Jak prać i suszyć puchową pościel i ubrania?

Odzież zimowa wymaga odpowiedniego traktowania. Jest to istotne, gdyż niewłaściwe czy zbyt częste pranie może spowodować utratę puchowej warstwy. To samo dotyczy pościeli. Jak prać i suszyć puchową pościel i ubrania?

Jak prać puchową kołdrę naturalną lub syntetyczną? 

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jak dbasz o swoją kołdrę i poduszkę, co pewien czas musisz je wymieniać. Jeśli na poduszce pojawią się żółte plamy, to warto wymienić ją na nową. To samo tyczy się kołdry. Gdy wypełnienie jest zbyt zbite i płaskie, to także znak, że czas na wymianę. Warto jednak wiedzieć, że kołdrę, o którą odpowiednio się dba, trzeba wymieniać co najwyższej co 5-10 lat, a poduszkę co dwa lata. Dowiedz się, jak prawidłowo prać puchową kołdrę, a także jak ją suszyć w suszarce bębnowej. Pamiętaj, że do prania poduszki i kołdry z naturalnym wypełnieniem należy użyć detergentu bez enzymu. Z kolei w przypadku kołder i poduszek ze sztucznym wypełnieniem możesz użyć zwykłego detergentu. Najlepszą temperaturą będzie 60 stopni, bo w niej można zabić roztocza. Oczywiście zawsze trzeba zweryfikować, czy daną kołdrę można w takiej temperaturze wyprać, czyli sprawdzić oznaczenie na metce.   

Jak dobrze wyprać kurtkę puchową? 

Aby dobrze wybrać kurtkę puchową, należy sięgnąć po specjalny środek do prania puchu. Najczęściej kurtki puchowe pierze się w temperaturze 30-40 stopni. Nie należy ich odwirowywać na dużych obrotach, jest to zwykle nie więcej niż 600 obrotów na minutę. Przed praniem kurtki pamiętaj o opróżnieniu kieszeni z drobnych czy chusteczek higienicznych, aby nie dostały się do bębna i go nie zanieczyściły. Czyszczenie bębna z takich zanieczyszczeń, to naprawdę niemal syzyfowa praca. Kurtkę przed praniem najlepiej odmoczyć, a także przełożyć na lewą stronę. Istotne znaczenie ma także odpowiednie suszenie kurtek puchowych i warto wiedzieć, że w ten sam sposób suszy się także puchowe kołdry. Można suszyć w suszarce bębnowej albo na stojącej suszarce. W drugim przypadku koniecznie na płasko. Co jakiś czas trzeba też ręcznie rozbijać puch, aby nie zbijał się w jednym miejscu. Suszenie w suszarce bębnowej jest łatwiejsze, ale trzeba pamiętać, by suszyć puchowe rzeczy w odpowiedniej, niskiej temperaturze. Przekonaj się, jak radzić sobie z praniem trudnych tkanin puchowych krok po kroku i jak je optymalnie suszyć, a także jakich błędów nie popełniać.   

Jak suszyć trudne tkaniny puchowe? 

Już wiesz, że puchowe kołdry czy kurtki najlepiej suszyć na płasko. Warto zatem dowiedzieć się, czy suszenie prania na mrozie może być skuteczne? Musisz wiedzieć, że tutaj wykorzystywana jest sublimacja. Woda w tkaninach zamarza, a cząsteczki lodu zaczynają parować. Czy jednak może być to skuteczny sposób suszenia puchowych rzeczy? Trzeba wiedzieć, że ujemna temperatura zabija drobnoustroje, dlatego suszenie i wietrzenie pościeli na mrozie może być zasadne. Inną sprawą jest to, czy czas schnięcia nie będzie zbyt długi. Proces ten można wspomóc, gdy wierzchnia warstwa kołdry czy kurtki wyschnie. Można np. sięgnąć po parownicę do ubrań, by doprowadzić do wyschnięcia, a przy okazji rozbicia puchu. Trzeba pamiętać, że grube tkaniny, czyli także puchowe będą schły, czyli najpierw zamarzały, a później parowały, znacznie wolniej niż te cieńsze. Stąd przy wyborze metody suszenia należy rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo