Badania genetyczne przed poczeciem

Postów wyświetlanych: 2 - od 1 do 2 (wszystkich: 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #38940

  shibaa

  Dziewczyny – pytam was skarbnicę wiedzy w imieniu koleżanki.
  Ona ma nieco ponad 30 lat, na „koncie” poronienia i nie ma nadal dzieci chociaż chce mieć. Ostatnio lekarz zalecił im (jej i mężowi) badania genetyczne. Czy któraś z was miała takie badanie albo wiecie moze po co właściwie się je robi? Czy chodzi o wady genów będące przyczyną letalnych (śmiertelnych) wad u zarodków, czy chodzi o jakąś „niezgodność” genetyczną partnerów czy jak?
  Dodam ze raczej nie chodzi o wykluczenie ewentualności poczecia chorego dziecka tylko raczej wogole o przyczynę braku poczęcia lub przyczyne poronień.
  Agata

  #508783

  vinga

  Re: Badania genetyczne przed poczeciem

  Hej,
  z tymi badaniami genetycznymi to jest tak: badanie jest po to aby stwierdzić, czy partnerzy mają odpowiednią ilość chromosomów, czyli materiału genetycznego. Każdy powinien ich mieć 46 (o ile dobrze pamiętam). Zdarza się, że niektórzy mają ich mniej lub więcej i to może powodować różne komplikacje. Pani doktor, u której z mężem byliśmy mówiła nam, że w przypadku, gdy tego materiału genetycznego jest za mało lub za dużo, robi się jakieś statystyki, jakie jest prawdopodobieństwo, że w takim przypadku kobieta będzie mogła urodzić wogóle dziecko, jakie są szanse, że będzie ono zdrowe itp. W takim przypadku każda następna ciąża jest monitorowana przez poradnię genetyczną. Z tego co wiem, to statystycznie jest bardzo mało takich przypadków, w których to genetyka jest przyczyną poronień. Przyznam, że jak nam lekarz zlecił to badanie, to byłam całkowicie zdruzgotana, że to już koniec, bo niestety genetyki się nie leczy, ale okazało się, że u nas jest wszystko w porządku, czego życzę Twojej koleżance.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie.

  Agnieszka
  2 aniołki 18.04.2003
  aniołek 16.10.2003

Postów wyświetlanych: 2 - od 1 do 2 (wszystkich: 2)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close