Kategorycznie nie popijaj tym leków! Zamiast pomóc, mogą silnie zaszkodzić

Skuteczność tabletki zaczyna się od jej prawidłowego przyjęcia do organizmu. Czym nie popijać leków i co wybrać w zamian? Przedstawiamy ważną listę do zapamiętania.

Wychodząc od lekarza mamy zazwyczaj receptę i długą listę wytycznych, do których musimy się zastosować. Czy to dieta, czy zakazy wykonywania pewnych czynności – jedno jest pewne. Musimy się do tego stosować, by wyzdrowieć lub nie pogorszyć swojego stanu. Jednak często zapominamy, że skuteczność leków zaczyna się od ich prawidłowego podania. Więc czym popić tabletkę, by zadziałała szybko i prawidłowo? Czy każdy napój się do tego nadaje? Nie każdy. Jest lista napojów, które są wręcz zakazane przy popijaniu leków.

Sprawdź: Nie pij dziś kawy. Połącz ją z innym składnikiem i odczekaj. Kuchnia będzie lśniła

Czy w ogóle można popijać tabletki? Tak, ale uważaj czym to robisz

Wybrany przez nas napój do popicia leków nie może być obojętnie czym „spod ręki”. To, co wybierzemy do popicia, będzie miało ogromny wpływ na rozkład tego leku w organizmie i na ewentualne skutki uboczne uaktywnione wybranym napojem.
Uwolnione substancje lecznicze, aby przedostać się w pożądane miejsce, muszą najpierw wchłonąć się do krążenia ogólnego. Aby ułatwić ten proces i zapewnić sobie najlepszą samopomoc, jaką możemy, należy rozsądnie wybrać napój.

Sprawdź: W PRL-u pito ją na potęgę. Wystarczą trzy filiżanki dziennie. Boczki i oponka znikną w oczach

Czym popijać a czym nie popijać tabletek? Zasada jest jedna

Po zapoznaniu się z ulotką należy zastosować przepisany lek. Zasada jest jedna i bardzo ważna. Leki należy popijać wodą! Najlepiej niemineralną, niegazowaną i chłodną. Jest to najlepszy wybór z możliwych. Dlaczego? Przyjmowany lek nie powinien wchodzić w interakcję z innymi substancjami zawartymi w innych napojach. Może to skutkować osłabieniem lub wzmożeniem działania leku, a co gorsza lek może nie zadziałać lub wywołać silne skutki uboczne.

Nie kawa i nie herbata! Zapomnij też o mleku i sokach

Kawa, herbata, mleko i soki są zakazane do popijania leków. Należy się ich kategorycznie wystrzegać. Obniżają skuteczność tabletek i mają przeróżne substancje czynne. Nigdy nie wiadomo jak nasz organizm poradzi sobie z połączeniem ich z lekami. Dodatkowo np. sok z grapefruita neutralizuje enzymy wątrobowe odpowiedzialne za metabolizacje leku. Zamiast sobie pomóc, możesz zatruć się przyjmowanym lekiem z własnej niewiedzy.


Co z herbatami ziołowymi czy energetykami? Również się kategorycznie zakazane. Ich substancje czynne mogą doprowadzić do uniemożliwienia rozpadu leku w organizmie, a co za tym idzie lek nie będzie nas leczył.

Sprawdź: Nakładam na zwilżoną gąbkę i pocieram kubki. Osad z kawy i herbaty od razu znika

Alkohol a leki. Czy jest się czym przejmować?

Oczywiście, że jest się czym przejmować. Są dwa powody, dla których przyjmowanie leków, a później spożywanie alkoholu jest zakazane. Pierwszym jest spowolnienie trawienia alkoholu. Dłużej utrzymujące się stężenie alkoholu we krwi spowoduje lawinowe wystąpienie skutków ubocznych jego przyjmowania. Drugim powodem jest wzmożenie działania leku do tak silnego stopnia, ze może on uszkodzić wątrobę i nerki.

Sprawdź: Czy nieletni może kupić piwo bezalkoholowe? Ile musi mieć lat, żeby je legalnie pić?

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo