24 tydzień ciąży

24 tydzień ciąży – dziecko jest coraz bardziej aktywne

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to okres, kiedy twoje dziecko nabiera wyglądu, jaki będzie miało po urodzeniu. To też czas, w którym powinnaś zbadać, czy nie grozi ci cukrzyca ciężarnych.

24 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to 6. miesiąc. Jesteś jeszcze w II trymestrze, ale już niedługo wkroczysz w ostatni, III trymestr ciąży.

24 tydzień ciąży – ile waży dziecko?

W tym okresie twoje maleństwo osiąga już wagę około 500–600 gramów. Jego ciałko weszło w fazę intensywnego wzrostu i przybiera około 90 gramów tygodniowo. W tej chwili mierzy 25-30 centymetrów.

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W tym okresie dziecku intensywnie rosną paznokcie i włosy. Cały czas ciało pokrywa maź płodowa. Intensywnie rozwijają się układ nerwowy i narządy wewnętrzne. W płucach zaczyna się produkcja surfaktantu – zapobiega on sklejaniu się i zapadaniu pęcherzyków płucnych przy wydechu.

W dalszym ciągu dochodzi do zastępowania chrząstek kośćmi, z czego wynika kształtowanie się rysów twarzy. Dziecko będzie potrzebowało więcej wapnia i witaminy D. Pojawiają się więzadła stawowe oraz rozwija się zmysł wzroku – otwiera się szpara powiekowa, a dziecko porusza gałką oczną i reaguje na światło. Na języku wykształcają się kubki smakowe, więc twój maluch zna już smak wód płodowych.

Wykształcone jest też ucho wewnętrzne, które odpowiada za zmysł równowagi, więc dziecko może w pewien sposób kontrolować swoje położenie w macicy – wie, kiedy znajduje się do góry nogami.

24 tydzień ciąży: ruchy dziecka

Dziecko w dalszym ciągu aktywnie spędza czas i często ćwiczy mięśnie, przez co możesz poczuć jak kopie, boksuje i rozpycha się w twoim brzuchu. Poza tym, zazwyczaj u dzieci występują już okresy aktywności i odpoczynku. Przez większość czasu maluszek śpi, jednak kiedy tego nie robi, prawie przez cały czas pozostaje w ruchu. Rytm dobowy dziecka jest dostosowany do rytmu dobowego mamy, a co ciekawe, nie zmienia się znacznie nawet po porodzie. Maluch wciąż ćwiczy umiejętność oddychania, zwiększa się częstotliwość i siła ruchów oddechowych, czyli kurczenia się i rozkurczania klatki piersiowej.

W tym czasie dziecko powoli otwiera oczy – szpara powiekowa otwiera się, a gałki oczne poruszają się na boki oraz w górę i w dół. Poza tym, maluch reaguje już na silne światło, więc możesz odczuwać silniejsze kopanie na przykład po zdjęciu bluzki, kiedy to do brzuszka dociera więcej światła.

24 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W tym czasie możesz zaobserwować szybko powiększający się brzuch – dno macicy znajduje się już na wysokości pępka. Będziesz też odczuwać coraz mocniejsze ruchy dziecka, które jednak uregulują się i z czasem uspokoją. Często występują również problemy z oddychaniem, ponieważ macica mocno naciska na przeponę.

Bardzo częstymi objawami na tym etapie ciąży są zgaga oraz zaparcia. Pomóc może odpowiednia, lekkostrawna dieta. Lepiej unikaj produktów tłustych oraz mających właściwości wzdymające, takich jak kapusta czy groch. Należy jeść częściej, ale znacznie mniejsze porcje, to pomoże uniknąć pojawienia się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Między posiłkami warto pamiętać o  wypijaniu dużej ilości płynów – najlepiej niegazowanej wody oraz naparów z ziół takich jak mięta czy melisa. Wprawdzie z powodu ucisku macicy na pęcherz, pewnie będziesz chodzić do toalety znacznie częściej, nie jest to powód, żeby ograniczyć ilość wypijanych płynów. Odwodnienie może prowadzić do zaburzeń w rozwoju dziecka, może przyczynić się do silnych skurczy nóg oraz powstawania hemoroidów. Poza tym, większość kobiet ciężarnych cierpi na bóle pleców oraz skurcze nóg. Bardzo ważne jest, aby nie rezygnować z aktywności fizycznej. Najlepsze będzie pływanie, ponieważ pozwoli na zmniejszenie bólu kręgosłupa, odciąży stawy, mięśnie oraz wpłynie relaksująco i rozluźniająco. Wysiłek powinien być umiarkowany i niezbyt długi. Idealne będą również specjalne zajęcia przeznaczone dla kobiet w ciąży. Pozwolą one wzmocnić ciało, przygotować je do porodu, a poza tym pozytywnie wpłyną na samopoczucie przyszłej mamy.

W dalszym ciągu będziesz odczuwać gwałtowne napady głodu – nie przesadzaj jednak z jedzeniem. Zamiast posiłków wysokoenergetycznych dostarczaj do organizmu te bogate w wapń, białko i żelazo. Warto rozważyć suplementację witaminy D – jej zapotrzebowanie jest zaspokajane naturalnie jedynie w okresie letnim, kiedy to mamy kontakt z wystarczającą ilością słońca.

Witamina D odpowiada za wchłanianie wapnia z jelit, więc ma znaczny wpływ na rozwój układu kostnego Twojego dziecka – jego niewystarczająca ilość może doprowadzić do krzywicy, a u ciebie do słabości kości i próchnicy zębów, ponieważ organizm będzie przekazywał dziecku wapń zawarty w twoich kościach.

Witamina D może w znaczącym stopniu zapobiec wystąpieniu cukrzycy ciężarnych – pojawia się ona, kiedy wydzielane przez łożysko hormony burzą gospodarkę glukozową i organizm nie neutralizuje nadmiernej zawartości cukru we krwi. Cukrzyca ciężarnych jest niebezpieczna dla dziecka – grozi zbyt dużą masą ciała przed porodem i zaburzeniami w rozwoju. Między 24 a 28. tygodniem ciąży powinnaś wykonać test, który sprawdzi poziom glukozy we krwi. Wprawdzie cukrzyca ciążowa dotyka jedynie około 2-5% ciężarnych kobiet, dobrze wykryć ją we wczesnym stadium i podjąć odpowiednie kroki. Typowe objawy tej formy cukrzycy to częste pragnienie oraz oddawanie moczu, a także nadmierne zmęczenie i mdłości. Niestety, często te objawy mogą być mylone z objawami ciąży i ignorowane.

Kolejnymi objawami ciąży, które mogą w dalszym ciągu występować są częste bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy, a nawet zasłabnięcia. Mogą również pojawiać się krwawienia z nosa lub dziąseł. W dodatku zmienia się pigmentacja skóry – jest ona ciemniejsza, zwłaszcza w okolicy brodawek sutkowych oraz narządów płciowych. Nie można przeoczyć również ciemnej linii, która pojawiła się już jakiś czas temu na brzuchu i wciąż staje się bardziej widoczna. Przebarwienia mogą pojawić się również na twarzy. U kobiet w ciąży bardzo często obserwuje się na przykład piegi. Poza tym skóra jest promienna i wyglądasz kwitnąco. W związku ze zmianami hormonalnymi, włosy stają się znacznie gęstsze, jednak niestety, włosy, które nie wypadły podczas ciąży, wypadną po porodzie.

Niezwykle ważne jest, żeby nauczyć się odpoczywać i relaksować, a także znaleźć sposób na zaśnięcie i złagodzenie dolegliwości związanych z rosnącym brzuszkiem. Ulgę przyniesie odpoczywanie na lewym boku, ponieważ wtedy nie jest uciskana żyła główna. Pomóc może również specjalna poduszka dla ciężarnych, która ma kształt rogala i ułatwia ułożenie się w wygodnej pozycji.

24 tydzień ciąży: brzuch

Na tym etapie ciąży brzuch jest już widocznie powiększony, a w macicy znajduje się około pół litra płynu owodniowego, który ochrania dziecko. Płyn owodniowy ma za zadanie między innymi łagodzenie wstrząsów, utrzymanie stałej temperatury oraz umożliwienie maluchowi poruszania się w brzuchu mamy.

24 tydzień ciąży – ból brzucha

Jeśli w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży czujesz, że masz twardy brzuch (stwardnienie macicy), czujesz bóle podobne do menstruacyjnych, skurcze, tępy ból w krzyżu, a śluz z pochwy zmienia swoje zabarwienie – koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi. To mogą być znaki zapowiadające przedwczesny poród. Nie ma jednak powodów do obaw – dzieci urodzone w tym czasie mają dużą szansę na przeżycie.

Nie można jednak lekceważyć silnych bólów brzucha oraz krwawienia z pochwy. Takie objawy należy natychmiast zgłosić lekarzowi. Co więcej, na tym etapie ciąży, dobrze już mieć upatrzony szpital, do którego udasz się, gdy zacznie się poród. Warto opracować trasę dojazdu, aby w każdej chwili być w pełnej gotowości i nie zastanawiać się, gdzie jechać, gdy maluch zacznie przychodzić na świat.

Niepokojące objawy w 24 tygodniu ciąży

Bardzo często w 24 tygodniu ciąży pojawia się tak zwany zespół cieśni nadgarstka. Mrowienie, drętwienie oraz ból palców i nadgarstków jest spowodowane tym, że nerw biegnący przez przegub jest uciskany przez opuchliznę. Objawy są szczególnie uciążliwe w przypadku kobiet, które pracują przy komputerze. Pomóc może potrząsanie dłońmi, a w nocy podparcie ramion poduszką.

Kolejnym objawem, który może zaniepokoić przyszłą mamę jest upuszczanie przedmiotów. Przyczyną jest opuchlizna oraz rozluźnienie więzadeł, przez co ruchy mogą stać się niezgrabne i mniej precyzyjne. Ten objaw jest z pewnością dosyć irytujący, jednak nie ma się czym martwić, po ciąży, gdy zniknie opuchlizna, wszystko wróci do normy.

Poród w 24 tygodniu ciąży

Jeśli dziecko urodzi się przedwcześnie, w okolicach 24 tygodnia ciąży, nie będzie jeszcze w pełni gotowe na życie poza brzuchem mamy. Nie wszystkie narządy są w pełni rozwinięte, dlatego dzieci, które przyszły na świat zbyt wcześnie są narażone na przykład na głuchotę, ślepotę lub upośledzenie umiejętności ruchowych. Co najważniejsze, taki maluch nie jest w stanie samodzielnie oddychać. Również jego układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i gotowy do działania. Poza tym, ciało maluszka nie jest w stanie utrzymać stałej temperatury.

Maluch nie jest jeszcze w pełni odporny na czynniki środowiskowe, dlatego jest bardziej narażony na poważne komplikacje po zwykłych infekcjach wirusowych lub bakteryjnych. Niestety, u wcześniaków dużo częściej dochodzi do komplikacji w rozwoju, dlatego bardzo ważne jest, żeby nie dopuszczać do sytuacji, które zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać zatrzymanie przyszłej mamy w szpitalu do czasu rozwiązania – jeśli lekarz stwierdzi taką potrzebę, nie należy się przed tym bronić.

Powinnaś rozważyć rezygnację z pracy na czas ciąży, szczególnie jeśli twój zawód naraża Cię na częsty stres lub nadmierny wysiłek fizyczny. Jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań i postanowisz pracować do końca ciąży, pamiętaj, żeby unikać stresu i robić regularne przerwy na posiłki. Nie spożywaj ciężkostrawnych pokarmów, zdecyduj się na małe i częstsze porcje.

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

25 tydzień ciąży

25. tydzień ciąży: który to miesiąc? Dwudziesty piąty tydzień ciąży to połowa szóstego miesiąca i końcówka drugiego trymestru. Jesteś już na finiszu tego trymestru – za dwa tygodnie wkroczysz w...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

32 tydzień ciąży

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży waga płodu to już nawet 1800 gram, a jego wzrost może osiągać 48 cm. Dla pań, które zastanawiają się który to miesiąc warto zaznaczyć, że...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

35 tydzień ciąży

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży nie musisz się już martwić, że Twoje dziecko urodzi się zbyt wcześnie. Na tym etapie ciąży u większości dzieci wszystkie narządy są już w pełni...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

28 tydzień ciąży

Uff, to już 28 tydzień! Połowa ciąży już za Wami, pozostały ostatnie miesiące, a data porodu przybliża się coraz bardziej. Zaczęłaś właśnie trzeci trymestr ciąży! To już ostatni przed rozwiązaniem....

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

20 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś na półmetku! Dwudziesty tydzień to dokładnie połowa ciąży. Teraz pójdzie już z górki! Wszystkie narządy dziecka są już wykształcone i funkcjonują. W kolejnych tygodniach malec będzie stawał się...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży Twoje maleństwo mierzy od 10 do 12 cm. Jego waga wynosi zaś ok. 100 gramów – tyle co średniej wielkości banan. By z kolei lepiej zobrazować...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży Ale już jesteście daleko, prawda? Poród zbliża się wielkimi krokami. Dosłownie co chwilę zachodzą kolejne zmiany, dzięki którym Twoje dziecko przygotowuje się na przyjście na świat. Ty...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

Witaj w czternastym tygodniu ciąży – to początek czwartego miesiąca i drugiego trymestru, nazywanego „miesiącem miodowym” ciąży. W tym okresie wykształcają się narządy płciowe dziecka i łożysko, które przejmie funkcje...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

26 tydzień ciąży

26. tydzień ciąży to już ten okres, w którym dziecko zaczyna szybciej rosnąć i dawać coraz wyraźniej znać o swojej obecności pod Twoim sercem. Zacznij kompletować wyprawkę i szukać szkoły...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Jakich objawów i dolegliwości możesz się spodziewać zbliżając się do końca trzeciego trymestru? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dziesiąty tydzień ciąży nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży mija Ci pod znakiem intensywnego wzrostu dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o jego masę mięśniową i długość ciała. Pod koniec tego tygodnia będzie mierzyć już do 10 cm,...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

34 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży to moment, w którym płód bardzo mocno przypomina już swoim wyglądem noworodka, który przyjdzie na świat za kilka tygodni.  Jego waga stale wzrasta i w tym momencie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

22 tydzień ciąży

Połowa ciąży już za Tobą. Poród coraz bliżej, a w Twoim ciele nadal zachodzi wiele zmian. Jakich? W 22 tygodniu ciąży Twój brzuszek jest już wyraźnie widoczny i nikt nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży rozpoczęty? Ciekawi Cię jak wygląda Twoje dziecko, jakie zmiany w nim zajdą w bieżącym tygodniu i jakie objawy ciąży możesz mieć Ty? Opowiemy Ci wszystko, co chciałabyś...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

21 tydzień ciąży

Dziewiętnaście tygodni po zapłodnieniu, czyli w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży, dziecko jest wielkości sporego banana. Waży około 285–370 gramów i mierzy około 23- 27cm. Warto podkreślić, że na tym etapie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general