skorygowanego zwykle do 2. urodzin. Oznacza to, że od rzeczywistego wieku dziecka trzeba odjąć te tygodnie, które powinno ono jeszcze spędzić w brzuchu mamy, aż do prawidłowego terminu porodu. Przykładowo, jeśli maluszek urodził się miesiąc przed terminem, zacznie pewnie dźwigać główkę nie w 3., ale w 4. miesiącu życia. A siadać nie w 7., lecz w 8. miesiącu życia. Z kolei wcześniak, który ma 3 miesiące, a urodził się 8 tygodni przed terminem, w rzeczywistości może być traktowany jako miesięczny berbeć. Nic więc dziwnego, że jeszcze nie podnosi główki, kiedy leży na brzuszku. Tę umiejętność zdobędzie pewnie za ok. 2 miesiące. W ciągu 2 lat większość wcześniaczków dogania swych rówieśników. Jest to jednak umowny okres, który dotyczy przeciętnego wcześniaka. Maluch urodzony np. w 35. tygodniu ciąży, w dobrej kondycji, nie będzie czekał tak długo. Natomiast 23-tygodniowy wcześniak może potrzebować na dogonienie rówieśników więcej niż dwa lata.

WARTO WIEDZIEĆ
Współczesna nauka wie coraz wiecej na temat wczesniaków i tego, jak o nie dbac, zeby rozwijały sie jak najlepiej. U wielu dzieci, jesli tylko ich stan zdrowia na to pozwala, stymulacje rozwoju i rehabilitacje rozpoczyna sie juz na oddziale noworodkowym. Stale kontrolowana jest nie tylko praca serca, płuc i jelit maluszka, ale takze jego rozwój psychoruchowy. A w tym najbardziej moga mu pomóc kochajacy rodzice. Dlatego nikt juz dzis nie podwaza korzysci, jakie płyna z obecnosci mamy i taty przy łózeczku malenstwa.

 

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez ania dnia 26 marca 2010, godz. 15:07

  od kiedy wcześniak zaczyna widzieć??


  (1 Komentarz)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię