Poród francuski – co to jest i na czym polega?

Poród francuski po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce 7 marca 2020 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Wcześniej był on wykonywany w placówkach na terenie Francji oraz Izraela. Metoda ta znajduje się obecnie na etapie testowania i obserwacji, lecz lekarze oraz położni wiążą z nią spore nadzieje. W jaki sposób są przeprowadzane porody francuskie, czym różnią się od innych metod, a także jakie wiążą się z nimi zalety oraz przeciwwskazania. Na każde z tych pytań odpowiadamy w artykule.

Co to jest poród francuski?

Porody francuskie to nowoczesna metoda rodzenia, której angielska nazwa to FAUCS (French AmbUlatory Cesarean Section). Stanowi pośrednie rozwiązanie pomiędzy cesarskim cięciem, a naturalnym porodem. Inne nazwy tej metody to poród brzuszny lub poród FAUCS. Rodzenie w ten sposób wiąże się przede wszystkim ze znacznie mniejszym ryzykiem powikłań pooperacyjnych w porównaniu do tradycyjnego cesarskiego cięcia.
Zabieg jest bezpieczniejszy zarówno dla matki, jak i dziecka. Kobieta może już kilka godzin po porodzie spożywać posiłki oraz powrócić do codziennej aktywności. Nie ma również żadnych przeciwwskazań, aby zajmowała się noworodkiem i karmiła piersią. Szpital może opuścić bezpiecznie już po 48 godzinach po porodzie.

Na czym polegają porody francuskie?

Metoda FAUCS polega na nacięciu przez lekarza powłok brzusznych kobiety. W odróżnieniu od klasycznej cesarki, w tym przypadku istnieje możliwość dotarcia do macicy bez konieczności otwierania jamy otrzewnowej. Nie ma potrzeby mocnego nacinania macicy, jak ma to miejsce w trakcie klasycznego cesarskiego cięcia. Wszystko dzięki temu, że poród odbywa się z wykorzystaniem fizjologicznych mechanizmów ciała kobiety.
Francuskie cięcie cesarskie opiera się na wypychaniu dziecka z dróg rodnych w procesie naturalnego parcia. Rodząca otrzymuje w tym celu od lekarza specjalny ustnik, który wyglądem przypomina gwizdek. Jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu dowiaduje się, w jaki sposób prawidłowo go używać. Ustnik ma doprowadzić do intensywnej pracy mięśni tłoczni brzusznej oraz przepony. Dzięki temu poród brzuszny umożliwia wydostanie się główki dziecka z macicy siłami natury. Francuskie cesarskie nie wymaga stosowania silnego znieczulenia – wystarczające jest znieczulenie zewnątrzoponowe.

Lekarze podczas zabiegu odchylają pęcherz moczowy i mięśnie w celu nacięcia macicy. Wymaga to odpowiedniej współpracy z kobietą, a także dużej precyzji, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia noworodka lub narządów rodnych kobiety. Profesjonalnie przeprowadzony zabieg nie naraża na niebezpieczeństwo, a rodząca nie musi obawiać się niepłodności po porodzie. Operacja jest jednak czasochłonna. Francuski poród można wykonać jedynie u tych kobiet, które decydują się na planowe rodzenie. Nie jest natomiast wskazany w przypadku zagrożenia życia matki lub dziecka.

Poród francuski a inne metody porodu

Francuskie cesarskie cięcie w porównaniu do cesarskiego cięcia jest znacznie mniej inwazyjne i w mniejszym stopniu naraża na powikłania. Kobieta szybciej wraca do pełni dyspozycji i może zająć się dzieckiem. Nie musi również przyjmować silnego znieczulenia.
Niestety w całej Europie kobiety zbyt często poddają się rodzeniu metodą cesarskiego cięcia. Skłaniają ich do tego obawy przed silnym bólem i długim czasem naturalnego porodu. W ten sposób narażają się na poważne ryzyko powikłań pooperacyjnych, w tym niepłodność, a także negatywne konsekwencje zdrowotne u dziecka, które może być bardziej narażone na takie choroby jak m.in. astma oskrzelowa, cukrzyca czy schorzenia tarczycy.

Rodzice pytają o poród francuski

Odpowiadamy krótko na pytania, które pojawiają się w głowach rodziców rozważających francuski poród.

1. Poród francuski – na czym polega?

Francuski poród jest pośrednią metodą pomiędzy naturalnym rodzeniem a cesarskim cięciem. Polega na wykorzystaniu fizjologicznych odruchów rodzenia kobiety, dzięki czemu dziecko może zostać przepchnięte przez jej kanały rodne. Podczas zabiegu wykonuje się jedynie niewielkie nacięcie brzucha i macicy.

2. Czy metoda FAUCS jest bezpieczna?

Poród francuski jest stosunkowo bezpieczną metodą, pod warunkiem przeprowadzenia go przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza. Ryzyko uszkodzenia narządów rodnych kobiety, niepłodności czy innych powikłań pooperacyjnych jest niewielkie.

3. Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia porodu francuskiego?
Francuski poród nie powinien być przeprowadzany w przypadku konieczności nagłego, nieplanowego porodu, w sytuacji zagrożenia życia matki lub dziecka.

4. Czy poród francuski jest bolesny?

Poród odbywa się pod znieczuleniem. Jest znacznie mniej bolesny w porównaniu do rodzenia metodą naturalną.

5. Po jakim czasie kobieta może wyjść ze szpitala po francuskim porodzie?

Może opuścić szpital już po 48 godzinach po zabiegu. Nie musi czekać z opieką nad dzieckiem, karmieniem go czy podejmowaniem codziennych zajęć.

6. Poród francuski a cesarka?

Francuski poród jest znacznie bezpieczniejszy i mniej inwazyjny w porównaniu do cesarskiego cięcia. Naraża kobietę na znacznie mniejsze ryzyko powikłań.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo