1 tydzień ciąży

Większość kobiet wyszukujących informacje na temat pierwszego tygodnia ciąży, ma na myśli pierwszych siedem dni następujących po zapłodnieniu jajeczka przez plemnik. Warto jednak wiedzieć, że pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę czas, gdy kobieta jeszcze w ciąży nie jest. Jak to możliwe i skąd te zawiłości? Wszystko dlatego, że wedle literatury fachowej wiek płodu liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, czyli do jego wieku dodaje się kilkanaście dni, które miały miejsce w czasie okresu i tuż po nim – przed dniami płodnymi i w ich trakcie.  Pierwszym tygodniem ciąży jest więc pierwszy dzień comiesięcznego krwawienia i sześć kolejnych dni.

Do zapłodnienia dochodzi zwykle w momencie, gdy kobieta ma owulację – czyli w czasie, który później określany jest jako 3 tydzień ciąży. Oznacza to, że pierwszy tydzień ciąży tak naprawdę przypada na miesiączkę. A zatem w pierwszym tygodniu dolegliwości są dokładnie takie, jak w czasie każdego okresu – ból podbrzusza i krwawienie. Jeśli jesteś właśnie w tym momencie cyklu, a chcesz zajść w ciążę, możesz się do niej zawczasu przygotować!

1 tydzień ciąży a zapłodnienie

Oczywiście kobieta zwykle na samym początku ciąży nie wie jeszcze, że w nią zaszła – choć może coś podejrzewać. Część z mam mówi również o przeczuciu, które towarzyszyło im od chwili poczęcia dziecka. Niektóre twierdzą, że są w stanie dokładnie wskazać, podczas którego stosunku doszło do powstania nowego życia.

Jeżeli jednak operujemy fachowymi terminami, to w wypadku pierwszego tygodnia ciąży mówimy jeszcze o momencie, gdy do zapłodnienia nie doszło i teoretycznie nie musi dojść – ciało kobiety jednak w każdym miesiącu przygotowuje się na ewentualne zajście w ciążę. Nie ma zatem co zajmować się twardym brzuchem, wagą matki czy ułożeniem dziecka, bo nic podobnego się jeszcze nie dzieje – w tym momencie trwa okres.

Miesiączka

Krwawienie rozpoczyna miesięczny cykl. Jest to jeden z podstawowych procesów, które zachodzą w ciele kobiety. Zaczyna się on od comiesięcznego złuszczania błon śluzowych macicy, które są pogrubione i rozpulchnione po poprzednim cyklu. Macica oczyszcza się z nadmiaru śluzówki, która wraz z krwią wydostaje się przez pochwę właśnie w postaci krwawienia. We krwi obecne są liczne skrzepy i fragmenty błon śluzowych. Miesiączka trwa średnio od 3 do 7 dni, ale niektóre kobiety mają nawet dziesięciodniowe okresy. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji organizmu. W tym czasie kobieta traci od 50 do 150 ml krwi.

Dlaczego okres jest więc zaliczany do czasu ciąży, skoro nie ma z nią tak naprawdę nic wspólnego? Skąd takie dziwne obliczanie wieku ciąży? Wynika to jeszcze z tradycyjnego – dawnego – sposobu liczenia, gdy ciężko było w dokładny sposób określić jaki jest wiek płodu. Dlatego też przyjęło się (dla ułatwienia), że pierwszy dzień ostatniej miesiączki jest pierwszym dniem ciąży. Do momentu początku ciąży ustalonego w czasie badania USG dodaje się więc zawsze 2 tygodnie, chyba że przyszła mama miesiączkowała nieregularnie, a badanie USG wykazało, że wiek ciąży różni się od tego wyliczonego o więcej niż 7 dni – wówczas obowiązuje sposób liczenia ciąży zgodny z USG i w ten sam sposób liczy się termin porodu.

Pierwszym dniem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Ponadto miesiączka jest zaliczana do okresu ciąży, ponieważ wedle niektórych specjalistów jest częścią naturalnego procesu, który ukierunkowany jest właśnie doprowadzenie do ciąży. Ciało kobiety przygotowuje się co miesiąc w jednym tylko celu i zarówno miesiączka, jak i dni płodne powiązane są ze zdolnościami rozrodczymi. By kobieta mogła zajść w ciążę, jej macica musi być przygotowana na przyjęcie zapłodnionego jajeczka, żeby mogło się ono bezpiecznie w niej zagnieździć. Nie miałoby to miejsca, gdyby nie uprzednie oczyszczenie się macicy podczas comiesięcznego krwawienia.

1 tydzień to czas przygotowań do ciąży!

Większość ciąż jest przypadkowa, jednak mnóstwo par świadomie stara się o potomstwo – a są sposoby, ażeby to ułatwić! Dbać o siebie powinna przy tym zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Jakość nasienia zależy bowiem od wielu czynników. Gdy więc staracie się o dziecko, mężczyzna powinien unikać alkoholu, nie powinien palić papierosów – ani tym bardziej przyjmować jakichkolwiek innych używek. Powinien za to jeść więcej surowych warzyw i owoców. Zwiększają one poziom witaminy C w organizmie, a brak używek zwiększa jej przyswajanie. Witamina C wpływa korzystnie na męskie nasienie, więc warto zadbać także o suplementację nią.

Dbaj o siebie!

Panie z kolei powinny zawczasu zadbać o kondycję fizyczną. Sprawniejsze fizycznie ciało to mocniejsze i lepiej wykształcone mięśnie. Przydadzą się one nie tylko w okresie ciąży, ale kluczową rolę odegrają podczas porodu. Pamiętaj także o ćwiczeniu mięśni Kegla. Są to te mięśnie, które wyściełają dno macicy. Odpowiadają za utrzymaniu na miejscu narządów takich jak pochwa, macica, pęcherz. Gdy ta grupa mięśni jest dobrze wyćwiczona, poród jest łatwiejszy. Mniejsze jest prawdopodobieństwo, że potrzebne będzie nacięcie krocza. Z kolei już po porodzie łatwiej i szybciej dojdziesz do siebie. Ćwiczenie mięśni Kegla nic nie kosztuje i nie wymaga specjalistycznego sprzętu! Wystarczy kilka razy dziennie powtarzać dziesięć razy w czterech seriach czynność rytmicznego napinania mięśni. Przytrzymuj je przez 10 sekund i rozluźniaj. Jak to robić? Wyobraź sobie, że w Twojej pochwie jest kulka, którą chcesz przytrzymać.

Ważny jest również stan stawów. Rozciągaj się regularnie, z pewnością podziękujesz sama sobie za to podczas porodu.

Zadbaj także o układ sercowo-krążeniowy. W kolejnych miesiącach będzie on pracował za dwoje i zostanie w ogromnym stopniu obciążony. Wykonuj ćwiczenia aerobowe, czyli te, które przyspieszą bicie Twojego serca. Dobrze to wpłynie na układ naczyniowy.

Zbadaj stan swojego zdrowia

Trzeba również pomyśleć o wcześniejszym wyleczeniu na przykład zębów. W czasie ciąży często ich stan ulega pogorszeniu, a leczenie ewentualnych ubytków w okresie ciąży jest mocno utrudnione. Po pierwsze niemożliwe jest wykonanie zdjęć rentgenowskich, które pomogą ocenić dentyście stan kanałów. Po drugie nie jest możliwe stosowanie znieczuleń, ponieważ mogą zaszkodzić dziecku. Dlatego też wyleczenie zębów powinno być kluczową sprawą przed zajściem w ciążę.

Wylecz zęby przed zajściem w ciążę. W czasie ciąży często ich stan ulega pogorszeniu, a leczenie ewentualnych ubytków w okresie ciąży jest mocno utrudnione.

Warto pomyśleć również o konsultacji z lekarzem, jeśli przyjmuje się jakieś stałe lekarstwa – między innymi na astmę czy alergię. Lekarz może zalecić ich zmianę na bardziej bezpieczne dla płodu. Potrzebny jest również komplet badań ginekologicznych. To dobry czas na cytologię, na doleczenie ewentualnych infekcji czy nadżerek. Wskazane jest również wykonanie badanie czystości pochwy. Pozwala ono namierzyć ewentualne stany zapalne w obrębie dróg rodnych i na rozpoznanie co jest ich przyczyną. Przyda się także badanie USG, tzw. transwaginalne. Pozwoli ono na obejrzenie budowy macicy i pozwoli na wykrycie ewentualnych jej wad, guzków czy mięśniaków.

Jeśli zamierzacie się starać o dziecko, należy zapisać gdzieś datę wystąpienia ostatniej miesiączki, bo będzie o nią pytał lekarz ginekolog, jeśli starania się powiodą.

Dieta przyszłej mamy

Starania o ciążę to także dla przyszłej mamy czas, by zacząć się zdrowo odżywiać. W diecie kobiety nie może zaś zabraknąć przede wszystkim jodu, magnezu, witaminy E i wapnia. Kluczowa jest także suplementacja kwasem foliowym. Ta witamina z grupy B jest niezbędna do prawidłowego rozwoju ciąży. Jej niedobór grozi wrodzonymi wadami cewy nerwowej u dziecka, co skutkuje schorzeniami, takimi jak rozszczep kręgosłupa czy przepuklina oponowo-rdzeniowa. Regularne przyjmowanie kwasu foliowego zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nawet o 70%! Zalecana dawka to 0,4 mikrogramy dziennie. Kwas foliowy znajduje się w niektórych produktach spożywczych, zwłaszcza w tych zielonych, jednak na etapie starania się o ciążę i w pierwszych jej tygodniach konieczna jest dodatkowa suplementacja tą witaminą.

Przyszła mama powinna jeść dobrze zbilansowane posiłki. Powinny dostarczać one dobrze przyswajalnych węglowodanów, wysokiej jakości białka, a także tłuszczów. Nie należy ich unikać, ponieważ rozpuszcza się w nich część witamin i są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedz cztery-pięć posiłków dziennie. Lepsze są mniejsze porcje, lecz częściej spożywane.

Objawy i dolegliwości w pierwszym tygodniu ciąży

Jak już wyjaśniliśmy, technicznie rzecz biorąc pierwszy tydzień ciąży przypada na okres jeszcze przed zapłodnieniem, dlatego też typowych dla ciąży objawów brak. Nie ma porannych mdłości, nadwrażliwości na zapachy ani poczucia zmęczenia i senności. Wrażliwość piersi jeśli się pojawia, to jest ściśle powiązana z okresem. Wiele kobiet w tym czasie odczuwa tkliwość piersi, które reagują na każdy dotyk, a także na zmiany temperatur. A co z innymi objawami w pierwszy tygodniu ciąży? Nie jest łatwo!

Bolesna miesiączka? Ulżyj sobie!

Gdy kobieta cierpi w czasie okresu, czasem wszelkich starań o ciążę po prostu się odechciewa – w końcu to jeszcze większe obciążenie i ból dla ciała. Miesiączka dla większości kobiet oznacza silne bóle w podbrzuszu. Towarzyszy im ból promieniujący w kierunku pleców, czasami także ten w pachwinach i w górnej części ud. Kobieta może być rozdrażniona, mieć wahania nastrojów. Jej ciało często jest obrzmiałe, na wskutek zatrzymywania wody w organizmie.

Istnieją jednak sposoby, by złagodzić nawet najsilniejsze dolegliwości miesiączkowe. Rzecz jasna, ostatecznością są silne leki przeciwbólowe, jednak warto też wypróbować innych sposobów, które pomogą zwalczyć dotkliwy ból. A bóle miesiączkowe to nic innego jak bolesne skurcze macicy oczyszczającej się z nadmiaru śluzówki. Jak je zwalczyć domowymi sposobami? Podpowiadamy, co jest skuteczne:

  1. Jedzenie dużej ilości ryb, gdyż kwasy omega-3 w nich zawarte wpływają łagodząco na bóle menstruacyjne.
  2. Unikanie powodujących zaparcia potraw, gdyż nasilają one odczuwany ból.
  3. Wprowadzenie do diety w tym czasie takich produktów jak ogórki, pietruszka, dynie czy zielone szparagi, gdyż one również łagodzą ból.
  4. Łagodzący masaż lekkimi, okrężnymi ruchami wokół pępka.
  5. Rozgrzewające okłady – pomaga to złagodzić skurcze powodujące ból.
  6. Ciepłe kąpiele – ale nie gorące! Pomogą one rozluźnić się mięśniom, w tym również mięśniom macicy, których skurcze powodują ból.

Kalendarz ciąży: Tabela tygodni, miesięcy oraz trymetrów

TYDZIEŃ MIESIĄC TRYMESTR
1 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
2 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
3 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
4 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
5 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
6 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
7 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
8 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
9 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
10 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
11 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
12 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
13 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
14 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
15 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
16 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
17 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
18 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
19 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
20 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
21 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
22 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
23 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
24 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
25 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
26 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
27 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
28 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
29 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
30 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
31 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
32 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
33 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
34 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
35 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
36 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
37 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
38 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
39 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
40 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo