Czego potrzebujesz do przygotowania matchy? Sprawdź naszą listę niezbędnych akcesoriów!

Matcha to sproszkowana zielona herbata, która – oprócz walorów smakowych – posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Przyrządzony napój ma postać zawiesiny, dzięki czemu, delektując się matchą, nie pijemy tylko naparu jak w przypadku tradycyjnie parzonych herbat, ale spożywamy także liście. Co zatem będzie potrzebne do przygotowania idealnej matchy? Możemy podejść do tematu tradycyjnie lub bardziej nowocześnie.

Tradycyjne przyrządzanie matchy

Japoński sposób parzenia herbaty matcha od wieków przebiegał z najwyższą dokładnością, zachwycał swoją prostotą i pięknem, a sama ceremonia parzenia herbaty oraz jej mistrzowie mieli olbrzymi wpływ na kształtowanie się kultury i sztuki Japonii.

Do przygotowania matchy w tradycyjny sposób niezbędny będzie chasen, czyli bambusowa “miotełka”, dzięki której rozmieszamy zielony proszek z gorącą wodą. Połączenie matchy z wodą przy użyciu zwyczajnej łyżeczki lub innego mieszadełka jest raczej trudnym zadaniem i najprawdopodobniej herbaciany proszek bardzo szybko oddzieli się od wody i opadnie na dno. Ruch chasenem, który wykonujemy podczas mieszania, powinien mieć kształt litery “W”, a więc potrzebujemy naczynia, które zapewni odpowiednio dużo miejsca.

Zatem kolejną rzeczą przydatną przy parzeniu matchy jest czarka. Jak wspomnieliśmy, warto zwrócić uwagę na jej średnicę – powinna być na tyle szeroka, żebyśmy mogli swobodnie używać chasenu. Naczynia dedykowane herbacie matcha nazywają się matchawan, ale dobrze sprawdzą się także filiżanki o większej średnicy lub nawet małe miseczki.

Przedstawmy jeszcze chashaku, czyli bambusową łyżeczkę do nasypywania zielonego proszku, która pomaga odmierzyć idealną ilość. Ciekawostką jest, że – zgodnie z tradycją – mistrzowie ceremonii herbacianych sami powinni zrobić swoje chashaku. My jednak, z pewnością możemy swoje chashaku kupić po prostu w sklepie.

Przedmiotów używanych podczas ceremonii herbacianej jest znacznie więcej, jednak te wymienione, z pewnością wystarczą do przygotowania tej niezwykłej zielonej herbaty w domu. Szeroki wybór akcesoriów do parzenia, jak i samej matchy, znajdziecie na Coffeedesk.pl!

Nowoczesne sposoby przyrządzania matchy

Nowoczesne formy podania matchy zyskują coraz większą popularność. Matcha latte, matcha z tonikiem i wiele innych propozycji pokazują, że ten tradycyjny napój może zyskiwać nowe odsłony. Podobnie z jego przygotowaniem. Na rynku pojawiają się specjalne urządzenia do mieszania matchy, a duża część osób korzysta po prostu z ręcznych spieniaczy do mleka.

Niezależnie od tego czy sięgniemy po nowoczesną czy tradycyjną metodę przygotowania, warto pamiętać o wyborze wysokiej jakości matchy, zwłaszcza jeśli chcemy pić ją z samą wodą – bez mleka czy innych dodatków. Zwracajmy uwagę na kolor proszku. Im bardziej intensywnie zielony – tym lepszy będzie smak matchy.

Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo