Kiedy będzie wypłacana 14. emerytura? Termin jest już znany, ale nie wszyscy dostaną wtedy pieniądze

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe. Oznacza to, że dodatkowe środki będą trafiać na konta emerytów i rencistów co roku. Najbliższe wypłaty już wkrótce, a oficjalny termin został ostatnio potwierdzony. Kiedy będzie wypłacana 14. emerytura?

Kiedy będzie wypłacana 14. emerytura?

Ustawa wprowadzająca coroczne świadczenie zwane potocznie “czternastką” właśnie oficjalnie wchodzi w życie po tym, jak podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Po raz pierwszy dodatkowe środki trafiły do emerytów i rencistów w 2021 roku, ale wówczas nie było w planach wprowadzania tego świadczenia na stałe. Rząd zmienił jednak decyzję głównie ze względu na rosnącą inflację.

Jak wynika z zapowiedzi rządu, ZUS ma rozpocząć wypłacanie 14. emerytur na przełomie sierpnia i września. Dodatek ma trafić do osób uprawniony w tym samym terminie, w którym co miesiąc otrzymują główne świadczenie. Przypomnijmy, że może to być 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 dzień miesiąca.

Maksymalna kwota świadczenia będzie równa obowiązującej w danym roku kwocie najniższej emerytury. W tym roku jest to 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł na rękę. Nie wszyscy otrzymają jednak pełną sumę ze względu na ustanowiony próg dochodowy. Świadczenie w maksymalnej wysokości zostanie wypłacone wyłącznie tym osobom, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto.

W przypadku przekroczenia tego progu obowiązuje zasada “złotówka za złotówkę”, co oznacza, że “czternastka” zostanie obniżona o kwotę przekroczenia.

Zobacz: Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969 r. Jeden szczegół wystarczy, by ZUS odrzucił wniosek

Kto otrzyma 14. emeryturę?

14. emeryturę otrzymają osoby uprawnione do:

  • emerytury (w tym pomostowej, okresowej kapitałowej i częściowej),
  • emerytury w wysokości niższej niż najniższa emerytura tzw. emerytura groszowa,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym dla inwalidów wojennych i wojskowych, wypadkowej,
    renty szkoleniowej),
  • renty socjalnej i renty socjalnej w zmniejszonej wysokości, renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (tzw. Emerytury MAMA 4+) także w wysokości niższej niż najniższa emerytura,
  • świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Zgodnie z przepisami ustawy warunkiem otrzymania “czternastki” jest także próg dochodowy. Emeryci i renciści, których główne świadczenie przekracza 4438,44 zł brutto nie otrzymają 14. emerytury.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo