Owsiki na celowniku – Jak się ich pozbyć?

Owsica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego, którą zarażają się dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Problem owsików występuje powszechnie często występującą, ale dzięki właściwemu postępowaniu jest możliwy do szybkiego i skutecznego rozwiązania.

Jak skutecznie pozbyć się owsików?

Konieczne jest przeleczenie farmakologiczne całej rodziny, aby wyeliminować możliwość zarażenia wtórnego. Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. Z tego powodu owsica rozprzestrzenia się szybko wśród osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu chorego – np. wśród domowników lub rówieśników, z którymi ma kontakt. Zarazić się nią można jednak nie tylko w domu, ale także w przestrzeni publicznej: w przedszkolu, w szkole.

Po potwierdzeniu diagnozy u lekarza zażywa się leki przeciwpasożytnicze (od jakiegoś czasu dostępne są one również bez recepty). Aby leczenie było skuteczne, kurację należy powtórzyć po dwóch, trzech tygodniach, ponieważ leki nie działają na jaja i postaci larwalne owsików. Działają wyłącznie na postaci dorosłe. Nie pozbędziemy się więc problemu stosując jednorazowe leczenie. Druga dawka leku zwiększa szansę na skuteczne działanie i definitywne pożegnanie z chorobą.

Domowe sposoby leczenia owsicy

Wzmożona higiena i generalne porządki w domu to oprócz leczenia farmakologicznego kolejny etap, aby skutecznie pozbyć się choroby. Należy bardzo dokładnie wysprzątać cały dom. Pierzemy w wysokiej temperaturze (60-90ºC) koce, narzuty, pościel, ręczniki, piżamy, nawet zasłony. Następnie wszystko prasujemy. Codziennie zmieniamy bieliznę i dbamy szczególnie o higienę osobistą – podmywamy się rano i wieczorem. Należy stosować oddzielne ręczniki do wycierania rąk, twarzy i ciała. Ważne jest, aby wyprać lub zdezynfekować zabawki oraz inne przedmioty użytkowe. Aby efektywnie pozbyć się owsików, wszystkie te czynności muszą być zintensyfikowane i wykonywane regularnie przez co najmniej 3 tygodnie po pierwszym leczeniu.

Prawidłowa dieta to nieodłączny element leczenia, a także sposób na zapobieganie zakażeniom pasożytami. Odpowiednie żywienie pomaga zregenerować śluzówkę jelit, wzmocnić układ odpornościowy, a także zadbać o prawidłową motorykę (pracę) przewodu pokarmowego. Warto jeść produkty bogate w błonnik: kasze, chleb razowy, warzywa strączkowe, surowe warzywa i owoce, a ograniczyć przetworzone węglowodany. Dziecko nie powinno także jeść słodyczy. Pomocny może być czosnek, kiszona kapusta, sok z kiszonej kapusty, sok z czerwonych buraków. Przyjmowanie wymienionych produktów poprawia mikroflorę przewodu pokarmowego, sprzyja przyspieszonej pracy przewodu pokarmowego, skutecznie wspomagając kurację.

Przełam błędne koło wstydu

Jednym z kluczowych działań, które należy podjąć przy pozbywaniu się owsików, jest zawiadomienie przedszkola, czy innej placówki, do której regularnie uczęszcza dziecko. Jeśli poinformujemy wychowawcę w przedszkolu zwiększa się szansa, że choroby unikną inne dzieci, a twoje nie zarazi się ponownie. Dyrekcja i opiekunowie powinni wówczas podjąć wzmożone wysiłki i działania higieniczne oraz pilnować aby dzieci dokładnie myły ręce przed posiłkiem, po zabawie i nie wkładały przedmiotów do buzi.

Tekst na podstawie materiałów kampanii bezowsików.pl.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo