Co z podwyżkami dla nauczycieli? Tyle od stycznia mają wynosić pensje w oświacie. Nie wszyscy są zadowoleni

Zgodnie z zapowiedziami nowego rządu i samego premiera Donalda Tuska, od 2024 nauczyciele mają zacząć zarabiać więcej. Obiecane podwyżki wyniosą bowiem aż 30% i mimo że prezydent zawetował pierwszy projekt budżetu, to politycy gwarantują, że środki na ten cel nie są zagrożone. Co z podwyżkami dla nauczycieli? Ile wyniosą pensje nauczycieli w 2024 roku? W jakim terminie wypłacane będą wyrównania?

Co z podwyżkami dla nauczycieli 2024?

Problem zbyt niskich zarobków w oświacie jest przedmiotem publicznej dyskusji w Polsce już od lat, ale w ostatnich miesiącach w związku z podnoszeniem płacy minimalnej temat stał jeszcze bardziej palący. W związku z tragiczną sytuacją w oświacie, nowy rząd zapowiedział podniesienie płac aż o 30% w 2024 roku. Zgodnie z tymi zapowiedziami ustalono wyższą kwotę bazową, , na podstawie której wylicza się pensje w zależności od stopnia awansu.

Średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2024 roku wyniesie odpowiednio:

  • dla nauczyciela początkującego – 6.211,22 zł,
  • dla nauczyciela mianowanego – 7.453,47 zł,
  • dla nauczyciela dyplomowanego – 9.523,88 zł.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że średnie wynagrodzenie nauczycieli to nie są realne pensje, ale pewien parametr, który wykorzystywany jest do obliczenia jednorazowego dodatku uzupełniającego. Składają się na niego wszystkie możliwe dodatki funkcyjne i motywacyjne (dla wychowawców, a także dla dyrektorów i wicedyrektorów), a nawet odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Dlatego tym terminem lubią posługiwać się politycy, ale w rzeczywistości nauczyciele nie mogą liczyć na tak wysokie wynagrodzenia.

Zobacz: Ferie Warszawa 2024. Co robić z dziećmi w stolicy? Sprawdź listę ciekawych wydarzeń i miejsc

Podwyżki dla nauczycieli 2024 netto

Średnie wynagrodzenie nauczycieli zasadniczo różni się od zasadniczych pensji. Projektowana podwyżka realnie podniesie wypłaty o

  • 1107 zł brutto (754 zł netto) – dla nauczyciela początkującego;
  • 1167 zł brutto (795 zł netto) – dla nauczyciela mianowanego;
  • 1365 zł brutto (931 zł netto) – dla nauczyciela dyplomowanego.

Mimo że podwyżki obowiązują od dnia 1 stycznia 2024 roku, nie od razu nauczyciele otrzymają wyższe przelewy. Z zapowiedzi wynika jednak, że wyrównanie pensji nauczycieli nastąpi prawdopodobnie w lutym.

Sprawdź: Matura ustna 2024 zostanie odwołana? Petycję podpisało ponad 160 tys. osób

Czytelnicy pytają, od kiedy podwyżki dla nauczycieli 2024

Podwyżki dla nauczycieli 2024 kiedy wypłata?

Podwyżki z wyrównaniem do stycznia powinny trafić na konta nauczycieli w lutym.

Nauczyciel mianowany zarobki 2024 – ile od stycznia?

Wypłata zasadnicza nauczyciela mianowanego ma wzrosnąć o 795 zł netto.

Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo