Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci. Jakie są objawy i leczenie?

Zapalenie wyrostka robaczkowego może wystąpić u dzieci. W przypadku najmłodszych pacjentów pojawienie się silnego bólu brzucha wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Całkowite wyleczenie jest możliwe dzięki przeprowadzeniu operacji. Zobacz, jakie są objawy zapalenia wyrostka u dzieci.

Czym jest wyrostek robaczkowy?

To część jelita grubego. Ma postać wąskiej i podłużnej cewki. Znajduje się po prawej stronie ciała – w okolicy prawego biodra. Wyrostek robaczkowy jest zbudowany z tkanki limfatycznej. Badania wskazują, że wspiera on układ odpornościowy człowieka.

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci – jak może do niego dojść?

Stan zapalny rozwija się, gdy światło wyrostka robaczkowego zostaje zatkane. Wówczas wzrasta ciśnienie w jego wnętrzu. Dochodzi również do zaburzenia przepływu krwi, co skutkuje powstaniem martwicy.

Światło wyrostka mogą zablokować kamienie kałowe. Są to twarde grudki zbudowane z kału, złuszczonego nabłonka i soków jelitowych. Również inwazja pasożytnicza może przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego. Przemawia za tym fakt, że w niektórych usuniętych wyrostkach stwierdza się obecność owsików. Niekiedy przyczyną jest obrzęk tkanki limfatycznej, do czego prowadzi np. infekcja wirusowa przewodu pokarmowego.

Objawy stanu zapalnego w wyrostku

Zapalenie wyrostka u dzieci najczęściej występuje między 6. a 10. rokiem życia. Jest to poważny stan, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. W przeciwnym razie mogą rozwinąć się powikłania, które zagrażają zdrowiu i życiu.

Głównym objawem stanu zapalnego w wyrostku jest ból brzucha. Na początku jest on rozlany lub zlokalizowany w okolicy pępka. Następnie przybiera na sile i przemieszcza się do prawego biodra. Ból nasila się w czasie chodzenia, kaszlu lub uciskania prawej strony brzucha.

Dziecko jest apatyczne i nie ma apetytu. Zwykle wymiotuje. Rodzice, którzy dokonają pomiaru temperatury ciała, mogą stwierdzić stan podgorączkowy, a nawet lekką gorączkę. W takiej sytuacji nie należy podawać dziecku leków, ale niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Badania przy podejrzeniu zapalenia wyrostka

Rozpoznanie zapalenia wyrostka u dziecka nie zawsze jest łatwe. Lekarz zbiera wywiad chorobowy i bada dziecko. Zwykle zleca też testy laboratoryjne krwi i badanie ultrasonograficzne. W razie wątpliwości maluch może zostać skierowany do szpitala na obserwację, ponieważ objawy zapalenia u dzieci mogą rozwinąć się nawet w ciągu 3 dni.

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci – jak przebiega leczenie?

Podstawą jest leczenie chirurgiczne. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Lekarz może wybrać metodę laparoskopową lub tradycyjną. Jednocześnie wdraża się też terapię antybiotykiem. Wycięcie wyrostka powoduje całkowite wyleczenie.

Rokowanie jest dobre, jednak niekiedy zdarzają się powikłania. Rodzice muszą obserwować ranę po zabiegu i dbać o nią. Konieczne jest również zgłoszenie się na wizytę kontrolną do chirurga. Z lekarzem trzeba się skonsultować niezwłocznie, gdy po operacji wystąpi gorączka.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo