Te emerytki mają szansę otrzymać nawet kilkaset złotych więcej do emerytury. Wystarczy, że złożą wniosek w ZUS

Ceny w sklepach są wysokie, dlatego warto szukać sposobów na oszczędzanie. Okazuje się, że niektóre emerytki mają szansę otrzymywać nawet kilkaset złotych więcej do emerytury. Mowa o paniach urodzonych w 1956 r. Co należy zrobić, by otrzymać dodatkowe pieniądze?

Warto, by panie z rocznika 1956, które pobierały okresowe emerytury kapitałowe, zwróciły uwagę na to, że mają szansę otrzymywać wyższą emeryturę. Portal “Rzeczpospolita” informuje, że jest to związane ze zmianami w OFE. Wystarczy złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek.

Sprawdź: Już wkrótce będzie można złożyć wniosek o specjalny dodatek dla emerytów. KRUS wypłaci go nielicznym

Co to jest okresowa emerytura kapitałowa? Dowiedz się, komu przysługuje

Na stronie internetowej ZUS-u wytłumaczono, że okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. Oprócz tego panie powinny spełniać następujące warunki:

  • należenie do otwartego funduszu emerytalnego (OFE);
  • ukończenie 60 lat (powszechnego wiek emerytalnego dla kobiet);
  • mają ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach;
  • mają na subkoncie w ZUS zapisaną sumę środków, która (w ostatnim dniu miesiąca przed miesiącem, w którym przyznano emeryturę na nowych zasadach) jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego. W 2023 r. kwota ta wynosi 5128,80 zł.

Sprawdź: Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Seniorzy dostaną nawet 310 zł. Jest haczyk

Okresowa emerytura kapitałowa jest wypłacana z FUS — Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Seniorki otrzymują ją wraz z emeryturą podstawową. Prawo do okresowej emerytury kapitałowej przysługuje do dnia poprzedzającego dzień, w którym kobieta osiągnie powszechny wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzny (65 lat), chyba że prawo to wygaśnie wcześniej. Jeśli tak się stanie, to w dniu, w którym kobieta ukończy 65 lat, z urzędu ponownie zostanie ustalona wysokość emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygasa po śmierci lub wyczerpaniu środków zapisanych na subkoncie.

Czy rocznik 1956 może przeliczyć emeryturę? Dzięki temu kobiety mogą zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie więcej

Emerytura nie zawsze jest przeliczana z urzędu. W przypadku kobiet urodzonych między marcem a czerwcem 1956 r., które były członkiniami OFE i pobierały okresowe emerytury kapitałowe przed październikiem 2017 r., ze względu na zmiany w przepisach, można zawnioskować do ZUS-u o ponowne przeliczenie świadczenia. Służy do tego druk ERPO. Wniosek można złożyć w każdym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dlaczego emerytura nie została przeliczona z urzędu? Wszystko ze względu na obniżenie wieku przejścia na emeryturę w 2017 r.

Sprawdź: Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci to nawet 1338 zł co miesiąc. Komu przysługuje?

Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general