5 kluczowych zalet zabawy klockami LEGO

Klocki Lego to niewielkie kolorowe bryły, z których można ułożyć dowolny kształt lub budowlę. Współczesne zestawy są tworzone z myślą o dzieciach w różnym wieku, a w sklepach znajdziesz również serie przeznaczone dla dorosłych. Z klocków Lego można zbudować niemal wszystko, a dobry zestaw zapewni użytkownikowi wiele godzin udanej zabawy. Dlaczego warto się bawić klockami Lego? Dzisiaj przedstawiamy 5 kluczowych zalet tego innowacyjnego produktu.

1. Rozwijanie kreatywności i wyobraźni

Kreatywność jest potrzebna w każdym wieku, dlatego warto ją pobudzać poprzez zabawę klockami Lego. W trakcie planowania i realizowania ciekawych konstrukcji dzieci mogą dać upust swojej wyobraźni i często tworzą rzeczy, które nie mają odpowiednika w świecie rzeczywistym. Poszczególne klocki mogą być łączone na wiele odmiennych sposobów zarówno w pionie, jak i w poziomie. W efekcie Twoje dziecko bez problemu zbuduje z nich wymarzony pojazd, statek kosmiczny lub odtworzy scenę z ulubionej bajki.

2. Nauka cierpliwości 

Małe dzieci często nie potrafią panować nad swoimi emocjami. Jeśli coś im się nie udaje, to szybko się denerwują i porzucają rozpoczętą czynność. Budowanie z klocków Lego wymaga ogromnego skupienia, a niektóre zestawy można składać przez kilka dni. Chcąc dokończyć dany komplet, dziecko musi cierpliwie krok po kroku wykonywać polecenia zawarte w instrukcji. Na koniec czeka je nagroda w postaci złożonego zestawu, którym będzie się mogło bawić do woli.

3. Wsparcie rozwoju manualnego

Nawet najprostsze zestawy z Lego Duplo wymagają od dziecka wykonywania wielu precyzyjnych ruchów. Klocki muszą do siebie ściśle przylegać, a poszczególne elementy trzeba wyszukać i przytwierdzić do podstawy w określony sposób. Zestawy dla starszych dzieci takie jak na przykład Lego Ninjago umożliwiają tworzenie ruchomych konstrukcji, dzięki którym Twoje dziecko może się bawić w odgrywanie ról. Klocki Lego można też ułożyć według własnego pomysłu.

4. Nauka pracy w grupie

Dla dziecka praca w zespole jest trudna, ponieważ musi dzielić się zadaniami, które chciałoby wykonać samo. Wspólne budowanie z kolegami i koleżankami sprawi, że dzieci szybciej ułożą zestaw, a potem razem się nim pobawią. Poza tym rówieśnicy często mają inne ciekawe pomysły na połączenie ze sobą wybranych klocków, co będzie stanowiło dodatkową atrakcję dla wszystkich uczestników zabawy. Nauka pracy w grupie przyda się dziecku w szkole i w późniejszym życiu, dlatego warto rozwijać tę umiejętność, budując wymyślne konstrukcje z klocków.

5. Konstruktywnie spędzony czas

Zabawa klockami Lego to doskonały sposób na konstruktywne spędzenie czasu i świetna alternatywa dla gier komputerowych. Układając skomplikowane budowle z klocków zarówno dziecko, jak i dorosły mogą się wyciszyć i odpocząć od szklanych ekranów. Ważne, by dostosować zestaw do wieku i możliwości danej osoby oraz, by po skończonej zabawie zawsze odkładać klocki Lego do pudełka. W efekcie drobne elementy się nie pogubią i będą gotowe do ponownego użytku.

Różnorodność dostępnych na rynku zestawów sprawia, że każda osoba może z łatwością wybrać interesujący ją produkt. Budowanie z klocków Lego może być zabawą lub stanowić ciekawe hobby dla osoby dorosłej. Skończone zestawy często pełnią funkcję dekoracyjną, a największe budowle można podziwiać na specjalnych wystawach klocków Lego organizowanych w wielu miastach w Polsce.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo