Czy kutię można zamrozić? Jak przechować tę tradycyjną potrawę?

Kutia to jedna z tradycyjnych potraw serwowanych podczas wieczerzy wigilijnej. Mimo że na co dzień nie cieszy się specjalną popularnością, to wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie bez niej kolacji 24 grudnia. Podstawę jej charakterystycznego smaku stanowią ziarna pszenicy, mak oraz bakalie. Zwykle przygotowuje się ją jednak w większych ilościach, dlatego po świętach może pozostać spory zapas. Czy kutię można zamrozić? Jak przechować tę tradycyjną potrawę?

Czy można zamrozić kutię?

Kutia to dla wielu osób potrawa, która kojarzy się przede wszystkim z Bożym Narodzeniem. I rzeczywiście na co dzień raczej mało kto sięga po ten wyjątkowy przepis, zazwyczaj serwuje się go wyłącznie podczas wieczerzy wigilijnej. Charakterystyczny słodki smak kutia zawdzięcza obecności ziaren pszenicy, maku oraz bakalii (migdałów i rodzynek). Nie może się obejść również bez dodatku miodu, cukru, a także słodkiej śmietanki.

Ze względu na charakter tego dania, zazwyczaj przygotowuje się je w większych ilościach. Po zakończeniu Świąt może się jednak okazać, że w lodówce zalega nam spory zapas deseru, któremu niestety grozi zepsucie. Najpopularniejszym sposobem na ratowanie żywności jest mrożenie, ale czy nadaje się do tego również kutia? Okazuje się, że tak. Kutię można zamrozić i w takim stanie przechowywać przez maksymalnie 2-4 tygodnie. Pamiętajmy, że mrożenie nie zabija bakterii i mrożona żywność również po czasie może być niezdatna do spożycia. Aby uniknąć zatrucia, warto zapisać sobie, co i kiedy schowaliśmy do zamrażalki.

Najlepiej mrozić kutię w hermetycznym pojemniku plastikowym lub w specjalnych plastikowych torebkach przeznaczonych do mrożenia. Trzeba jednak mieć świadomość, że pod wpływem niskiej temperatury ziarna pszenicy mogą stracić miękkość.

Zobacz: Czy można mrozić wędzonego łososia? Jedna kwestia ma szczególne znaczenie

Jak przechować kutię, aby zachowała świeżość na dłużej?

Aby przedłużyć świeżość kutii, można ją również przełożyć do słoików i zawekować. Wystarczy wyłożyć garnek na dnie ściereczką, a następnie poustawiać słoiki tak aby nie stykały się ze sobą nawzajem i z brzegami garnka. Następnie trzeba nalać zimnej wody – mniej więcej do połowy wysokości słoików. Podgrzewamy garnek na wolnym ogniu, a od momentu wrzenia należy pogotować całość jeszcze przez około 10 minut. Tak przygotowana kutia może być przechowywana mniej więcej przez miesiąc.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo