22 tydzień ciąży

Połowa ciąży już za Tobą. Poród coraz bliżej, a w Twoim ciele nadal zachodzi wiele zmian. Jakich? W 22 tygodniu ciąży Twój brzuszek jest już wyraźnie widoczny i nikt nie ma wątpliwości co do tego, że spodziewasz się dziecka. W tym czasie lekarz może z dużą pewnością stwierdzić jego płeć. Choć mogą zacząć dokuczać ci żylaki, a na brzuchu zaczną pojawiać się pierwsze rozstępy, Twoje samopoczucie prawdopodobnie zmieni się na lepsze.

22 tydzień ciąży: który to miesiąc?

Dwudziesty drugi tydzień ciąży to końcówka piątego miesiąca ciąży. Wciąż jesteś w II trymestrze ciąży, ale lada chwila wkroczysz w kolejny, ostatni już jej etap.

Końcówka piątego miesiąc oznacza,  że takie dolegliwości jak mdłości, wymioty czy senność przestaną być już tak bardzo uciążliwe. Możesz za to wciąż odczuwać bardzo duży apetyt – pamiętaj, że dobrze zbilansowana dieta i unikanie pustych kalorii pomoże Ci uniknąć wielu nadprogramowych kilogramów. Wbrew powszechnemu przekonaniu, w ciąży nie je się za dwoje, tylko dla dwojga – posiłki powinny więc dostarczać zarówno Tobie, jak i dziecku, dużą ilość witamin oraz cennych składników odżywczych.

Waga i ułożenie dziecka w 22. tygodniu ciąży

Zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w 22 tygodniu ciąży? Jego waga wynosi ok. pół kilograma, a ciało mierzy 18-20 cm. Maluszek ma już w pełni ukształtowane ciałko – rączki, nóżki i główka uzyskały już proporcje docelowe. Wcześniej głowa dziecka była dużo większa niż pozostała część ciała i stanowiła najpierw 2/3, a następnie połowę długości malucha. Dziecko było także zwinięte, jego plecki były wygięte w pałąk. Teraz się to zmieniło. Jego postawa jest wyprostowana, a maluch wygląda jak idealna miniaturka człowieka.

Dziecko ma już włosy, rzęsy, a nawet brwi – są one jednak nadal pozbawione pigmentu (co oznacza, że są całkowicie białe). U dziewczynek w tym czasie pochwa jest w pełni ukształtowana. Jeśli spodziewasz się chłopca, to możesz być niemal pewna, że aktualnie trwa u niego proces przesuwania jąder z brzucha do moszny. Choć dziecko ma przymknięte powieki, umie już odróżnić całkowity mrok od światła i umie poznać, czy w Twoim otoczeniu jest ciemno, czy jasno. Jego oczka są już zabarwione docelowym pigmentem, chociaż ujawni się on dopiero kilka tygodni po porodzie.

Podczas dwudziestego drugiego tygodnia ciąży dziecko odczuwa coraz mniej miejsca w macicy. To sprawia, że czasem jego intensywne ruchy mogą być dla Ciebie bardzo uciążliwe, ponieważ maluch dotyka ścian worka owodniowego i wywiera nacisk na Twoje narządy wewnętrzne.

Musisz pamiętać, że w okresie pomiędzy 22 a 24. tygodniem ciąży możesz też przestać odczuwać ruchy swojego dziecka. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, bezruch najczęściej świadczy o tym, że maluch ułożył się inaczej – np. odwrócił się od przedniej części brzucha i porusza się w sferze, która dla Ciebie nie jest wyraźnie wyczuwalna.

Jak rozwija się dziecko w 22. tygodniu ciąży?

W 22. tygodniu ciąży dziecko potrafi już prosto trzymać głowę, ponieważ jego mięśnie karku wzmacniają się. To okres, kiedy następuje przede wszystkim intensywny rozwój jego zmysłów, a więc smaku, dotyku, wzroku i słuchu. Co ciekawe, dziecko świetnie słyszy nie tylko Twój głos czy bicie Twojego serca. Może też usłyszeć dźwięki z Twojego otoczenia, a więc muzykę czy szczekanie psa. Mówcie do brzucha, śpiewajcie mu, opowiadajcie jak Wam mija dzień, puszczajcie mu muzykę. Dzięki temu jego mózg jest atakowany szeregiem różnych bodźców, które sprawiają, że tworzą się nowe połączenia nerwowe, by zebrane informacje mogły być analizowane i przetwarzane.

Dolegliwości w 22. tygodniu ciąży

Kiedy rozpoczniesz 22. tydzień ciąży możesz zauważyć, że Twój brzuch powiększa się coraz bardziej. Już nikt nie będzie miał wątpliwości, że spodziewasz się dziecka, gdy założysz obcisłe ubrania. Możesz również ujrzeć na skórze pierwsze rozstępy, dlatego nie wahaj się i codziennie sięgaj po odpowiednie kosmetyki, które mogą zahamować powstawanie kolejnych.

Do tego na nogach zaczynają pojawiać się żylaki – powstają w wyniku wydzielania ciążowych hormonów oraz ucisku na żyły, jaki powoduje wciąż powiększająca się macica. Jeśli nie chcesz dopuścić do ich rozwoju, powinnaś wypoczywać z nogami uniesionymi w górze, przed snem możesz podłożyć pod nogi zrolowany koc.

Problemem mogą być też rozpulchnione, krwawiące podczas szczotkowania dziąsła. Zmień szczoteczkę na bardziej miękką i sięgaj po specjalne pasty dla wrażliwych dziąseł.

Jeśli chodzi o nastrój, powinien on ulec zmianie na lepsze. Choć mogą zdarzyć Ci się gorsze dni, to jednak częściej będziesz tryskać dobrym humorem.

22. tydzień ciąży: ile przytyję?

“Ile przytyję w ciąży” to pytanie stale zadawane przez przyszłe mamy. Wiele kobiet panicznie boi się przytycia ponad normę i obsesyjnie kontroluje wagę w okresie oczekiwania na dziecko. Przestrzegamy przed tego typu praktykami, ponieważ ciąża nie jest okresem, w którym należy dawkować sobie kalorie. Przytycie nawet 10 kilogramów jest w zupełności normalne i jest naturalną reakcją organizmu na zachodzące w nim zmiany, głównie hormonalne.

Warto jednak mieć świadomość, że jedzenie ponad miarę nie jest dobrym wyjściem. Pamiętaj, że wszystko co spożywasz, trafia również do organizmu Twojego maluszka.Unikaj pustych kalorii. Są nie tylko niezdrowe dla dziecka, ale również szkodzą Twojej figurze. Sięgaj po produkty nieprzetworzone, uważnie czytaj składy podane na opakowaniach. Unikaj długich składów, ale nawet, gdy lista nie jest długa warto sprawdzić czy produkt jest dosładzany i czy są do niego dodane konserwanty. Są one nawet tam, gdzie nie spodziewałabyś się ich obecności.

Dbaj o to, by Twoje posiłki były dobrze zbilansowane. Co to właściwie znaczy? Otóż, na talerzu powinny pojawić się produkty z trzech grup, na które je dzielmy: węglowodany, białka i tłuszcze. Węglowodany to pieczywo, makarony, ryże, kasze, owoce, warzywa. Najlepsze są te, do których produkcji użyto pełnego, nieoczyszczonego ziarna. Zawierają wiele cennych składników, mikro- i makroelementów. Białka z kolei to wcale nie jest nabiał – wbrew powszechnej opinii. Najwięcej białka znajduje się w mięsie, rybach, jajach. Jeśli chodzi o nabiał, białka najwięcej mają serki wiejskie, ale wcale wiele nie dostarczają go jogurty naturalne. Tłuszcze to ryby, oleje, oliwy, sery. Dobrej jakości tłuszczów dostarcza także awokado i orzechy.

Komponuj posiłki tak, by na talerzy znalazły się produkty reprezentujące wszystkie trzy grupy. Zasadę tę warto stosować nie tylko w ciąży, ale również w pozostałych okresach życia. Twój organizm odwdzięczy Ci się poprawnym funkcjonowaniem i łatwiej utrzymasz wagę bez głodzenia się.

Dbaj także o to, by spożywać odpowiednią ilość kalorii. Nawet jeżeli ważysz niewiele i prowadzisz siedzący tryb życia, 1300-1500 kalorii dziennie to absolutne minimum. Schodzenie poniżej tej granicy oznacza stan głodówki dla organizmu – nawet gdy nie jesteś głodna i nie czujesz potrzeby jedzenia więcej.

22. tydzień ciąży: badania

Absolutną podstawą są cykliczne wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. Podczas każdej z nich powinnaś mieć zmierzone ciśnienie (prawidłowy wynik to poniżej 140/90 mm Hg), powinien zostać przeprowadzony wnikliwy wywiad lekarski, a także zostanie wykonane Ci badanie USG, które powie co słychać u Twojego malucha. Lekarz może zlecić także wykonanie podstawowej morfologii krwi, o ile nie miałaś jej robionej w okolicach 17-20 tygodnia. Za chwilę czeka Cię też test obciążenia glukozą, powinien być wykonywany między 24 a 28 tygodniem ciąży. To jedno z najmniej lubianych przez przyszłe mamy badań, niemniej jednak kluczowe. Pozwala na wykrycie cukrzycy ciążowej, która może być groźna dla dziecka i Ciebie.

22. tydzień ciąży: ćwiczenia mięśni Kegla

Ten okres ciąży to czas najwyższy, by zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla. Niewielki wysiłek, który w to włożysz zaprocentuje podczas porodu – a tak się stanie na pewno, możesz wierzyć tysiącom mam, które potwierdzają skuteczność tych ćwiczeń. Czym są w ogóle mięśnie Kegla i jak je ćwiczyć?

Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy. Ich nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego lekarza, Arnolda Kegla. W latach czterdziestych ubiegłego wieku wymyślił on sposób na wzmocnienie mięśni wyściełających dno miednicy. Są to mięśnie utrzymujące narządy wewnętrzne w obrębie miednicy. Należą do nich pochwa, macica, pęcherz moczowy oraz okrężnica. Trzy warstwy mięśni rozpościerają się pod nimi od dołu niczym hamak rozwieszony pomiędzy kością sklepienia łonowego a kością ogonową.

Zbyt słabe mięśnie Kegla skutkują między innymi nietrzymaniem moczu, czyli dolegliwością, z którą boryka się wiele kobiet. Mocne mięśnie dna miednicy wpływają też znacząco na jakość współżycia seksualnego. Ale, to co dla Ciebie najważniejsze w tej chwili – mocne mięśnie Kegla mogą ułatwić Ci poród. Łatwiej wypchną dziecko na świat, które sprawniej przejdzie przez kanał rodny. Jest to o tyle ważne, że im krócej w nim dziecko spędzi, tym mniejsze niebezpieczeństwo, że dojdzie do jakichkolwiek komplikacji podczas porodu. Maluch bezpiecznie i bez powikłań przyjdzie na świat.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo