Potówki u niemowlaka: 3 najczęstsze przyczyny powstawania potówek u dzieci

Potówki u niemowlaka nie są groźne, ale nie można ich lekceważyć – mogą się zaostrzyć i być nieprzyjemne dla malucha. Potówki to często sygnał dla rodziców: Czy ja go za ciepło nie ubieram? Czy temperatura w mieszkaniu jest ok? A może ubranka są ze złych materiałów? Potówki u noworodka, tak jak potówki u niemowlaka świadczą bowiem o jego przegrzaniu – niewydolne jeszcze gruczoły potowe u niemowlaka nie dają sobie rady z potem, zapychają się i w ten sposób powstaje stan zapalny, czyli potówka. Jak wyglądają potówki? Jak się ich pozbyć? Jak długo się utrzymują potówki u niemowlaka? Jak je leczyć? Wszystko co chcesz wiedzieć o potówkach u dziecka.

Jak wyglądają potówki u niemowlaka?

Potówki u noworodka (tak samo jak u niemowlaka) to 2-3 mm czerwone krostki otoczone zaczerwienieniem, w bardziej zaawansowanym stadium przyjmujące postać maleńkich pęcherzyków. Pojawiają się tam, gdzie jest największe ryzyko przepocenia – na twarzy, szyi, na karku, w okolicach pach i pupy. Potówki mogą swędzieć, a nawet piec lub kłóć, dlatego dziecko z potówkami może być rozdrażnione, nieswoje, marudne. Potówki pod pachami, potówki na dłoniach, na nogach, na twarzy u niemowlaka – wszystkie wyglądają tak samo i na szczęście, stosunkowo łatwo można je wyleczyć.

Potówki czerwone i zwykłe

Potówki możemy podzielić na dwa rodzaje – potówki zwykłe i potówki czerwone. Pierwsze, czyli potówki zwykłe, w porównaniu do czerwonych nie mają stanu zapalnego, są przeźroczyste, z domieszką białego koloru, maleńkie (1-2 mm) i rozwijają się w skupiskach. To pierwszy sygnał, że przegrzewamy dziecko. Jeśli nie zareagujemy w porę i je zaniedbamy, ich stan się zaostrzy. Tak właśnie powstają potówki czerwone. Potówki czerwone to potówki zwykłe, w których rozwinął się stan zapalny. Są większe (2-4 mm) i bardziej czerwone, a świąd czy kucie w ich przypadku jest nasilone. Kiedy się pojawią, warto skonsultować się z pediatrą.

Dlaczego powstają u niemowlaka?

Powodem jest przepocenie!

To nagminny problem, wystarczy zobaczyć dzieci latem na ulicy. Zimą zresztą też bywa z tym ciężko. Generalnie: mamy tendencję do ubierania naszych dzieci za ciepło. Ogólna zasada mówi, że dziecko powinno mieć jedną warstwę ubrań więcej, niż mamy my. Nie ma to jednak zastosowania w lecie – w innym przypadku, dziecko zawsze musiałoby mieć na sobie co najmniej dwie warstwy, nawet w upale! Nawet w przypadku noworodków, które mają duże problemy z termoregulacją, nie można przesadzać. Warto na bieżąco sprawdzać kark dziecka – jeśli jest przepocony, mamy gotowy problem. Warto zaznaczyć, że przegrzewanie dziecka to nie tylko problem z potówkami, ale i z odpornością.

Zatkane gruczoły potowe? Winne są ubranka i pościel!

Ubranka i pościel malucha powinny być wykonane z naturalnych, oddychających materiałów. Pierzmy je regularnie, wietrzymy i dbajmy, aby maluch nie był przykrywany zbyt mocno. Jeśli się rozkopuje – to pierwszy sygnał, że jest mu za gorąco, a nie że trzeba kupić śpiworek, aby mu to uniemożliwić 🙂 Starajmy się obserwować nasze dziecko. Często my, dorośli, jesteśmy zmarzluchami, a nasze niemowlę wręcz przeciwnie – dlatego to, że Ty śpisz w piżamie i pod kołdrą nie oznacza wcale, że Twoje dziecko nie może spać w samym bodziaku.

Potówki u niemowlaka a oliwka

Przyczyną potówek u niemowlaka może być również zbyt intensywne nacieranie malucha oliwką, która zatyka pory. Warto w takim razie sięgnąć po delikatniejsze kremy (np. emolienty), a oliwki (np. olej kokosowy) stosować wyłącznie do kąpieli – kilka kropel wystarczy, aby pięknie nawilżyć skórę. Nie przesadzajmy również z ich ilością, szczególnie w okresie letnim i kiedy problem z potówkami już u nas wystąpił. Kremy i oliwki dokładnie też wcierajmy w skórę i pozostawmy do wchłonięcia, zanim założymy na dziecko ubranko.

Sposób na potówki

Jak się pozbyć potówek? Przede wszystkim dużo wietrzyć skórę. Do kąpieli można wsypać garść mąki ziemniaczanej, która działa kojąco na skórę i przyśpiesza jej gojenie. Alternatywą może być nadmanganian potasu. Potówki można też kilka razy dziennie przemywać wodą. Jak długo utrzymują się potówki? Jeśli dobrze o nie dbamy, powinny ustąpić już po kilku dniach. Kiedy po 3-4 dniach nie ustępują, a wręcz przeciwnie, robią się większe i bardziej czerwone, należy udać się do lekarza – przepisze maści i leki, które dadzą poprawę. Co jest dobre na potówki? Częste wietrzenie skóry i nieprzegrzewanie malca!

Potówki u rocznego i starszego dziecka

Starsze dzieci ciężej jest przepocić niż młodsze – może dlatego, że rodzice mniej je opatulają? Warto pamiętać, że im starsze jest dziecko, tym zasadna „jedna warstwa więcej” ma mniejszą moc. Dlaczego? Po pierwsze, starsze dzieci mają mniejsze problemy z termoregulacją, niż niemowlęta. Po drugie, na dworze są cały czas w ruchu, przez co bardziej się pocą i może być im znacznie cieplej niż mamie, która tylko za nimi podąża. Warto o tym pamiętać, kiedy po spacerach mamy problem z potówkami u dziecka.

Potówki u dorosłych leczenie

Potówki u dorosłych najczęściej pojawiają się na wskutek przegrzania i przepocenia, np. po intensywnym wysiłku fizycznym. Mogą też pojawić się w przypadku stresu, problemów z nadmierną potliwością czy w wyniku chorób – nadczynności tarczycy czy chorób nowotworowych. Wzmożone pocenie może być związane z menopauzą lub nadwagą. Warto zbadać przyczynę problemu, aby się nie powtórzył – w razie wątpliwości udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania.

Wypryski u niemowlaka – czy to na pewno potówki?

Trądzik niemowlęcy, zmiany alergiczne, pokrzywka, prosaki, wyprysk kontaktowy, łojotokowe zapalenie skóry – rodzice obserwujący zmiany na skórze swojego dziecka nie mają łatwo. Wszystkie zmiany są dość podobne i czasem ciężko odkryć, co naszemu maluchowi dolega. Spróbujmy jednak ułatwić to zadanie i odróżnić je od potówek niemowlęcych.

  • Trądzik niemowlęcy – pojawia się w pierwszych miesiącach życia dziecka, krostki są pojedyncze, czerwone i różowe, czasem w małych grupkach. Potrafią znikać i pojawiać się w innym miejscu. Wyglądają jak pryszcze. Nie można ich wyciskać, ustępują samoistnie.
  • Pokrzywka – pokrzywka wygląda tak, jakby skóra była poparzona pokrzywą – ma wypukłe, czerwone bąble. Może towarzyszyć im obrzęk. Przyczyną są najczęściej zatrucia pokarmowe, nadwrażliwość na leki lub promienie słoneczne. Pokrzywka może też pojawić się przy infekcjach.
  • Zmiany alergiczne – mogą się zlewać, może być ich dużo w jednym miejscu – czerwonych lub różowych plamek, bez żadnych czubków. Na buzi, gdzie pojawiają się najczęściej, mogą wyglądać jak rumieńce. Jeśli to alergia pokarmowa, pojawią się od razu po jedzeniu i znikną niedługo po posiłku.
  • Prosaki – małe, białe grudki pojawiające się, najczęściej od urodzenia, na nosku i policzkach, czasami na brodzie noworodka. Znikają po kilku dniach lub tygodniach.
  • Wyprysk kontaktowy – wysypka pojawia się po styczności z substancją, która wywołuje nadwrażliwość – w przypadku niemowlęcia są to zazwyczaj kremy, dlatego łatwo rozróżnić wyprysk kontaktowy od np. potówek.
  • Łojotokowe zapalenie skóry – czerwone krótki, zakończone ropnymi, żółtymi pęcherzykami. Po ich zauważeniu należy udać się do lekarza.

Potówki u niemowlaka to dość popularny problem – zdarza się chociaż raz niemal każdemu niemowlakowi. Dlatego kiedy się pojawią, nie ma co się obwiniać. Na szczęście stosunkowo łatwo się ich pozbyć, a ich pojawienie się może być dla nas lekcją na przyszłość i ważnym sygnałem, że mamy jakiś pielęgnacyjny problem z naszym niemowlęciem. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy to rzeczywiście potówki – warto wybrać się do lekarza pediatry, aby rozwiał nasze wątpliwości i powiedział, co robić.

Dodaj komentarz

Dolegliwości noworodków, Dolegliwości niemowląt

Sprawdzone sposoby na bezsenność u niemowlaka

Nieśpiący niemowlak to nieśpiący rodzic. A jak wiadomo brak snu prowadzi do chronicznego zmęczenia, nerwowości, problemów z koncentracją. Nic więc dziwnego, że młodzi rodzice, których pociecha w nocy zamiast spać,...

Czytaj dalej →
Dolegliwości niemowląt

Śluz w kupce niemowlaka

Śluz w kupce niemowlaka budzi niepokój świeżo upieczonych rodziców i sprawia, że rozważają oni wizytę u pediatry. Kiedy jest on powodem do niepokoju, a kiedy nie należy się przejmować jego...

Czytaj dalej →
Dolegliwości niemowląt

Czerwona pupa u niemowlaka

Czerwona pupa u niemowlaka to jedna z najczęstszych dolegliwości występujących u maluszków. Pojawia się nawet przy odpowiedniej pielęgnacji. Niewielkie zaczerwienienia mogą przerodzić się w pieluszkowe zapalenie skóry, dlatego należy zwrócić...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general