Dzieci uwielbiają tę zabawkę. Chwila nieuwagi, a bez operacji się nie obejdzie zrzut ekranu 105

Dzieci uwielbiają tę zabawkę. Chwila nieuwagi, a bez operacji się nie obejdzie

Wybierając zabawkę dla dziecka, warto pamiętać, aby dostosować ją do wieku pociechy. Czasami niepozorny gadżet może bowiem stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia malucha.

Każdy rodzic wie, że przy dzieciach często trzeba mieć oczy dookoła głowy, a i to nie zawsze wystarczy. Zakupując zabawkę w sklepie, wychodzimy z założenia, że jest ona bezpieczna dla naszej pociechy. Jak się okazuje, nie zawsze tak jest.

Małe elementy to zmora w zabawkach. Mogą być szczególne zagrożenie

Firmę Tiny Hearts założyła była ratowniczka medyczna Nikki wraz z siostrą Roach. Obie kobiety edukują rodziców i nie tylko m.in. o zabawkach, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci. Na jednym z tiktokowych filmików zaprezentowały popularną w ostatnim czasie zabawkę, jaką jest balon do wielokrotnego napełniania wodą. Kształt pomagają mu zachować drobne magnesy. Jak widać na nagraniu, bez problemu można je niestety wyjąć. Dla mniejszych dzieci często jest to zachęta do włożenia takiego elementu do buzi. Połknięcie magnesów może zaś zakończyć się tragicznie. Mogą przedzierać się lub powodować blokady, a wówczas operacja jest nieunikniona.

@tinyheartseducation The hidden danger of magnetic toys ?? These powerful magnets can attract each other within the body, causing damage to the intestinal walls and leading to emergency surgeries. #reusablewaterballoons #magnetictoys #toysafety ♬ original sound – carl_edit – ᴍ ɪ ᴋ ᴇ

Oznaczenia na zabawkach. Na co zwrócić uwagę?

Chcąc mieć pewność, że kupowana zabawka spełnia normy bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwszym z nich jest znak CE, który informuje, że producent stosuje się do przepisów obowiązujących w UE. Nie świadczy to jednak o przeprowadzeniu badań, dlatego dobrze, jeśli są dodatkowo specjalne certyfikaty bezpieczeństwa oraz oznaczenia.

Powinniśmy także przyjrzeć się, czy jest umieszczony symbol, od jakiego wieku przeznaczona jest zabawka. Co więcej, od 21 lipca 2008 roku UE narzuciła prawo zgodnie z którym na zabawkach z częściami magnetycznymi musi znajdować się stosowne ostrzeżenie: „Uwaga! Zabawka zawiera magnesy lub części magnetyczne. Magnesy przyciągnięte do siebie lub przywierające do przedmiotu metalowego w organizmie człowieka mogą być przyczyną poważnych, a nawet śmiertelnych obrażeń. W przypadku połknięcia magnesów lub wprowadzenia ich do dróg oddechowych należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską”.