7 tydzień ciąży

W siódmym tygodniu ciąży podczas badania USG można już obserwować zarodek oraz bicie jego serca. Kobieta może odczuwać silne objawy ciąży… bądź ich brak, co jest kwestią bardzo indywidualną. Nadal trwa organogeneza, czyli proces tworzenia się narządów, a zarodek jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne.

7 tydzień ciąży: który to miesiąc?

Wiele przyszłych mam jest nieco zmieszanych skomplikowanym – na pierwszy rzut oka – obliczaniem tygodni ciąży, a co za tym idzie również określaniem miesiąca i trymestru. Wszystko przez to, że wiek ciąży nie liczy się od momentu faktycznego zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik, ale dolicza się także okres przed nim. W literaturze fachowej pierwszym dniem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki, którą kobieta miała przed ciążą. Czyli w praktyce ciąża jest o około dwa tygodnie krótsza, niż rzeczywiście wynika z jej wieku, który zwyczajowo jest liczony właśnie w ten sposób.

7 tydzień ciąży mieści się w drugim jej miesiącu. Nadal jest to pierwszy trymestr ciąży – ten kluczowy dla prawidłowego rozwoju maluszka.

Jak wygląda dziecko w 7 tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży wielkość pęcherzyka ciążowego jest już całkiem pokaźna, a umieszczony w nim zarodek ma około 9 mm. Od tej pory zaczyna rosnąć jak na drożdżach – każdego dnia przybywa mu ponad milimetr! Zazwyczaj to właśnie w tym tygodniu po raz pierwszy można zobaczyć maluszka, jako maleńki punkcik na monitorze od urządzenia USG. Widać już także wyraźnie akcję serca, które przyspiesza i bije 140-160 razy na minutę. Usłyszenie go po raz pierwszy jest silnym przeżyciem dla przyszłych rodziców i zapewne niemal wszystkim wyciska łzy wzruszenia z oczu.

Ten tydzień to intensywna praca komórek, które zaczynają tworzyć pierwsze organy. Maluszek nie jest już jedynie ich zlepkiem przypominającym owoc maliny – wygląda jak maleńki człowieczek, ma już głowę, rączki, klatkę piersiową.

W 7 tygodniu ciąży rozwija się układ oddechowy z zalążkami oskrzeli i płuc, a także pierwotne formy trzustki oraz śledziony. Powoli rozwija się także układ limfatyczny, zaś wątroba zaczyna produkować krwinki czerwone. W jamie ustnej pojawia się również zalążek języka, kształtują się także mięśnie twarzy. To etap rozwoju nerek i moczowodów, a także układu nerwowego i kształtowania się kończyn. Powoli kształtują się rysy twarzy, ale głowa nadal pozostaje nieproporcjonalnie duża w stosunku do ciała. Jest guzowata, a po jej bokach pojawiają się dwie ciemne plamki – to zalążek przyszłych oczu dziecka.

Mózg dzieli się na dwie połowy, a zarodek może zaczynać się poruszać. W ciągu tego tygodnia maluch urośnie dwukrotnie!

7 tydzień ciąży: ruchy dziecka

W tym tygodniu ciąży maluszek zaczyna się już ruszać. Robi to jeszcze nieświadomie, ale całkiem wyraźnie porusza rączkami, a także obraca się nie tylko dookoła, ale również i do góry nogami. Rzecz jasna dziecko jest na tyle małych rozmiarów, że jego mama nie jest jeszcze w stanie tego poczuć. Do tego momentu minie jeszcze sporo czasu, bo nawet 12-13 tygodni!

7 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości

Siódmy tydzień ciąży to czas, w którym brzuch może lekko zwiększać swój obwód, ale nie ma jeszcze widocznego typowego brzuszka ciążowego – macica jest zbyt mała. Dodatkowe centymetry w pasie to efekt robienia przez organizm miejsca na rosnącą macicę. W tym tygodniu ciąży przypomina ona swoimi wymiarami pomarańczę. Brzuch nadal jednak pozostaje płaski.

Burza hormonalna powodować może częstsze oddawanie moczu, ból podbrzusza, drażliwość piersi, a także nudności, nie tylko poranne. Zaczynają już być coraz wyraźniejsze dolegliwości związane ze wzrostem poziomu progesteronu we krwi. Rozleniwia on działanie układu pokarmowego. Żołądek pracuje wolniej, podobnie jak jelita. Zwalnia ich perystaltyka. To wszystko jest powodem pojawienia się zaprać oraz męczących wzdęć. Ponadto mogą pojawić się pierwsze zgagi. To również wina progesteronu. Jego zwiększona ilość powoduje, że mięśnie zwieracza przełyku się rozluźniają, przez co soki trawienne bez problemu cofają się do przełyku. Wywołuje to bolesne pieczenie w gardle i w klatce piersiowej.

Dodatkowo pojawia się nadmierne wydzielanie śliny, zwłaszcza u kobiet cierpiących na mdłości, czy metaliczny smak w ustach. Aby zapobiegać nieprzyjemnym objawom warto przygotowywać zdrowe, lekkostrawne posiłki w małych porcjach, ale zjadane przynajmniej 5 razy dziennie. Korzystne będzie również picie znacznych ilości wody.

Brzuch w 7 tygodniu ciąży zaczyna się uwypuklać. Nie jest to jednak jeszcze typowy brzuch ciążowy. Ten pojawi się wkrótce.

Kobieta może się szybciej męczyć. Może odczuwać zadyszkę po czynnościach dotychczas jej nie powodującej. Jest to efekt zwiększonej ilości krwi w krwiobiegu. Piersi mogą stawać się większe, a na nich uwidaczniają się naczynia krwionośne – żyły są zauważalne przez skórę.

Plamienie w 7 tygodniu ciąży

Jeśli w ciąży występują plamienia poza terminem spodziewanej miesiączki, niezbędna jest konsultacja z lekarzem – może być konieczne wykonanie dodatkowej diagnostyki bądź suplementowanie kobiety sztucznym progesteronem, utrzymującym ciążę.

W razie braku zarodka podczas badania USG albo braku akcji serca należy po tygodniu powtórzyć badania. W pierwszym przypadku podejrzewane jest puste jajo płodowe albo ciąża pozamaciczna. W drugim – obumarcie zarodka z poronieniem zatrzymanym. Dodatkowo każde krwawienie powinno być impulsem do wizyty na szpitalnej izbie przyjęć.

7 tydzień ciąży: śluz

Śluz w początkowych tygodniach ciąży przypomina ten, który wydobywa się z pochwy w czasie dni płodnych. Jest rozciągliwy i lepki, przypomina swoją konsystencją białko kurzego jajka. Ma neutralny zapach, nieco metaliczny. Może również mieć mleczne, a nawet kremowe zabarwienie.

Co ważniejsze – w 7 tygodniu ciąży tworzy się czop śluzowy. To skupisko śluzu zbitego w kształt przypominający korek – i taką rolę również pełni. Zamyka ujście szyjki macicy. Dzieje się to po to, by chronić wnętrze macicy przez bakteriami, wirusami i innymi drobnoustrojami. Dziecko przebywa wtedy w bezpiecznym środowisku, do którego nie mają one dostępu. Czop jest gęsty, przeważnie jest przeźroczysty lub ma jasne zabarwienie. Jego odejście jest pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że poród się zbliża. Może odejść na kilka godzin przed porodem w całości, ale może również oddzielać się fragmentami na wiele dni przed rozpoczęciem akcji porodowej.

O co zadbać w czasie siódmego tygodnia ciąży?

Podstawową sprawą dla kobiety na tym etapie powinna być wizyta u lekarza. Jeśli już się odbyła, a zarodek miał akcję serca, kobiecie zlecone zostaną dodatkowe badania, m.in. na toksoplazmozę, różyczkę, cytomegalię, wirusowe zapalenie wątroby, ale również badanie grupy krwi, podstawowa morfologia oraz badanie moczu. Na tym etapie kobieta powinna również zdrowo się odżywiać, a także przyjmować preparaty witaminowe dla ciężarnych, zawierające: witaminę D i E oraz kwasy Omega-3. W razie towarzyszących chorób przewlekłych (astmy, chorób tarczycy, cukrzycy i innych) niezbędne jest odwiedzenie specjalisty w celu zrewidowania, czy ciężarna może przyjmować dotychczasowe leki oraz w jakich dawkach.

Nadal bardzo ważna jest suplementacja kwasem foliowym. W tym tygodniu zaczyna zamykać się cewa nerwowa. Czym ona jest? Zacznijmy od początku. Gdy dojdzie do zapłodnienia, pierwsza komórka, która powstanie to połączenie jajeczka i plemnika. Zaczyna się ona dzielić i w pierwszych dni ciąży z jej jednej powstają dwie komórki, następnie cztery, osiem, szesnaście, trzydzieści dwie… i tak do milionów kolejnych. W ciągu pierwszych tygodni komórki te różnicują się i powstają trzy listki zarodkowe: ektoderma, endoderma i mezoderma. Z ektodermy zaczyna kształtować się układ nerwowy dziecka. Z początku jest to płaska płytka nerwowa. W pierwszych tygodniach ciąży zaczynają jej brzegi unosić się ku górze, a na środku powstaje wgłębienie. Zmienia się ono w tzw. rynienkę nerwową. W ciągu następnych dni zamknie się ona i nazywana będzie od tego momentu cewą nerwową. Z cewy powstanie mózg dziecka, rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe. Proces zamykania się cewy nerwowej jest jednym z najbardziej skomplikowanych procesów, które zachodzą na początku ciąży. Do jego prawidłowego przebiegu niezbędny jest kwas foliowy. Odpowiednia nim suplementacja zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej nawet o 70%.

Wady cewy nerwowej to cała grupa nieprawidłowości rozwojowych, które są efektem zaburzenia procesu zamykania cewy nerwowej. Zbiorczo nazywają się one dysrafiami. Zaliczają się do nich między innymi: bezmózgowie, przepuklina mózgowa, przepuklina oponowa, przepuklina oponowo-rdzeniowa czy rozszczep kręgosłupa. Każde z tych wad to ciężkie uszkodzenie płodu, które może doprowadzić nawet do śmierci, a w najlepszym przypadku urodzeniem niepełnosprawnego dziecka.

Wady cewy nerwowej powstają z uwagi na wystąpienie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak działanie promieni rentgenowskich, infekcje czy narażenie przyszłej mamy na działanie substancji chemicznych. Te czynniki powodują wady cewy stosunkowo rzadko, najczęściej jest ona wynikiem niedoborów kwasu foliowego w kluczowym okresie rozwoju układu nerwowego, a więc na samym początku ciąży.

Kwas foliowy występuje naturalnie w zielonych warzywach: brokułach, szpinaku, awokado, a także w kalafiorze, szparagach i rzepie. Jeśli chodzi o owoce, kwas foliowy znajdziesz w bananach, jabłkach, pomarańczach i truskawkach. Pamiętaj jednak, że ta ilość kwasu, którą jesteś w stanie przyswoić z produktów spożywczych jest zdecydowanie zbyt niska, jak na zapotrzebowanie ciężarnej kobiety. Dlatego też kwas foliowy przyszłe mamy powinny przyjmować w postaci tabletek. Lekarz ustala właściwą dawkę podczas wizyty. Zazwyczaj nie jest ona mniejsza niż 0,4 mg dziennie. Jest znacznie wyższa, jeżeli u poprzednio urodzonych dzieci przyszłej mamy lub w jej najbliższej rodzinie wystąpiły jakiekolwiek wady rozwojowe układu nerwowego. Pamiętaj, by witaminę tę przyjmować regularnie i nie robić żadnych przerw w jej dawkowaniu.

Kalendarz ciąży: Tabela tygodni, miesięcy oraz trymetrów

TYDZIEŃ MIESIĄC TRYMESTR
1 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
2 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
3 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
4 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
5 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
6 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
7 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
8 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
9 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
10 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
11 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
12 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
13 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
14 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
15 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
16 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
17 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
18 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
19 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
20 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
21 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
22 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
23 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
24 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
25 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
26 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
27 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
28 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
29 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
30 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
31 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
32 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
33 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
34 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
35 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
36 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
37 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
38 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
39 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
40 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

17 tydzień ciąży

To już ten czas, kiedy zbliżasz się do półmetka ciąży. Zleciało, prawda? Dopiero co byłaś w pierwszych tygodniach ciąży i z niecierpliwością wypatrywałaś czasu, gdy będzie już widać, że spodziewasz...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

25 tydzień ciąży

25. tydzień ciąży: który to miesiąc? Dwudziesty piąty tydzień ciąży to połowa szóstego miesiąca i końcówka drugiego trymestru. Jesteś już na finiszu tego trymestru – za dwa tygodnie wkroczysz w...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

22 tydzień ciąży

Połowa ciąży już za Tobą. Poród coraz bliżej, a w Twoim ciele nadal zachodzi wiele zmian. Jakich? W 22 tygodniu ciąży Twój brzuszek jest już wyraźnie widoczny i nikt nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Jakich objawów i dolegliwości możesz się spodziewać zbliżając się do końca trzeciego trymestru? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dziesiąty tydzień ciąży nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

34 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży to moment, w którym płód bardzo mocno przypomina już swoim wyglądem noworodka, który przyjdzie na świat za kilka tygodni.  Jego waga stale wzrasta i w tym momencie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy twój brzuch zaczyna gwałtownie rosnąć. Powoli mijają też poranne mdłości i wymioty, charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży. W tym czasie wykształcone są już niemal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

9 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży? Jakie objawy i dolegliwości dotyczą w tym okresie większości przyszłych mam? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące dziewiątego tygodnia ciąży – dzięki naszemu poradnikowi nic...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

W 19. tygodniu ciąży wiele się dzieje – szczęśliwi rodzice, jeśli los będzie im sprzyjać, mogą właśnie wówczas poznać płeć swojego maleństwa. Wszystko zależy od ułożenia, w którym dziecko będzie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży to etap, w którym rzadko która kobieta zdaje sobie sprawę ze swojej ciąży, jednak jeśli stara się świadomie o dziecko, to powinna zaplanować wizytę u lekarza oraz...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

35 tydzień ciąży

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży nie musisz się już martwić, że Twoje dziecko urodzi się zbyt wcześnie. Na tym etapie ciąży u większości dzieci wszystkie narządy są już w pełni...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży waga płodu może już osiągnąć dwa kilogramy i wciąż się powiększa, aż do chwili porodu. W związku z tym, że nasz maluch rośnie, również waga...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

20 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś na półmetku! Dwudziesty tydzień to dokładnie połowa ciąży. Teraz pójdzie już z górki! Wszystkie narządy dziecka są już wykształcone i funkcjonują. W kolejnych tygodniach malec będzie stawał się...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży to już prawie koniec. Jakie jest ułożenie oraz waga dziecka w 37 tygodniu ciąży? Jakie dolegliwości najczęściej dolegają przyszłej mamie oraz czy poród w trzydziestym siódmym tygodniu...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

32 tydzień ciąży

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży waga płodu to już nawet 1800 gram, a jego wzrost może osiągać 48 cm. Dla pań, które zastanawiają się który to miesiąc warto zaznaczyć, że...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

18 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś już w naprawdę daleko! Twoje dziecko rośnie jak szalone, a Ty coraz bardziej zaczynasz się cieszyć urokami ciąży, ponieważ już za Tobą jej pierwsze, ciężkie tygodnie. Większość uporczywych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general