zasiłek rehabilitacyjny

Czy któraś z Was jest dłużej niz 180 dni na zwolnieniu? Ja będę miała 180 dzień zwolnienia 4 lipca i już się denerwuje , bo moja ksiegowa z pracy powiedziała, że w ciąży za pierwszym razem to odrzucają w Zusie podanie o zasiłek i trzeba się odwoływać. Zdziwiło mnie to bo lekarz powiedział, że nie ma problemu, że napewno dadzą tylko albo wezwą na komisję albo nie. Jak to było w waszym przypadku-napiszcie.
Pozdrawiam
Ps. Dodam, że mogę wziąść urlop ale szkoda mi bo bym wolała po macierzyńskim.

9 odpowiedzi na pytanie: zasiłek rehabilitacyjny

milka302 Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek rehabilitacyjny

Wiesz co, ja byłam na zwolnieniu lekarskim od 7. tyg. ciąży (miałam za sobą poronienie i zaszłam w ciążę w 2.cyklu “po”), i jak mi minęło te 180 dni to przeszłam na świadczenie rehabilitacyjne. Nikt mi nie robił żadnych problemów, miałam się tylko stawić na komisję, ale akurat w tym dniu trafiłam do szpitala, więc zaocznie przyznali mi to świadczenie. Nie wiem tylko, czy wiesz, że wniosek o ten zasiłek trzeba złożyć sporo wcześniej, bo trzeba swoje odczekać :(. Najlepiej gdybyś złożyła jak najszybciej, to do lipca się wyrobią, i nie będziesz miała przerwy w wypłacie pieniędzy ( ja się zgapiłam i czekałam miesiąc ).
Tak więc nie zamartwiaj się na zapas, bo to Wam nie służy, tylko szybciutko do Zusu z dokumentami i czekaj na komisję ( nie słyszałam, żeby jakiejś ciężarnej odrzucili wniosek ).
Pozdrawiamy,
milka i Wiktorek

aneta28 Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek rehabilitacyjny

Dzieki,ja własnie po niedzieli idę po dokumenty do pracy i zaraz je złoże w Zusie

shutter Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek rehabilitacyjny

witaj
sama zastanawiam się co zrobić z moim zasiłkiem rehabilitacyjnym, 180 dni mija mi dokładnie w dniu wyznaczonej daty porodu i myslę, czy jest sens składać te wszystkie papiery bo podejrzewam (moj lekarz też), ze i tak urodzę wcześniej.
Co do odrzucenia wniosku to nie rozumiem na jakiej podstawie? Przecież to Twoje pieniądze które oni mają obowiązek wypłacić skoro jesteś na zwolnieniu i nie mozesz pracować. Sama sobie zwolnień nie wystawiasz…
Po drugie nie rozumiem, jak mogą mnie wzywać na komisję skoro mam zwolnienie a na nim wpisane ze muszę lezeć. Kwestionują moją ciążę czy powikłania?
Może ktoś mnie oświeci…

shutter

milka302 Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek rehabilitacyjny

Na dokumentach, które składasz do Zusu Twój lekarz zaznacza odpowiednią rubryczkę, czy jesteś w stanie stawić się na komisję, czy nie. Wystarczy, że zaznaczy, że nie możesz się stawić i wtedy nie mogą Cię wzywać ( ale nie wiem, czy wtedy się nie wybierze ktoś z Zusu do Ciebie do domu – bo wiesz, że mogą sprawdzić, czy faktycznie leżysz ? – u mnie byli na kontroli gdzieś w połowie ciąży ). Co do terminu porodu, to nikt, nawet lekarz nie jest w stanie Ci zagwarantować, że urodzisz wcześniej, no chyba że masz zaplanowaną cesarke 😉 . Moim zdaniem nic nie tracisz składając dokumenty, bo świadczenie przysługuje Ci tylko do dnia porodu, więc jeśli faktycznie urodzisz wcześniej, to po prostu Cię nie wezwą ani nie przyznają pieniędzy.

Pozdrawiam,
milka i Wiktorek

chilli Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek rehabilitacyjny

dokumenty w zusie trzeba zlozyc 6 tyg przed uplywem 180dni zasikowych. Zus ma:
– 30 dni na opinie lekarza
– 30 dni na decyzje na podstawie opinii lekarza
– 30 dni na wyplate

i tak za 22.01-22.02 przelew dostalam pod koniec kwietnia. Dokumenty złożyam 02.01.

magda z mlodymi

ahimsa Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek rehabilitacyjny

Nie miałam kompletnie żadnych problemów w ZUS-ie! nawet komisji mieć nie będę:) Przyznają automatycznie. Ważne, by złożyć papiery na 6 tyg. przed końcem 182 dni. Bo potem trzeba poczekać na wypłatę a tak nie ma dziury w budżecie:)

i
Mat 2,5l

shutter Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek rehabilitacyjny

w takim razie rozwiałaś moje wątpliwości co do stawiania się przed komisją, ale wciąż zastanawiam się po co tam się idzie- by obejrzeli brzuch czy tez maja “gabinecik” w którym bada ich lekarz…? i ew stwierdza co- ze mam skróconą szyjkę- ale jak przecież nie ma porównania, czy mam faktycznie skurcze? czeka na nie? czy miałam wcześniej poronienia, czy mam w pracy pole magnetyczne i nie mogę tam przebywać?
Bo rozumiem inne schorzenia ale ciązy raczej poudawać się nie da

Kontroli w domu jakoś się nie boję, z reguły w domu jestem a po jakieś jedzenie czy do apteki chyba wolno mi wyjśc…
ostatnio nic nie robię tylko leżę…
ale po jedzenie i do apteki wychodzę bo nie mam wyjścia, męża na miejscu nie mam a dzieci na zakupy nie wyslę.

Z terminem to jasne ze nikt nie przewidzi ale mając na uwadze moje ostatnie samopoczucie, aktualne badanie i poprzednie ciąze mam raczej niewielkie szanse na poród w terminie choć przyznaję ze chciałabym dociągnąć, koniec czerwca bardzo mi odpowiada, wszystko ułożyłoby mi się łatwiej dla mnie (np wysłałabym dzieciaki na wakacje).

Z tego co rozmawiałam ostatnio z moim ginem dowiedziałam się, ze w takich przypadkach jak mój, gdzie termin porodu pokrywa się z mijaniem tych 180 dni prawdopodobnie ZUS nie każe już składać tych dokumentów a te ew kilka dni zaliczają do normalnego okresu “zwolnieniowego” ale czy tak jest na pewno muszę się upewnić u źródła. Gin mówił mi, ze czasami w takich przypadkach dzwonią do niego pytać/ potwierdzić przewidywaną datę porodu.

Dlatego nie wiem czy jest sens składać te papiery bo to wyprawa do pracy, wyprawa na wizytę i całodniowa wyprawa do ZUSu w kolejce

taki dziś nastrój dyskusyjny mam…
ale dzięki za info!

shutter

milka302 Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek rehabilitacyjny

Nie za ma co !!!

He he he niestety nie wiem jak wygląda badanie na komisji ws. świadczenia rehabilitacyjnego, bo ja w dniu kiedy miałam się stawić w Zusie stawiłam się w szpitalu i już mnie nie chcieli oglądać .
Aha, i wcale nie jest powiedziane, że na kontrolę do Ciebie przyjdzie ginekolog , u mnie na ten przykład była internistka – obejrzała brzuch, spuchnięte nogi i sobie poszła… Więc nie zdziwiłabym się, gdyby na komisji też nie było ginekologa 😉
A co do “gabineciku”, to wątpię, by taki był, ale nie daję głowy
Myślę, że najbezpieczniej będzie zadzwonić do Zusu i podpytać kogo trzeba, no chyba że znajdzie się ktoś na forum, kto miał podobną sytuację i rozwieje Twoje wątpliwości do końca. Ja miałam przyznane świadczenie na dwa miesiące, więc u mnie nie było wątpliwości czy składać dokumenty czy nie.

No to i ja dziś się rozpisałam (jak chyba nigdy )…
pozdrawiam,
milka i Wiktorek

anmaku Dodane ponad rok temu,

Re: zasiłek rehabilitacyjny

Tak jak napisała milka302, jeżeli lekarz na druku napisze, że Twój stan zdrowia nie pozwala na stawienie się przed komisją to Cię nie wezwą. Poza tym dokumenty wypełnione pzez zakład pracy i lekarza plus ksero karty ciąży możesz wysłać poleconym do ZUSu. W moim przypadku 182 dni mijały 10.12.2006, papiery do ZUSu wysłałam 18.11.2006 i 10.01.2007 dostałam pieniądze.
Do domu też nikt nie przychodził mnie kontrolować.
Pozdrawiam.

Ania i Maja (11.01.07)

Znasz odpowiedź na pytanie: zasiłek rehabilitacyjny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Leczenie niepłodności
decyzja podjęta....
Witam Was[img]/images/forum/icons/smile.gif[/img] Słuchajcie : wczoraj poraz pierwszy nie mogłam odpowiedzieć od razu ginowi , który to mój dzień cyklu ![img]/images/forum/icons/shocked.gif[/img] Musiałam się zastanawiać , liczyć , w sumie to przypomnieć czy @
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
I znów popłyneliśmy-EUROWIZJA
I znów nie ma naszej piosenki w finale Eurowizji- coś nie mamy ostatnio szczęścia. Pozdrawiamy wiosennie!!!!!!!!! Agata,Wiktorek(13.04.2003) i wrześniowy synuś [img]http://bd.lilypie.com/Dg1ep2/.png/obrazek.gif[/img] [img]http://p6.labfoto.pl/photos/p/6/d/6dfc858c6a061f8540208405c43e6a63-1413058.jpg[/img]
Czytaj dalej