Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka. Pierwsza pomoc noworodka krok po kroku

Jesteś rodzicem po raz pierwszy? Na pewno zauważyłeś, że pojawiło się wiele nowych obowiązków, a jeszcze ogrom ich przed tobą. Zobacz, jak reagować w sytuacjach niebezpiecznych dla twojego dziecka i poznaj zasady pierwszej pomocy noworodka.

Niemowlę w domu to ogromne poruszenie. Pojawia się nowy człowiek, za którego należy wziąć odpowiedzialność i opiekować się nim najlepiej jak umiemy. Jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a co za tym idzie zapobiec wszystkim niebezpiecznym sytuacjom w życiu malucha. Jak przygotować się na ewentualne sytuacje kryzysowe? Należy nauczyć się przede wszystkim pierwszej pomocy dla dziecka. Nasza szybka i pewna reakcja może uratować mu życie.

Zakrztuszenie a zadławienie. Jak je rozróżnić?

Zakrztuszenie objawia się uporczywym kaszlem, otwieraniem buzi i pluciem. Dziecko czerwienieje na twarzy i próbuje odkrztusić pokarm. Zadławienie jest poważniejszym stanem. Dziecko nie może wydać z siebie żadnego dźwięku, próbuje kasłać, twarz robi się blada, oddech robi się płytki, lub brakuje go w ogóle. Tutaj szybko należy zareagować.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu niemowlaka. Krok po kroku

  1. Jeśli dziecko jest przytomne, ale nie jest w stanie nawet delikatnie zakasłać, lub kaszel nie przynosi żadnego rezultatu, połóż dziecko na swoim przedramieniu głową do dołu (twoja dłoń ma przytrzymywać żuchwę, nie szyję!)
  2. Wykonaj 5 uderzeń w okolice międzyłopatkową
  3. Jeśli to nie pomogło, odwróć dziecko na swoim przedramieniu aby leżało teraz na plecach. Głowę nadal ma mieć skierowaną w dół, (dłonią obejmij potylicę dziecka)
  4. Wykonaj 5 uciśnięć w dolnej połowie mostka, około 1 centymetra poniżej linii międzysutkowej.
  5. Czynności powtarzaj do czasu usunięcia ciała obcego.

Jeśli pomimo twojej pomocy dziecko straciło przytomność, trzeba bezzwłocznie zadzwonić po pogotowie 999 lub 112 i rozpocząć reanimację.

Co zrobić gdy niemowlę straci przytomność? Dzwoń po pogotowie i rozpocznij reanimację

Ułóż niemowlę na plecach. Jeśli nie wyczuwasz oddechu na swoim policzku, włóż jedną rękę pod plecy dziecka (na wysokości łopatek), unieś lekko jego brodę, obejmij ustami usta i nos niemowlęcia i wykonaj 5 wdechów. Nie wdychaj zbyt dużo powietrza, pamiętaj, że dziecko ma o wiele mniejsze płuca. Ponownie sprawdź oddech dziecka. Jeśli nadal go nie wyczuwasz, wezwij pogotowie jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Następnie, podczas oczekiwania na przyjazd karetki, przyłóż dwa palce (środkowy i wskazujący) do dolnej części mostka dziecka i wykonaj 15 uciśnięć. Po tym wykonaj dwa wdechy w identyczny sposób jak na początku. Powtarzaj te czynności aż do przyjazdu karetki pogotowia lub do momentu, kiedy dziecko odzyska przytomność.

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo