Jeśli przed 11 tygodniem ciąży nie udałaś się jeszcze do ginekologa, teraz jest na to najlepszy moment. Pierwsze badanie USG w przypadku kobiet w fizjologicznej, zdrowej ciąży musi się odbyć właśnie między 11 a 13. tygodniem – wtedy można już dostrzec ewentualne problemy w rozwoju płodu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące 11 tygodnia ciąży – opisujemy zarówno zmiany w organizmie matki, jak i te zachodzące w rozwoju dziecka.

Objawy ciąży w jedenastym tygodniu

1. W 11 tygodniu pojawia się (lub nasila) problem częstego oddawania moczu. Dzieje się tak, ponieważ powiększona macica uciska pęcherz i wywołuje uczucie parcia. Pomimo tej dolegliwości nie wolno spożywać mniejszej ilości płynów; wprost przeciwnie, należy pić ich jeszcze więcej, gdyż pomoże to zapobiec odwodnieniu. Do napojów, które powinna ograniczyć ciężarna mama, należą kawa i herbata (oba są moczopędne).

2. Część kobiet właśnie w jedenastym tygodniu odnotowuje pojawienie się ciemnej linii biegnącej wzdłuż środka brzucha (tzw. “linea negra”). Wynika to ze zwiększonej pigmentacji, którą widać także w innych miejscach na ciele, np. w postaci pociemniałych i powiększonych brodawek sutkowych czy pieprzyków. Spokojnie – po rozwiązaniu wszystko stopniowo wróci do wcześniejszego wyglądu.

3. Burza hormonów wywołuje jeszcze wiele innych objawów odczuwalnych w jedenastym tygodniu, np.:

  • zwiększoną ciepłotę ciała,
  • zmianę samej struktury skóry i poziomu jej nawilżenia (wiele mam skarży się na swędzenie skóry, jej pieczenie itd.),
  • zwiększone wydzielane śliny (myj zęby częściej, ale krócej i tylko miękką szczoteczką),
  • przyspieszony wzrost włosów i paznokci, zatrzymanie procesu wypadania włosów (niestety wiele z nich wypadnie już po rozwiązaniu).

4. Część kobiet cierpi w 11 tygodniu na silne zawroty głowy oraz niebezpieczne omdlenia – jest to związane ze zwiększoną ilością krwi w obiegu, zaburzeniami apetytu lub wymiotami. Dbaj o regularne spożywanie niewielkich porcji – to poprawi twoje samopoczucie, utrzyma cukier na stałym poziomie i zapobiegnie omdleniom, a przy tym zapewni optymalne warunki dla rozwoju płodu.

5. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w 11 tygodniu do powracających bólów głowy dojdą jeszcze wzdęcia oraz wiecznie pełny brzuch. Łożysko osiąga już niekiedy rozmiar grejpfruta, dzięki czemu ciąża jest dostrzegalna przez osoby postronne. Trawienie przebiega wolniej, a progesteron powoduje zaleganie treści pokarmowej, stąd wzdęcia i częsty ból brzucha. Niestety, bolesne stają się także powiększone, obrzmiałe piersi.

11 tydzień ciąży: rozmiary i waga płodu

Na początku 11 tygodnia ciąży wymiar CRL (czyli długość ciemieniowo-siedzeniowa) osiąga 45 mm, a waga płodu wynosi nawet 7 gramów. CRL mierzymy od szczytu czaszki dziecka do najniższej części miednicy. Niestety, podkurczone ułożenie dziecka nie pozwala na zmierzenie całej długości jego ciała. W ciągu jedenastego tygodnia CRL wzrasta do 5 cm, a waga – do 8 gramów.

Jak wygląda dziecko w 11 tygodniu ciąży?

Jedenasty tydzień to okres gwałtownego powstawania neuronów w mózgu dziecka (nawet 15 mln na godzinę). Trwa już okres płodowy, a więc rozwijają się wytworzone wcześniej układy i narządy. W tym czasie nie są jeszcze wyczuwalne ruchy dziecka, choć jest ono już całkiem ruchliwe. Wątroba produkuje krew płodu, światło jelit osłania błona śluzowa, trzustka wydziela do krwi insulinę; także sprawne serce przypomina już narząd noworodka. Dochodzi do odseparowania się kciuka od reszty palców; wykształcają się struny głosowe, receptory powonieniowe i wstępnie uformowane małżowiny uszne. Dziecko potrafi wystawiać język, połykać oraz jest wrażliwe na dotyk.

W 11 tygodniu zamkną się powieki twojego dziecka. Otworzą się one dopiero w okolicach 27. tygodnia, gdy jego gałki oczne będą już wystarczająco rozwinięte. W tym samym, jedenastym tygodniu zaczynają się zaś kształtować zewnętrzne narządy płciowe, a jądra uruchamiają produkcję testosteronu.