16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży Twoje maleństwo mierzy od 10 do 12 cm. Jego waga wynosi zaś ok. 100 gramów – tyle co średniej wielkości banan. By z kolei lepiej zobrazować jego rozmiar, powiedzmy, że jest wielkości awokado (przy okazji: warto wiedzieć, że owoc ten polecany jest przyszłym mamom ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego). Pamiętajmy jednak, że to dopiero początek. W najbliższych tygodniach maleństwo zacznie bardzo szybko rosnąć. A to zapowiada duże zmiany.

Szesnasty tydzień ciąży: który to miesiąc?

16 tydzień ciąży to 4. jej miesiąc, a dokładniej jego połowa. Nadal trwa drugi trymestr. Kolejne tygodnie i miesiące przyniosą następne zmiany. Dowiedz się, co czeka Cię w nieodległej przyszłości czytając kolejne wpisy w naszym kalendarzu.

Co dzieje się z dzieckiem w 16. tygodniu ciąży?

W maleńkim ciałku dziecka z dnia na dzień zachodzą zmiany i dzieje się coś nowego. Dynamicznie rozwijają się jego silne mięśnie. Dzięki temu ruchy dziecka przybierają coraz szerszy zakres — może ono swobodnie poruszać rączkami i nóżkami, a nawet prostować główkę. Szczególną rolę zaczynają odgrywać mięśnie grzbietu, które w tym okresie rozwijają się błyskawicznie. To właśnie one odpowiadają za coraz bardziej wyprostowaną sylwetkę dziecka.

Mocniejsze stają się również mięśnie mimiczne, co sprawia, że na twarzy dziecka pojawiają się czasem różne miny i grymasy. Maluch robi je całkiem często, otwiera i zamyka usta, wydyma je, marszczy czółko. Czasami można to zauważyć na na obrazie USG. To jednak nie wszystkie zmiany, które zachodzą w obrębie buzi. W tym okresie zarysowują się coraz wyraźniej również rzęsy i brwi.

Dziecko nie tylko coraz szybciej rośnie, ale także postrzega i odczuwa więcej bodźców. Przede wszystkim zaczynają funkcjonować jego oczka. Jego powieki są cały czas zamknięte, jednak narząd wzroku zaczyna już odbierać sygnały z otoczenia. Maleństwo, chociaż przebywa w „zamknięciu”, może dostrzegać zmiany światła. Sprawniej działają również uszy (dzięki rozwojowi kostek), co oznacza, że dziecko może już słyszeć śpiewającą lub nucącą mamę. To dobry moment na puszczanie maluchowi muzyki, mówienie do brzucha czy czytanie mu. Co prawda dziecko tego nie rozumie, ale jego mózg zaczyna przetwarzać i magazynować dźwięki. Dzięki temu intensywnie rozwijają się połączenia nerwowego w jego mózgu, które nie znikną już do końca życia.

Część naukowców jest zdania, że dzieci, którym czytano i do których mówiono, gdy jeszcze przebywały w brzuszku mamy, szybciej uczą się mówić i łatwiej sobie radzą w szkole.

W 16. tygodniu ciąży uszka malucha nie są jeszcze w pełni rozwinięte, ale zmysł słuchu wzmacniany jest przez odbiór wibracji przewodzonych przez płyn owodniowy. Dzieci odbierają je za pomocą receptorów rozlokowanych na całym ciele, przez co również “słyszą”.

Na pewno zastanawiasz się również nad tym, jak wygląda dziecko w szesnastym tygodniu ciąży. Jest maleńkie, a przez jego delikatną i cieniutką skórę wciąż można dostrzec naczynia krwionośne, w których szybko krąży krew. Serduszko bije żwawo i podczas kolejnych badań USG będziesz mogła je usłyszeć. Już w ciągu kilku najbliższych tygodni skóra dziecka stanie się odpowiednio gruba, a ono samo kilkunastokrotnie zwiększy swoją wagę.

Maluch ma coraz wyraźniejsze rysy twarzy. Kształtują się kości policzkowe i linia podbródka.

16. tydzień ciąży: ruchy dziecka

16. tydzień ciąży to czas, gdy przyszłe mamy spodziewają się już poczuć pierwsze ruchy maluszka. Zazwyczaj jest na to jeszcze za wcześnie, ale zdarza się, że to właśnie teraz maluch da o sobie znać. Najczęściej pierwsze ruchy malucha tak wcześnie są w stanie wyczuć mamy, które nie są w ciąży po raz pierwszy. Wiedzą one, czego się spodziewać i jaki rodzaj ruchu w ich wnętrzu jest ruchem maleństwa. Szybciej ruchy dziecka odczuwają także kobiety szczupłe.

Jak czuć ruch dziecka? Porównania są różne. Niektóre panie twierdzą, że przypomina to delikatne musowanie bąbelków. Inne porównują to do odczucia jakby w ich wnętrzu pływała mała rybka i długim ogonkiem delikatnie omiatała wnętrze brzucha. Jeszcze inne kobiety odczuwają to jak lekkie ssanie. Jedno jest pewne – ile mam, tyle porównań.

Warto jednak pamiętać, że na tym etapie ciąży naprawdę rzadko która kobieta rzeczywiście czuje ruchy maluszka. Co prawda to czas, gdy przyszłe mamy intensywnie wsłuchują się w sygnały wysyłane przez ich ciała i każdy ruch biorą za dotyk dziecka, jednak najczęściej to psikusy im sprawiane przez ruchy układu pokarmowego. Dosyć trudno rozróżnić początkowo jego aktywność od aktywności dziecka, zwłaszcza kobiecie, która w ciąży jest po raz pierwszy.

Jak czuje się mama w 16 tygodniu ciąży?

Dla niektórych spośród przyszłych mam to właśnie szesnasty tydzień ciąży jest początkiem etapu, w którym zaokrągla się brzuch. Stopniowo rośnie także waga matki, gdyż potrzeby intensywnie rozwijającego się maleństwa stale rosną. W ciągu tygodnia wskazówka lub wyświetlacz wagi mogą pokazać wartość większą nawet o kilogram. Pamiętajmy, że to nic dziwnego. Każda kobieta przybiera na wadze w czasie ciąży i u każdej z nas przebiega to w sposób indywidualny. Nie należy również mieć o to do siebie wyrzutów. Niestety żyjemy w trudnych czasach. Z jednej strony szeroko pojęta wolność osobista i coraz większe odchodzenie od różnych konwenansów daje ludziom swobodę. Z drugiej strony jednak świat mediów społecznościowych, codzienny widok innych młodych mam, w tym również kobiet z okładek i pierwszych stron gazet, buduje niesamowitą presję wobec ciężarnych. Doprowadza to często do obsesyjnego pilnowania wagi i dążenia do idealnie szczupłego ciała nawet w tym wyjątkowym dla kobiety okresie. Ten pęd za perfekcyjną figurą obejmuje następnie czas połogu.

Pilnowanie wagi w ciąży nie jest niczym złym. Owszem, jesz za dwoje (nie za troje, czy czworo), ale warto zachować umiar. Chodzi nie tylko o zapobieganie nadwadze, ale także o zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej. Duży przyrost masy ciała w pierwszym trymestrze i w połowie drugiego trymestru bardzo często właśnie do niej prowadzi.

Jeśli chodzi o samopoczucie przyszłej mamy, to można opisać je jako naprawdę dobre. Objawy i dolegliwości, które towarzyszyły I trymestrowi, dawno minęły. Dość nieprzyjemne mogą natomiast okazać się sporadyczne bóle brzucha i nieco częstsze bóle podbrzusza. Wśród bardzo często występujących dolegliwości i objawów wymienić można także krwawienie z nosa, które spowodowane jest podwyższonym poziomem hormonów oraz osłabieniem śluzówki. Skuteczną metodą na ograniczenie występowania krwotoków może być zadbanie o to, by w pokoju przyszłej mamy znalazł się nawilżacz powietrza. Gdyby jednak krwawienie stało się zbyt intensywne, warto mieć przy sobie odpowiednie opatrunki.

Wiele kobiet narzeka również na coraz częstsze zaparcia. Jak wiemy, problem ten dotyczy całego okresu ciąży. Jest to spowodowane przede wszystkim rozleniwieniem pracy układu pokarmowego, w tym głównie jelit, z uwagi na burzę hormonalną, która szaleje w organizmie przyszłej mamy. Winowajcą jest progesteron. Z jednej strony jest on niezbędny do utrzymania ciąży, lecz z drugiej w organizmie mamy wprowadza wiele zamieszania. Odpowiada za gorszą pracę jelit. Masy kałowe przedostają się przez nie wolno i często w nich zalegają. To rodzi zaparcia, które potrafią być bardzo nieprzyjemne i skutecznie utrudniają życie. Dlatego też należy wzbogacić swoją dietę o potrawy i produkty zawierające dużo błonnika. Należą do nich przede wszystkim produkty pełnozbożowe. Sięgaj po takie pieczywo, makarony, brązowy naturalny ryż, kasze. Z tych ostatnich najlepsza jest kasza gryczana i kasza jęczmienna. Sięgaj także po płatki zbożowe i otręby.

Sporo błonnika zawierają także w swoim składzie suszone owoce. Szczególnie polecane są śliwki i morele. Pamiętaj jednak, by patrzeć na składy kupowanych provduktów. Bakalie doprawione są ogromnymi ilościami konserwantów i cukru.

Jeżeli zaparcia są bardzo dokuczliwe, można również sięgnąć po apteczne preparaty zawierające błonnik w skoncentrowanej dawce. Warto również dużo spacerować i w miarę możliwości przebywać na świeżym powietrzu.

16. tydzień ciąży: test potrójny

16. tydzień ciąży to początek krótkiego okresu, w którym można wykonać jedno z badań prenatalnych, czyli tzw. test potrójny. Wykonuje się go pomiędzy 16 a 18-20 tygodniem ciąży. Jest on refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, o ile lekarz kierujący ciążą ma podpisaną z NFZ umowę i gdy ciężarna wykonująca ten test ma na niego skierowanie od takiego lekarza. Jeżeli lekarz nie ma podpisanej z NFZ umowy lub też kobieta chce badanie zrobić prywatnie, musi się liczyć z kosztem rzędu 350-400 złotych. Ceny te mogą nieznacznie się różnić w mniejszych i większych miastach oraz uzależnione są od cenników poszczególnych placówek.

Test potrójny nie jest badaniem bardzo inwazyjnym. Polega on na pobraniu krwi od przyszłej mamy. Dokonuje się tego standardową metodą, jak do każdego innego badania z krwi, w tym morfologii. Badanie to nie może w żaden sposób zaszkodzić dziecku i jest dla niego całkowicie bezpieczne. Do testu nie należy się w żaden specjalny sposób przygotowywać, można normalnie jeść i przyjmować płyny.

Test potrójny ma za zadanie określenie stężenia we krwi ciężarnej trzech substancji: alfafetoproteiny, w skrócie AFP, gonadotropiny kosmówkowej, w skrócie beta hCG i estriolu. Następnie stężenia te lekarz wprowadza do specjalnego programu komputerowego. Oprócz nich zapisywane są także dane, takie jak wiek przyszłej mamy oraz jej waga. Wszystkie te informacje łącznie pozwalają na wyliczenie ryzyka określającego jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad.

Test potrójny ma za zadanie pomoc w ocenie, czy zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz wad cewy nerwowej. Warto pamiętać, że z kolei zespół Patau nie jest przez ten test wykrywany. Test ten wykrywa około 6 na 10 przypadków dzieci w wrodzonymi wadami, jego skuteczność jest więc niższa niż ta, którą cieszy się test podwójny. Zafałszowane wyniki może dać zbyt wczesne lub zbyt późne wykonanie testu, dlatego ważne jest, by wykonać go pomiędzy 16 a 18 tygodniem ciąży.

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo