Jak pomóc dziecku obrócić się główką w dół?

Na pewnym etapie ciąży każda mama zastanawia się, jak pomóc dziecku obrócić się główką w dół. Tylko taka pozycja zwiększa szanse na szybki, mniej bolesny poród siłami natury. Zmniejsza się ryzyko występowania powikłań czy konieczności wykonania cesarskiego cięcia. Istnieją rzeczy, które może zrobić mama, aby pomóc dziecku się obrócić – sprawdźmy, jakie!

Ułożenie główkowe: Jak pomóc dziecku w obrocie?

Kiedy dziecko powinno się obrócić główką w dół?

Jest taki czas podczas ciąży, w którym główka dziecka obraca się w dół naturalnie – jest to okres między 28, a 32 tygodniem ciąży, kiedy ma jeszcze dostatecznie dużo miejsca w macicy i już chętnie się rusza. Jest to okres, kiedy dziecko powinno się obrócić główką w dół – po tym czasie szansa na taki obrót znacznie maleje. Oczywiście można liczyć na szczęście i to, że dziecko obróci się tuż przed porodem. Lepiej jest jednak samodzielnie mu w tym pomóc.

Jak pomóc dziecku obrócić się główką w dół za pomocą ćwiczeń?

Podstawowym sposobem na wspomożenie dziecka w obracaniu się do ułożenia główkowego są ćwiczenia. Wiele kobiet w ciąży je zaniedbuje, tymczasem zbawiennie wpływają na kręgosłup oraz mogą sprawić, że dziecko się obraca. Oczywiście wszystkie ćwiczenia należy wykonywać po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.

Sprawdźmy, jakie wykonywać ćwiczenia, żeby dziecko się obróciło do odpowiedniej pozycji:

  • unoszenie bioder – należy położyć się na wznak z nogami ugiętymi w kolanach i stopami opartymi na ziemi. Ręce powinny leżeć wzdłuż tułowia. W ten pozycji wykonujemy powolne unoszenie bioder do góry i opuszczanie w dół;
  • masaż brzuszka – ułóż się na wznak w pozycji jak poprzednia, ale pod biodra podłóż niewielką poduszkę, aby znajdowały się wyżej – musi być jednak wygodnie; następnie masuj brzuch delikatnymi ruchami w kierunku, w którym dziecko ma się obrócić.

Prócz tego możesz również spędzać czas na piłce gimnastycznej – warto usiąść na niej tak, jak uczą w szkole rodzenia, aby ćwiczyć kręgosłup i miednicę, a jednocześnie wspomóc obracanie dziecka w odpowiednim kierunku. Pomocne mogą być również chodzenie na basen i wykonywanie powolnych ćwiczeń czy pływania żabką. To świetny sposób na zachęcenie dziecka do obrotu oraz zadbanie o relaks i wsparcie kręgosłupa.

Jak przez właściwe nawyki pomóc się dziecku obrócić?

Wiele ciężarnych na co dzień nie dba o nawyki, które mogą być bardzo pomocne przy przyjmowaniu przez dziecko odpowiedniej pozycji. Przede wszystkim istotne jest to, jak ciężarna siada – trzeba przyjmować wyprostowaną postawę ciała, w której kąt prosty znajduje się między udami oraz kręgosłupem. Na krześle można usiąść również okrakiem, ale zdecydowanie nie wolno zakładać nogi na nogę, co może spowodować nie tylko przyjęcie przez dziecko nieodpowiedniej pozycji, ale również niedotlenienie. Podczas zabawy z dzieckiem warto siadać z wyprostowanymi, rozsuniętymi na boki nogami albo w pozycji, w której łączymy stopy ze sobą – znanej również na pewno z filmów o medytacji. To wszystko sprawi, że nie tylko dziecko chętniej się obróci, ale również wyćwiczone mięśnie zapewnią lżejszy poród.

Warto również podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym czy położniczym zapytać, jak pomóc dziecku obrócić się główką w dół. Zwłaszcza położne miewają niejednokrotnie ciekawe porady, które przydadzą się ciężarnym pod koniec ciąży!

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo