Twoja emerytura może być większa o 200 zł! Tym seniorom należy się specjalny dodatek, wystarczy jeden wniosek

Wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce wciąż pozostawiają niekiedy wiele do życzenia. Dodatkowe 200 zł więcej może więc okazać się nieocenionym wsparciem dla budżetu, zwłaszcza, że przyznawane jest dożywotnio. Niestety na podwyżkę mogą liczyć tylko seniorzy, którzy spełniają określone warunki. Kto może dostać większe świadczenie?

Dożywotni dodatek do emerytury. Kto może na niego liczyć?

Galopująca inflacja i stale rosnące ceny odbiły się negatywnie na niemal wszystkich domowych budżetach. Coraz większe wydatki dotykają jednak przede wszystkim seniorów, którzy nie mogą liczyć na zbyt wysokie świadczenia. Tymczasem wzrosły nie tylko koszty energii czy produktów spożywczych, ale także leków niezbędnych do codziennego funkcjonowania.

Część emerytów może jednak liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki, o ile spełniają określone wymagania. Na podwyższenie emerytury mogą liczyć osoby, które przez pewien czas pełniły służbę jako ratownicy górscy lub strażacy-ochotnicy i były zatrudnione przez:

  • Ochotniczą Straż Pożarną;
  • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe;
  • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Kobiety mogą otrzymać dodatek, jeśli służyły przez co najmniej 20 lat, a mężczyźni – 25 lat. Pieniądze przyznawane są dożywotnio.

Zobacz: 14. emerytura 2023 będzie, ale nie dla wszystkich. Ci seniorzy nie zobaczą ani złotówki

Co należy zrobić, aby dostać 200 złotych?

Aby otrzymać dożywotni dodatek w wysokości 200 zł, należy złożyć wniosek, ale – co ciekawe – dokumentów nie składa się w ZUS. Świadczeniem zajmuje się Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dlatego trzeba go dostarczyć do miejskiej lub powiatowej komendy straży pożarnej, do TOPR lub GOPR. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające długość okresu służby – potrzebni będą także co najmniej trzej świadkowie, którzy zaświadczą o udziale w misjach ratunkowych.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo