WSZYSTKO (CHYBA:)) o mierzeniu temperatury!

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 29)
 • Autor
  Wpisy
 • #99616

  lee-loo-1978

  znalazlam w sieci bardzo dobre opracowanie, polecam:

  Okienko eksperta – ABC temperatury

  Podstawowym wskaźnikiem płodności w większości metod naturalnego rozpoznawania płodności (choć nie we wszystkich!) jest temperatura, a dokładniej podstawowa temperatura ciała oznaczana skrótem „ptc” lub „PTC”. Ze względu na duże znaczenie tego wskaźnika, ważne jest szczególnie poprawne mierzenie temperatury, by jej interpretacja była miarodajna. Poniżej podajemy kilka zasad, które powinny być przestrzegane, by wykres temperatury mógł być właściwie zrozumiany i poprawnie zinterpretowany przez wszystkich użytkowników i czytelników.

  A. Definicja i typowy przebieg zmian temperatury

  Podstawowa temperatura ciała jest to temperatura zależna od przemiany materii w okresie maksymalnego spokoju, dlatego nazywana jest też „temperaturą spoczynkową”.
  Temperatura reaguje bardzo szybko na zmiany hormonalne w organizmie. Do szczególnie ważnych dla nas należy reakcja na wydzielanie progesteronu, rozpoczynające się często wraz ze szczytem LH poprzedzającym owulację o 9-36 godzin. Może czasem już przed owulacją doprowadzić do pierwszego wzrostu ptc. Ze wzrostu temperatury nie można jednak wnioskować o poziomie stężenia progesteronu. Uwaga badania pokazują, że pierwszy znamienny wzrost poziomu progesteronu może nastąpić w okresie od trzeciego dnia przed do trzeciego dnia po owulacji.
  Wykres temperatury w typowym cyklu wykazuje dwie zasadnicze części odpowiadające fazie niższej temperatury i fazie wyższej temperatury. Z kolei w fazie wyższej temperatury wyróżnia się trzy elementy wykresu: tzw. skok temperatury (pomiędzy fazą niższej a fazą wyższej temperatury), ustaloną fazę wyższej temperatury oraz tzw. spadek przedmiesiączkowy obserwowany przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego.
  Przejście temperatury z niższego poziomu na wyższy nazywany skokiem temperatury.
  Skok (wzrost) temperatury jest rozpoznawany, gdy występuje określona (różna w różnych metodach!) różnica pomiędzy najwyższą z sześciu ostatnich temperatur fazy niższych temperaturą, a jedną z trzech następujących po sobie niezakłóconych wyższych temperatur.
  Dla celów interpretacji wykresów temperatury stosuje się, niestety, różne definicje określające „dzień skoku”. Według Światowej Organizacji Zdrowia za „dzień skoku” uważa się pierwszy z trzech kolejnych dni, w których temperatura jest wyższa o co najmniej 0,2oC od temperatury w sześciu poprzedzających je dniach (w fazie niższej temperatury).
  Ta zmiana temperatury zachodzić może w czasie kilku dni. Ze względu na charakter zmian temperatury dzielimy skok temperatury na:
  stromy (ostry, znamienny) – gdy przejście dokonuje się w ciągu 1-2 dni
  gdy zmiana trwa kilka dni:
  łagodny (stopniowy),
  schodkowy,
  zębaty.
  „Dzień skoku” nie musi oznaczać dnia owulacji (i najczęściej nie oznacza!).

  B. Konieczne warunki i zasady dobrego pomiary temperatury

  Aby wykres temperatury był „czytelny” i miarodajny, czyli możliwy do (samodzielnej) interpretacji powinien spełniać kilka warunków i zasad pomiaru oraz zapisu. Zapewniają one, że temperatury będą porównywalne z wartościami w innych dniach (tylko wówczas jest sens robienia wykresu!). Dopiero mając gwarancję, że pomiar został dobrze wykonany (zgodnie z poniższymi punktami), można przystąpić do interpretowania wykresu.

  Warunki pomiaru:

  po nocnym spoczynku (wyjątek stanowi pomiar po pracy nocnej) [UWAGA: wymagany czas spoczynku jest różny w różnych metodach! Zazwyczaj ten odpoczynek powinien przekraczać trzy godziny.],
  zaraz po przebudzeniu,
  przed wstaniem z łóżka,
  o tej samej porze (temperatura zmienia się podczas dnia!)
  tym samym termometrem
  w tym samym miejscu (temperatura różnych części ciała jest różna.
  w kontakcie z najbardziej czułym na zmiany miejscem ciała, a więc ze śluzówką. Takie miejsca z wygodnym dostępem do śluzówki to: usta, przedsionek pochwy i odbyt. Ale uwaga: pomiar w ustach może być obarczony największym błędem (a więc pojawia się możliwość skoków), bo temperatura zależy od miejsca pomiaru (opracowano mapki rozkładu temperatury w ustach). Różnice mogą wynosić nawet 0,7°C (najniższa blisko przednich zębów, najwyższa koło migdałów). Poza tym mimowolne ruchy języka dodatkowo mogą zmieniać temperaturę wykazaną przez termometr. Mimo starań dosyć trudno jest zapewnić te same warunki każdego dnia.
  8. przez 5 minut (pomiar w pochwie lub odbycie) lub 8 minut (pomiar w ustach) przy pomiarze termometrem lekarskim lub owulacyjnym. Dla termometrów elektronicznych czasy pomiaru są inne i opisane w instrukcji obsługi. Termometr elektroniczny musi pokazywać temperaturę z dokładnością 0,01 stopnia, by móc zapisać poprawnie pierwsze miejsce po przecinku.

  Zasady:

  pomiary rozpoczynamy od początku cyklu (w niektórych metodach – po ustaniu miesiączki)
  pomiary muszą być systematyczne (codzienne!)
  termometr przygotowujemy wieczorem poprzedniego dnia
  zapisujemy temperaturę zaraz po zmierzeniu
  notujemy dolegliwości chorobowe (katar, ból gardła itp.) oraz stosowane leki
  wpisujemy różnicę w terminie pomiaru (godzina), szczególnie po godz. 7:30
  zaznaczamy ewentualną zmianę termometru
  notujemy czynniki mogące zakłócić pomiar (inna godzina pomiaru, krótki sen, niecodzienne przeżycia, męcząca praca, spożyty alkohol oraz indywidualne reakcje na różne czynniki zmieniające temperaturę ciała; zmiana klimatu, podróż)
  każdy cykl zapisujemy na osobnej karcie (papierowej lub komputerowej)
  pomiarów dokonujemy także w czasie choroby,
  w ciąży pomiary wykonujemy przez cały pierwszy trymetr (aby zauważyć ewentualne zagrożenie ciąży).
  Dopuszczalne poprawki:

  poprawienie wartości temperatury dopuszczane jest w metodzie angielskiej tylko w przypadku pomiaru o nieco innej godzinie niż zwykle (przy pomiarze w okresie od godziny 4 do 11). Sposób korekty omówiony zostanie w „Kursie 28dni”.
  pomiar w jakikolwiek sposób zakłócony oznaczamy innym znakiem albo opisem.
  jeśli któregoś dnia nie dokonano pomiaru temperatury, to nie łączy się sąsiednich punktów żadną linią (nawet przerywaną).
  C. Korzyści z pomiaru temperatury

  Korzyści płynące z pomiaru temperatury są wielorakie. Prosty, nie kosztowny i wiarygodny test termiczny służy przede wszystkim do badania hormonalnej czynności jajnika. Za podwyższenie temperatury odpowiada bowiem progesteron wydzielany przez dojrzały lub pęknięty pęcherzyk jajnikowy.

  Pozwala także:

  rozpoznać dwufazowy lub jednofazowy przebieg cyklu miesiączkowego,
  obliczyć czas trwania fazy pęcherzykowej i lutealnej cyklu miesiączkowego, a więc przewidzieć termin miesiączki,
  ustalić termin odbytego jajeczkowania z dokładnością wystarczającą dla celów klinicznych (skok i utrzymanie się wyższej temperatury jest wiarygodnym, ale tylko pośrednim, dowodem odbytej owulacji, która mogła nastąpić przed, w czasie lub po skoku temperatury),
  rozpoznać poczęcie dziecka, określić czas trwania ciąży, przewidywany termin porodu i niekiedy przewidzieć zagrażające poronienie,
  stwierdzić zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  wybrać właściwy czas na przeprowadzenie badań diagnostycznych np. przy leczeniu niepłodności,
  wyznaczyć koniec okresu płodności według metody termicznej i objawowo-termicznej (uwaga – temperatura nie stanowi jednak wskaźnika początku okresu płodnego).

  D. Wstępna analiza „nietypowego zachowania się temperatury

  długa faza niskich temperatur – wydłużenie cyklu
  długa faza wysokich temperatur (powyżej 18 dni) – poczęcie dziecka; a gdy jednak wystąpi miesiączka – prawdopodobne wczesne poronienie
  krótka faza wysokich temperatur – brak możliwości poczęcia dziecka; konieczne podjęcie leczenia albo zmiany trybu życia i diety
  pofalowany przebieg – nieustabilizowana sytuacja hormonalna najczęściej związana z wcześniejszym stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz występuje w premenopauzie i po porodzie.

  #2541848

  kamila1985

  Bardzo dobry artykuł, dzięki, choć “siedziałam” w tym kilka miesięcy, ale fajnie sobie poczytać takie rzeczy.:Hura!:  #2541849

  paszulka

  A ja nawet nie czytam!!:Hyhy: O nie nie!!:Nie nie: Nie będę mierzyła temperaturki, bo nie chcę być w stanie takim:Wow!::Niepewny::Wow!::Niepewny:

  😀 😀

  #2541850

  Anonim

  ja 5 lat mierzyłam temperature, skonczylam studia z NPR i powiem szczerze…Nawet temperatura moze splatać figla. Jest setki ciąż przy braku skoku temperatury, gdzie w NPR nie było owulacji. Warto mierzyc, ale po to,zeby sprawdzic swoj organizm- poskładac do kupy puzzelki ktore nazywaja sie owulacja, typu- bol podbrzusza podczas naglego siadania, duza ilosc sluzuz, ladniejsza cera, energia a do tego temperatura. Studiowałysmy kilka wykresow gdzie kobieta wspolzyła w 5 dniu po wzroscie temperatury i zaszla w ciaze, albo na 8 dni przed wzrostem….ja jednak lubiłam to robic.

  #2541851

  leeloo

  Zamieszczone przez paszula
  A ja nawet nie czytam!!:Hyhy: O nie nie!!:Nie nie: Nie będę mierzyła temperaturki, bo nie chcę być w stanie takim:Wow!::Niepewny:
  😀 😀

  no tu mnie zaskoczyłaś moja droga. Ta co wymiata pojeciami, poziomami wszystkich płynów w organiźmie w danym dniu cyklu a od tak prostej metody stroni:) heheh

  a tak na serio, to i tak codziennie musze testowac się moim monitorkiem, wiec zmierzenie temp. przed nie sprawia mi wiekszego kłopotu…

  okazało sie jednak, że pomiary z tegpo miesiąca mogę wyrzucić do kosza… NIGDY PRZENIGDY NIE MIERZY SIĘ POD PACHĄ. ups! :Wstyd:

  zrsztą ja tak lubię wykresiczki, tabeleczki itd hehehe :Śmiech:

  #2541852

  paszulka

  Zamieszczone przez lee_Loo_1978_II
  no tu mnie zaskoczyłaś moja droga. Ta co wymiata pojeciami, poziomami wszystkich płynów w organiźmie w danym dniu cyklu a od tak prostej metody stroni:) heheh

  No tak… ale pod pachą hmmm to się depiluje włoski a nie mierzy temperaturkę termometrem owulacyjnym :Śmiech::Śmiech::Śmiech:

  Jak zaczęliśmy się starać o rodzeństwo dla Basi nie miałam szans aby spać ciągiem 5 godzin nad ranem i w różnych porach się budziałam… no i mierzenie temperatury nie miało sensu… a za czasów starań o Baśkę mierzyłam a i owszem… ale bez rewelacji.. nic specjalnie nie wychodziło z tych wykresów … za to stres z tym związany był ogromny…. nie warto w moim przypadku…. poza tym natura płata mi figle… obraziłam się na naturę i potraktowałam ją z grubej rury ivf!! 😉  #2541853

  leeloo

  Zamieszczone przez paszula
  No tak… ale pod pachą hmmm to się depiluje włoski a nie mierzy temperaturkę termometrem owulacyjnym :Śmiech::Śmiech::Śmiech:

  a to Ci się moja droga udało :Śmiech::Śmiech::Śmiech:

  #2541854

  wykalaczka

  ja mierzę tempke 3 cykl i ostatni!!! nic mi to nie daje!!! jedynie mąż mnie pyta po zmierzeniu czy on tez może mi zmierzyć temperaturę swoim “termometrem” :Wstyd: :Śmiech: :Hyhy:

  #2541855

  tori75

  Zamieszczone przez martucha25
  ja mierzę tempke 3 cykl i ostatni!!! nic mi to nie daje!!! jedynie mąż mnie pyta po zmierzeniu czy on tez może mi zmierzyć temperaturę swoim “termometrem” :Wstyd: :Śmiech: :Hyhy:

  Martucha oplułam monitor 🙂

  #2541856

  paszulka

  Zamieszczone przez martucha25
  ja mierzę tempke 3 cykl i ostatni!!! nic mi to nie daje!!! jedynie mąż mnie pyta po zmierzeniu czy on tez może mi zmierzyć temperaturę swoim “termometrem” :Wstyd: :Śmiech: :Hyhy:

  Śmiem twierdzić, że w kwestii starań na pewno będzie skuteczniejszy!!!:Hyhy::Śmiech:  #2541857

  kasienia

  No z pewnością!!!! Ale się uśmiałam 🙂

  #2541858

  talinka

  Ja NPR stosuję już rok i 7 miesięcy i bardzo sobie chwalę. W cyklach, kiedy nie mierzyłam temperatury, już dawno podejrzewałabym ciążę jak mi się miesiączka opóźnia dzień czy dwa, a teraz wiem, że np. mam dopiero 9 czy 10 dzień lutealnej… i na ciążę nie ma szans 😉  #2541859

  olusia

  Czy ktoś mógłby zinterpretowac ten wykres? Nie wiem czy link się będzie otwierał, jak nie to pokombinuję inaczej.

  #2541860

  paszulka

  Nie wyświetla się. Musisz opcje “sharing” sobie ustawić, żeby tam był ten wykresik!!

  #2541861

  olusia

  A może to ten link?

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 29)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close