KTG: Jak Odczytywać?

Co warto wiedzieć o badaniu KTG?

KTG, czyli kardiotokografia, to jedno z najważniejszych, a dla wielu mam także najbardziej niezwykłych badań przeprowadzanych w czasie ciąży. Dzięki dwóm sondom przeprowadzający je specjalista może monitorować czynność serca rozwijającego się dziecka oraz częstotliwość skurczów mięśnia macicy. To nieocenione źródło informacji o stanie zdrowia maleństwa, o samym przebiegu ciąży oraz o terminie jej rozwiązania.
Dla niektórych mam jest to także szczególne przeżycie — moment, w którym po raz pierwszy słyszą bicie serca swojego dziecka.

KTG: Jak Odczytywać?

W jaki sposób przeprowadza się KTG?

Stosowanie KTG dopuszcza się już w 25. tygodniu ciąży. Jeśli jednak nie występują żadne niepokojące objawy, lekarze najczęściej zalecają przeprowadzenie KTG przed porodem, czyli w terminie bliskim rozwiązania (około 38. tygodnia ciąży).

Zanim dowiemy się, jak wygląda kardiotokografia, poświęćmy kilka słów metodom jej wykonywania. Tą najczęściej stosowaną jest tzw. monitorowanie zewnętrzne.
W czasie jego trwania lekarz lub położna umieszcza na brzuchu kobiety dwa czujniki, z których jeden służy do pomiaru czynności serca dziecka, a drugi pozwala rejestrować skurcze macicy. Bardziej wymagającym procesem jest badanie KTG w ciąży uznanej za zagrożoną. Stosuje się wówczas metodę monitorowania wewnętrznego, co oznacza, że oba czujniki muszą zostać wprowadzone do organizmu kobiety. Czasami lekarze ordynują ten rodzaj KTG, kiedy pomiary zewnętrzne nie są wystarczająco dokładne.

Samo badanie wymaga od przyszłej mamy sporej dozy cierpliwości. Polega ono bowiem na przyjęciu stabilnej i nieruchomej pozycji. A wytrzymanie w bezruchu około 30 minut może być niemałą sztuką, zwłaszcza gdy dziecko postanowi nieco się rozerwać. Uwagę można jednak skupić na ekranie, na którym na bieżąco przedstawiane są odczyty. Możliwość dowiedzenia się tego, co słychać u maleństwa, powinna zrekompensować pewne niewygody.

 

KTG to sprawdzian cierpliwości! 30 minut w bezruchu to niemały wyczyn w czasie ciąży.

 

Skoro dowiedzieliśmy się, co to jest KTG, przejdźmy do bardzo ważnego tematu, jakim są wyniki tego badania.

Jak odczytywać skurcze na KTG?

Zarejestrowane dzięki badaniu KTG skurcze macicy przedstawione są na dolnym wykresie. Ich intensywność wyrażana jest w procentach (wysokość linii), z kolei odzwierciedleniem częstotliwości jest występowanie wahań na linii wykresu. Wykres przedstawiający skurcze na KTG jest informacją pomagającą w dokładnym ustaleniu terminu porodu. Czym bardziej intensywne i czym częstsze są widoczne na KTG skurcze porodowe, tym bliżej do rozwiązania.

Jak odczytywać zapis KTG?

Dokładny zapis KTG informuje o tym, ile razy na minutę bije serce dziecka oraz pozwala odnieść tę informację do częstotliwości i siły skurczów macicy. W zależności od liczby uderzeń odczyt KTG umożliwia lekarzom stwierdzenie, czy u dziecka występuje normokardia (normalna praca serca, liczba uderzeń od 110 do 160), trachykardia (powyżej 160 uderzeń) lub bradykardia (poniżej 110 uderzeń). Widoczny na wynikach KTG wykres pozwala także ocenić oscylację tempa bicia serca. Powinna ona mieścić się w przedziale od 5 do 25 na minutę. Niższy wynik może świadczyć o niedotlenieniu dziecka, a wyższy o owinięciu się pępowiny wokół jego główki.

Prawidłowy zapis KTG jest więc nieocenionym źródłem informacji na temat stanu dziecka i przebiegu ciąży. W dużej mierze to właśnie on wpływa na podejmowane przez lekarzy decyzje, pozwalając im ustalić dokładny plan działania. Warto jednak pamiętać, że jeśli chodzi o zapis KTG, interpretacja na własną rękę może być mylna. Wyniki KTG należy zawsze skonsultować z położną lub lekarzem.

Najważniejsze pytania dotyczące KTG:

Ile trwa badanie KTG?

Badanie KTG trwa zazwyczaj ok. 30 minut. Zdarzają się jednak sytuacje, w których konieczne jest jego przedłużenie do min. godziny. W przypadku ciąż zagrożonych lekarz może zalecić ciągłe monitorowania pracy serca dziecka i skurczów macicy.

Kiedy można wykonać KTG?

Wiele przyszłych mam bardzo się niecierpliwi i zadaje pytanie o to, od kiedy KTG jest możliwe do wykonania. Lekarze dopuszczają jego przeprowadzanie już od 25. tygodnia ciąży, ale najczęściej zalecają jego wykonanie w terminie bliskim rozwiązania.

Jak wygląda badanie KTG?

Spokojnie, to nic groźnego. Przyszła mama przyjmuje pozycję leżącą, a lekarz lub położna umieszcza na jej brzuchu dwa czujniki. Największym wyzwaniem jest wytrzymanie ok. 30 minut, będąc w statycznej pozycji.

Jak odczytać zapis KTG?

Na zapisie KTG można zobaczyć dwa wykresy. Ten wyższy dostarcza informacji na temat częstotliwości pracy serca dziecka oraz zachodzących w niej zmian (tzw. oscylacji). Ten niższy ukazuje częstotliwość skurczów macicy.

Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG?

Częstotliwość i intensywność skurczów porodowych przedstawiona jest na niższym wykresie. Jeśli występują one często i są mocne, wykres będzie przedstawiał duże i częste wahania.

Jaka jest cena KTG?

KTG jest badaniem darmowym, które przysługuje wszystkim przyszłym mamom w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Można także wykonać je prywatnie. Wtedy cena oscyluje w okolicach 50 zł.

Kiedy pierwsze KTG?

Jeśli ciąża przebiega bez zakłóceń i nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, pierwsze KTG wykonuje się w okolicach 38. tygodnia.

Dodaj komentarz

Prawo Rodzice
Prawo do widywania dziecka - sytuacja po rozstaniu
Rozstanie nigdy nie jest łatwe, a sprawy dodatkowo się komplikują, gdy na świecie jest już dziecko. Para ludzi jest wtedy związana ze sobą do końca życia. Nawet jeśli już nigdy
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Kłucie w brzuchu podczas ciąży
Bóle brzucha w ciąży – kłucie, palenie, pieczenie Kłujący ból brzucha w ciąży to niejednokrotnie objaw alarmujący dla ciężarnej. Wiele kobiet łączy tą dolegliwość z możliwymi nieprawidłowościami dotyczącymi samej ciąży i
Czytaj dalej
Badania w ciąży Przebieg ciąży
CRL płodu [normy] – Jak rośnie Twoje dziecko tydzień po tygodniu?
Każda przyszła mama pragnie wiedzieć, jak duże w danym momencie jest rozwijające się pod jej sercem dziecko – na szczęście dzięki CRL jest to możliwe. To jeden z parametrów określanych
Czytaj dalej
Badania prenatalne
Test PAPP-A [Normy, wiarygodność wyników]
Test PAPP-A to badanie, które wykonuje się u kobiet w ciąży. Jest to jedno z badań prenatalnych. Badanie jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jego zdaniem powinno być wykonywane w
Czytaj dalej
Badania w ciąży
USG w ciąży: 3 momenty, w których warto wykonać badanie
W Polsce diagnostyka kobiet w ciąży jest bardzo rozwinięta. Ciężarne od momentu poczęcia do porodu objęte są bardzo szczegółową opieką lekarską. Dla wielu może być zaskakujący fakt, iż w krajach wysokorozwiniętych
Czytaj dalej
Badania w ciąży
Co może oznaczać podwyższone CRP w ciąży?
Ciąża to taki specjalny czas w życiu kobiety, kiedy jest ona niezwykle wyczulona na sygnały, jakie wysyła organizm. Dbamy o siebie bardziej niż zwykle, unikamy szkodliwego środowiska, staramy się jeść
Czytaj dalej