Zdążyć w terminie!!!

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #7555

  ewcia63

  Zdążyć w terminie Kobiety w ciąży powinny złożyć oświadczenie u pracodawcy lub w ZUS (INF. WŁ.) Jeśli do poniedziałku kobieta złoży u swojego pracodawcy lub w ZUS oświadczenie, że jest w ciąży, otrzyma zasiłek porodowy, który dotąd wynosił 409 zł. 14 stycznia wchodzi w życie przepis, w myśl którego kobiety po porodzie nie będą już otrzymywały tych pieniędzy. Do złożenia oświadczenia nie jest konieczne zaświadczenie od lekarza, które można donieść później. Przepisy nie precyzują jednoznacznie, czy oświadczenie musi być złożone osobiście, czy też można przesłać je listem poleconym. Ten sam przepis dotyczy kobiet, które chcą dziecko adoptować: jeśli do dzisiaj włącznie złożą one w sądzie wniosek o adopcję, wówczas – po zakończeniu procesu adopcji – otrzymają zasiłek porodowy. Zasiłek porodowy, który otrzymywała dotąd każda kobieta, zostanie teraz zastąpiony jednorazowym zasiłkiem, tzw. macierzyńskim, który jednak będzie wypłacany jedynie kobietom najmniej zamożnym. Równocześnie pozostaje comiesięczny zasiłek macierzyński – który otrzymują wszystkie mamy – ale skrócony zostaje okres jego wypłacania. Dotąd kobiety (po urodzeniu pierwszego dziecka) otrzymywały go przez 26 tygodni, natomiast 13 stycznia – czyli w niedzielę – wchodzi w życie przepis, w myśl którego będą go otrzymywały tylko przez 16 tygodni po porodzie. Jeśli jednak do 13 stycznia kobieta zgłosi u swego pracodawcy (lub w ZUS-ie), że jest w ciąży, będzie otrzymywała zasiłek macierzyński według starych zasad, czyli przez 26 tygodni. (DSF)Konieczne zaświadczenie 1 stycznia tego roku wszedł przepis, w myśl którego do otrzymania zasiłku rodzinnego, wychowawczego i świadczenia alimentacyjnego nie wystarczy już nasze oświadczenie o wysokości zarobków, ale konieczne jest zaświadczenie w tej sprawie z urzędu skarbowego.

  #134778

  joasia

  Re: Zdążyć w terminie!!!

  Skąd masz takie wiadomości odnośnie zasiłu porodowego tzn. tego oświadczenia. Z ustawy z 17 grudnia 2001 r. – nic takiego nie wynika.  #134779

  martab

  Re: Zdążyć w terminie!!!

  z ustawy z 17 grudnia nie wynikaja żadne terminy zlożenia oswiadczeń na temat zasilku porodowego ani trwania zasilku macierzyńskiego zajrzyjcie na bajbusa tam swego czasu byla dyskusja, która ten temat wyczerpująco wyjaśnia.
  Marta

  #134780

  joasia

  Re: Zdążyć w terminie!!!

  No właśnie! I dlatego wszelkie informacje o oświadczeniu dotyczącym zasiłku porodowego są nieprawdziwe! Prawdą jest jedynie skorzystanie przez kobiety, które są w ciąży w dniu wejścia w życie ustaw, iż mogą złożyć pracodawcy oświadczenie, że chcą skorzystać z urlopu macierzyńskiego na starych zasadach. A więc wszystkie kobiety, które wczoraj zostały mamusiami – „załapały ” się na zasiłek porodowy. I na tym sprawa się kończy.

  #134781

  annao

  Re: Zdążyć w terminie!!!

  Drogie Panie! Ja juz zupełnie zgłupiałam! jestem w 7 mies. ciąży i pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Termin porodu wypada w trakcie okresu zasiłkowego. Czy zostanie mi przedłuzony zasiłek? jeśli tak to o ile tyg. – 26 czy 16?. I jak wygląda kwestia zasiłku porodowego w moim przypadku? bardzo proszę o podpowiedź, bo się pogubiłam
  pozdrawiam

  AnnaO

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close