Gdzie wyrzucasz gąbki? Nadaje się do tego tylko jeden kontener

Segregowanie odpadów jest niezmiernie ważne, ale i zdarza się problematyczne. Nie zawsze jesteśmy pewni, czy wybraliśmy odpowiedni kontener dla danego typu odpadków. Sprawdź, czy z danym typem gąbki postępujesz właściwie.

W codziennym życiu mamy do czynienia z wieloma typami gąbek. Zaczynając od zmywaków kuchennych, przez gąbki używane do makijażu czy kąpieli, kończąc na wypełnieniach tapicerskich. Niedługo również gąbki florystyczne zagoszczą w każdym domu podczas robienia wieńców i bukietów na Święto Zmarłych. Ale czy zastanawiamy się gdzie umieścić takie gąbki po ich zużyciu? Jaki kontener byłby odpowiedni? Często postępujemy automatycznie, wrzucamy niepewne rzeczy do obojętnie którego kosza. Jednak poprawnie wyrzucona gąbka powinna trafić tylko do jednego, słusznego kontenera.  

Gdzie wyrzucić gąbki do kąpieli? Tam, gdzie gąbki do mycia naczyń i florystyczne

Zarówno gąbki do kąpieli, jak i te używane przez nas do czyszczenia powierzchni i naczyń, powinny być wyrzucane do tego samego pojemnika – do kontenera na odpady zmieszane. Do tej grupy zaliczamy również gąbki do makijażu. Nie nadają się one do recyklingu, ponieważ uznawane są za odpadki higieniczne, używane do kontaktu z naszym ciałem bądź substancjami chemicznymi, z których korzystamy np. kremy, podkłady do twarzy, płyny do kąpieli.
Pamiętajmy, że gąbki florystyczne również zaliczają się do odpadów zmieszanych i w takim właśnie kontenerze powinny się znaleźć podczas sprzątania pod Dniu Zmarłych.

Gdzie wyrzucić gąbkę z materaca? Odpowiedź jest tylko jedna

Gąbki tapicerskie są problematyczne w wyrzucaniu ze względu na swoje gabaryty. Jeśli jest to tylko kawałek takiej gąbki, możesz wyrzucić ją do kontenera na odpady niesegregowane. Jednak, jeśli jest to cała gąbka z kanapy, fotela itd. najlepiej zrobisz jeśli skontaktujesz się z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w swojej okolicy. Oni nie tylko pomogą ci znaleźć odpowiednie miejsce do wywiezienia gąbki, ale i często sami podejmują takie działanie. Szczególnie jeśli jest to duża ilość tego typu odpadków.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo