Jak nauczyć dziecko “czytać fotografie”? Zapraszamy na super warsztaty „Widzi-mi-się”!

Czego nie widzimy na zdjęciu? Co kolor zmieni w czarno-białych zdjęciach? Czym jest kadr? Czy fotografię można czytać? Czy można przez nią patrzeć? Czy każdy widzi ją inaczej?

Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas dwóch warsztatów „Widzi-mi-się” – dla dzieci (7-10 lat) i dla dorosłych, 9 grudnia (sobota) w Fundacji Archeologia Fotografii. Uczestnicy warsztatu będą oglądać i „czytać” fotografię, czyli zdobywać umiejętność świadomego patrzenia na zdjęcie oraz uważnego spojrzenia nieco szerzej, poza kadr aparatu. „Widzi-mi-się” to warsztaty, podczas których uczestnicy przekonają się, że oglądanie zdjęć może być przygodą pełną nowych odkryć i dobrej zabawy.

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na dwa warsztaty – jeden specjalnie dla dzieci, a drugi tylko dla dorosłych. Oba odbywają się w tym samym czasie i miejscu. Rodzice mogą przyprowadzić dzieci i sami uczestniczyć w zajęciach dla dorosłych.

Warsztaty dla dorosłych poprowadzi Monika Szewczyk-Wittek, dla dzieci – Zuzanna Zasacka (szczegółowy opis warsztatów poniżej). Punktem wyjścia dla obu będzie wystawa fotografii Mariusza Hermanowicza „Do czego może służyć fotografia”.

Przyjrzymy się artyście, który wykonywał zdjęcia reportażowe i dokumentalne, którego fascynowały zarówno dalekie podróże jak i świat obserwowany z własnego okna. Swoje zdjęcia opatrywał celnymi, niekiedy groteskowymi komentarzami, budował z nich długie opowieści. My też spróbujemy stworzyć własne narracje i poszukamy związków między tekstem, a fotografią.

Warsztaty są bezpłatne, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.faf.org.pl

dzieci oglądają fotografie

Wystawę Mariuszz Hermanowicza „Do czego może służyć fotografia” można oglądać od 22 listopada do 17 grudnia, w siedzibie Biura Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, ul. Nowolipki 2a (wejście obok banku).
godziny otwarcia wystawy:
(poniedziałek-niedziela) 11.00-19.00

Warsztaty dla dzieci

Mariusz Hermanowicz łączył fotografie z tekstem, dodawał komentarz, który nadawał zdjęciom inne znaczenie. Podczas warsztatów wykorzystamy tę metodę, ale ją odwrócimy. Zaczniemy od wyboru zdań, opierając się na fragmentach „Dzienników” Gombrowicza – lektury ważnej dla Hermanowicza. Wycięte z kontekstu zdania będą podstawą do stworzenia fotomontażu. Jako materiał do kolaży posłużą nam wydruki zdjęć z archiwum Fundacji Archeologia Fotografii.

Prowadzenie: Zuzanna Zasacka
Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, prowadzi warsztaty dla dzieci, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej jako edukatorka i przewodniczka po wystawach.

Zobaczcie, jak wyglądała poprzednia edycja warsztatów:Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo