16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży Twoje maleństwo mierzy od 10 do 12 cm. Jego waga wynosi zaś ok. 100 gramów – tyle co średniej wielkości banan. By z kolei lepiej zobrazować jego rozmiar, powiedzmy, że jest wielkości awokado (przy okazji: warto wiedzieć, że owoc ten polecany jest przyszłym mamom ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego). Pamiętajmy jednak, że to dopiero początek. W najbliższych tygodniach maleństwo zacznie bardzo szybko rosnąć. A to zapowiada duże zmiany.

Szesnasty tydzień ciąży: który to miesiąc?

16 tydzień ciąży to 4. jej miesiąc, a dokładniej jego połowa. Nadal trwa drugi trymestr. Kolejne tygodnie i miesiące przyniosą następne zmiany. Dowiedz się, co czeka Cię w nieodległej przyszłości czytając kolejne wpisy w naszym kalendarzu.

Co dzieje się z dzieckiem w 16. tygodniu ciąży?

W maleńkim ciałku dziecka z dnia na dzień zachodzą zmiany i dzieje się coś nowego. Dynamicznie rozwijają się jego silne mięśnie. Dzięki temu ruchy dziecka przybierają coraz szerszy zakres — może ono swobodnie poruszać rączkami i nóżkami, a nawet prostować główkę. Szczególną rolę zaczynają odgrywać mięśnie grzbietu, które w tym okresie rozwijają się błyskawicznie. To właśnie one odpowiadają za coraz bardziej wyprostowaną sylwetkę dziecka.

Mocniejsze stają się również mięśnie mimiczne, co sprawia, że na twarzy dziecka pojawiają się czasem różne miny i grymasy. Maluch robi je całkiem często, otwiera i zamyka usta, wydyma je, marszczy czółko. Czasami można to zauważyć na na obrazie USG. To jednak nie wszystkie zmiany, które zachodzą w obrębie buzi. W tym okresie zarysowują się coraz wyraźniej również rzęsy i brwi.

Dziecko nie tylko coraz szybciej rośnie, ale także postrzega i odczuwa więcej bodźców. Przede wszystkim zaczynają funkcjonować jego oczka. Jego powieki są cały czas zamknięte, jednak narząd wzroku zaczyna już odbierać sygnały z otoczenia. Maleństwo, chociaż przebywa w „zamknięciu”, może dostrzegać zmiany światła. Sprawniej działają również uszy (dzięki rozwojowi kostek), co oznacza, że dziecko może już słyszeć śpiewającą lub nucącą mamę. To dobry moment na puszczanie maluchowi muzyki, mówienie do brzucha czy czytanie mu. Co prawda dziecko tego nie rozumie, ale jego mózg zaczyna przetwarzać i magazynować dźwięki. Dzięki temu intensywnie rozwijają się połączenia nerwowego w jego mózgu, które nie znikną już do końca życia.

Część naukowców jest zdania, że dzieci, którym czytano i do których mówiono, gdy jeszcze przebywały w brzuszku mamy, szybciej uczą się mówić i łatwiej sobie radzą w szkole.

W 16. tygodniu ciąży uszka malucha nie są jeszcze w pełni rozwinięte, ale zmysł słuchu wzmacniany jest przez odbiór wibracji przewodzonych przez płyn owodniowy. Dzieci odbierają je za pomocą receptorów rozlokowanych na całym ciele, przez co również “słyszą”.

Na pewno zastanawiasz się również nad tym, jak wygląda dziecko w szesnastym tygodniu ciąży. Jest maleńkie, a przez jego delikatną i cieniutką skórę wciąż można dostrzec naczynia krwionośne, w których szybko krąży krew. Serduszko bije żwawo i podczas kolejnych badań USG będziesz mogła je usłyszeć. Już w ciągu kilku najbliższych tygodni skóra dziecka stanie się odpowiednio gruba, a ono samo kilkunastokrotnie zwiększy swoją wagę.

Maluch ma coraz wyraźniejsze rysy twarzy. Kształtują się kości policzkowe i linia podbródka.

16. tydzień ciąży: ruchy dziecka

16. tydzień ciąży to czas, gdy przyszłe mamy spodziewają się już poczuć pierwsze ruchy maluszka. Zazwyczaj jest na to jeszcze za wcześnie, ale zdarza się, że to właśnie teraz maluch da o sobie znać. Najczęściej pierwsze ruchy malucha tak wcześnie są w stanie wyczuć mamy, które nie są w ciąży po raz pierwszy. Wiedzą one, czego się spodziewać i jaki rodzaj ruchu w ich wnętrzu jest ruchem maleństwa. Szybciej ruchy dziecka odczuwają także kobiety szczupłe.

Jak czuć ruch dziecka? Porównania są różne. Niektóre panie twierdzą, że przypomina to delikatne musowanie bąbelków. Inne porównują to do odczucia jakby w ich wnętrzu pływała mała rybka i długim ogonkiem delikatnie omiatała wnętrze brzucha. Jeszcze inne kobiety odczuwają to jak lekkie ssanie. Jedno jest pewne – ile mam, tyle porównań.

Warto jednak pamiętać, że na tym etapie ciąży naprawdę rzadko która kobieta rzeczywiście czuje ruchy maluszka. Co prawda to czas, gdy przyszłe mamy intensywnie wsłuchują się w sygnały wysyłane przez ich ciała i każdy ruch biorą za dotyk dziecka, jednak najczęściej to psikusy im sprawiane przez ruchy układu pokarmowego. Dosyć trudno rozróżnić początkowo jego aktywność od aktywności dziecka, zwłaszcza kobiecie, która w ciąży jest po raz pierwszy.

Jak czuje się mama w 16 tygodniu ciąży?

Dla niektórych spośród przyszłych mam to właśnie szesnasty tydzień ciąży jest początkiem etapu, w którym zaokrągla się brzuch. Stopniowo rośnie także waga matki, gdyż potrzeby intensywnie rozwijającego się maleństwa stale rosną. W ciągu tygodnia wskazówka lub wyświetlacz wagi mogą pokazać wartość większą nawet o kilogram. Pamiętajmy, że to nic dziwnego. Każda kobieta przybiera na wadze w czasie ciąży i u każdej z nas przebiega to w sposób indywidualny. Nie należy również mieć o to do siebie wyrzutów. Niestety żyjemy w trudnych czasach. Z jednej strony szeroko pojęta wolność osobista i coraz większe odchodzenie od różnych konwenansów daje ludziom swobodę. Z drugiej strony jednak świat mediów społecznościowych, codzienny widok innych młodych mam, w tym również kobiet z okładek i pierwszych stron gazet, buduje niesamowitą presję wobec ciężarnych. Doprowadza to często do obsesyjnego pilnowania wagi i dążenia do idealnie szczupłego ciała nawet w tym wyjątkowym dla kobiety okresie. Ten pęd za perfekcyjną figurą obejmuje następnie czas połogu.

Pilnowanie wagi w ciąży nie jest niczym złym. Owszem, jesz za dwoje (nie za troje, czy czworo), ale warto zachować umiar. Chodzi nie tylko o zapobieganie nadwadze, ale także o zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej. Duży przyrost masy ciała w pierwszym trymestrze i w połowie drugiego trymestru bardzo często właśnie do niej prowadzi.

Jeśli chodzi o samopoczucie przyszłej mamy, to można opisać je jako naprawdę dobre. Objawy i dolegliwości, które towarzyszyły I trymestrowi, dawno minęły. Dość nieprzyjemne mogą natomiast okazać się sporadyczne bóle brzucha i nieco częstsze bóle podbrzusza. Wśród bardzo często występujących dolegliwości i objawów wymienić można także krwawienie z nosa, które spowodowane jest podwyższonym poziomem hormonów oraz osłabieniem śluzówki. Skuteczną metodą na ograniczenie występowania krwotoków może być zadbanie o to, by w pokoju przyszłej mamy znalazł się nawilżacz powietrza. Gdyby jednak krwawienie stało się zbyt intensywne, warto mieć przy sobie odpowiednie opatrunki.

Wiele kobiet narzeka również na coraz częstsze zaparcia. Jak wiemy, problem ten dotyczy całego okresu ciąży. Jest to spowodowane przede wszystkim rozleniwieniem pracy układu pokarmowego, w tym głównie jelit, z uwagi na burzę hormonalną, która szaleje w organizmie przyszłej mamy. Winowajcą jest progesteron. Z jednej strony jest on niezbędny do utrzymania ciąży, lecz z drugiej w organizmie mamy wprowadza wiele zamieszania. Odpowiada za gorszą pracę jelit. Masy kałowe przedostają się przez nie wolno i często w nich zalegają. To rodzi zaparcia, które potrafią być bardzo nieprzyjemne i skutecznie utrudniają życie. Dlatego też należy wzbogacić swoją dietę o potrawy i produkty zawierające dużo błonnika. Należą do nich przede wszystkim produkty pełnozbożowe. Sięgaj po takie pieczywo, makarony, brązowy naturalny ryż, kasze. Z tych ostatnich najlepsza jest kasza gryczana i kasza jęczmienna. Sięgaj także po płatki zbożowe i otręby.

Sporo błonnika zawierają także w swoim składzie suszone owoce. Szczególnie polecane są śliwki i morele. Pamiętaj jednak, by patrzeć na składy kupowanych provduktów. Bakalie doprawione są ogromnymi ilościami konserwantów i cukru.

Jeżeli zaparcia są bardzo dokuczliwe, można również sięgnąć po apteczne preparaty zawierające błonnik w skoncentrowanej dawce. Warto również dużo spacerować i w miarę możliwości przebywać na świeżym powietrzu.

16. tydzień ciąży: test potrójny

16. tydzień ciąży to początek krótkiego okresu, w którym można wykonać jedno z badań prenatalnych, czyli tzw. test potrójny. Wykonuje się go pomiędzy 16 a 18-20 tygodniem ciąży. Jest on refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, o ile lekarz kierujący ciążą ma podpisaną z NFZ umowę i gdy ciężarna wykonująca ten test ma na niego skierowanie od takiego lekarza. Jeżeli lekarz nie ma podpisanej z NFZ umowy lub też kobieta chce badanie zrobić prywatnie, musi się liczyć z kosztem rzędu 350-400 złotych. Ceny te mogą nieznacznie się różnić w mniejszych i większych miastach oraz uzależnione są od cenników poszczególnych placówek.

Test potrójny nie jest badaniem bardzo inwazyjnym. Polega on na pobraniu krwi od przyszłej mamy. Dokonuje się tego standardową metodą, jak do każdego innego badania z krwi, w tym morfologii. Badanie to nie może w żaden sposób zaszkodzić dziecku i jest dla niego całkowicie bezpieczne. Do testu nie należy się w żaden specjalny sposób przygotowywać, można normalnie jeść i przyjmować płyny.

Test potrójny ma za zadanie określenie stężenia we krwi ciężarnej trzech substancji: alfafetoproteiny, w skrócie AFP, gonadotropiny kosmówkowej, w skrócie beta hCG i estriolu. Następnie stężenia te lekarz wprowadza do specjalnego programu komputerowego. Oprócz nich zapisywane są także dane, takie jak wiek przyszłej mamy oraz jej waga. Wszystkie te informacje łącznie pozwalają na wyliczenie ryzyka określającego jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad.

Test potrójny ma za zadanie pomoc w ocenie, czy zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz wad cewy nerwowej. Warto pamiętać, że z kolei zespół Patau nie jest przez ten test wykrywany. Test ten wykrywa około 6 na 10 przypadków dzieci w wrodzonymi wadami, jego skuteczność jest więc niższa niż ta, którą cieszy się test podwójny. Zafałszowane wyniki może dać zbyt wczesne lub zbyt późne wykonanie testu, dlatego ważne jest, by wykonać go pomiędzy 16 a 18 tygodniem ciąży.

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

23 tydzień ciąży

W tym okresie mogą pojawić się problemy ze snem i większy przyrost wagi. Dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne i reaguje już na twój głos. 23 tydzień ciąży – który...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

9 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży? Jakie objawy i dolegliwości dotyczą w tym okresie większości przyszłych mam? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące dziewiątego tygodnia ciąży – dzięki naszemu poradnikowi nic...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży rozpoczęty? Ciekawi Cię jak wygląda Twoje dziecko, jakie zmiany w nim zajdą w bieżącym tygodniu i jakie objawy ciąży możesz mieć Ty? Opowiemy Ci wszystko, co chciałabyś...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży waga płodu może już osiągnąć dwa kilogramy i wciąż się powiększa, aż do chwili porodu. W związku z tym, że nasz maluch rośnie, również waga...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży mija Ci pod znakiem intensywnego wzrostu dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o jego masę mięśniową i długość ciała. Pod koniec tego tygodnia będzie mierzyć już do 10 cm,...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży to już prawie koniec. Jakie jest ułożenie oraz waga dziecka w 37 tygodniu ciąży? Jakie dolegliwości najczęściej dolegają przyszłej mamie oraz czy poród w trzydziestym siódmym tygodniu...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

4 tydzień ciąży

Najczęściej w przypadku regularnych cykli, to właśnie w 4. tygodniu trwa intensywny podział połączonych komórki jajowej i plemnika, zaś zarodek kończy swoją podróż z jajowodu do macicy. W niej osadza...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

7 tydzień ciąży

W siódmym tygodniu ciąży podczas badania USG można już obserwować zarodek oraz bicie jego serca. Kobieta może odczuwać silne objawy ciąży… bądź ich brak, co jest kwestią bardzo indywidualną. Nadal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

Witaj w czternastym tygodniu ciąży – to początek czwartego miesiąca i drugiego trymestru, nazywanego „miesiącem miodowym” ciąży. W tym okresie wykształcają się narządy płciowe dziecka i łożysko, które przejmie funkcje...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

11 tydzień ciąży

Jeśli przed 11 tygodniem ciąży nie udałaś się jeszcze do ginekologa, teraz jest na to najlepszy moment. Pierwsze badanie USG w przypadku kobiet w fizjologicznej, zdrowej ciąży musi się odbyć...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

29 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży… zapewne sama sobie zadajesz pytanie kiedy to właściwie zleciało, prawda? Na tym etapie ciąży wszystkie narządy dziecka są już rozwinięte i od kilku tygodni funkcjonują. Malec stale...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

W 19. tygodniu ciąży wiele się dzieje – szczęśliwi rodzice, jeśli los będzie im sprzyjać, mogą właśnie wówczas poznać płeć swojego maleństwa. Wszystko zależy od ułożenia, w którym dziecko będzie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Jakich objawów i dolegliwości możesz się spodziewać zbliżając się do końca trzeciego trymestru? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dziesiąty tydzień ciąży nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

13 tydzień ciąży

Wraz z trzynastym tygodniem rozpoczyna się drugi trymestr ciąży. Narządy dziecka są już uformowane; teraz nastąpi intensywny wzrost rozmiarów i wagi płodu. Jednocześnie skończą się gwałtowne burze hormonów, dokuczające dotąd...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

22 tydzień ciąży

Połowa ciąży już za Tobą. Poród coraz bliżej, a w Twoim ciele nadal zachodzi wiele zmian. Jakich? W 22 tygodniu ciąży Twój brzuszek jest już wyraźnie widoczny i nikt nie...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Noworodek

Niemowlę nie chce spać w nocy

Czas po narodzinach dziecka to okres, kiedy w życiu młodych rodziców zmienia się bardzo wiele. Także godziny snu, ponieważ pierwsze miesiące życia malucha przestawiają odpoczynek nocny do góry nogami. Nieprzerwany...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general