Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)).

Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki

Pamiętam jak dziś pierwsze urodziny swojej chrześnicy, które były 13 lat temu.
Pamiętam zagadkę związaną z zakupem jej pierwszego urodzinowego prezentu.
Padło na klocki. Takie zwykłe, duże, plastikowe klocki.

 

Klocki jako idealny prezent na roczek

 

Po 13 latach stanąłem znów przed podobnym dylematem. Tym razem zbliżały się pierwsze urodziny mojej córki.

Tak się złożyło, że akurat w tym samym czasie przeprowadzamy remont mieszkania. Będąc jakiś czas temu w Ikei Sylwia zwróciła uwagę na tunele w dziale dziecięcym. Nawet wspomniała coś o nich jako o potencjalnym prezencie na zbliżające się urodziny Zuzi.
Wtedy jeszcze zignorowałem tę propozycję. Do tej pory nie kojarzyłem tego miejsca z zakupem zabawek.

 


prezent dla dziewczynki na roczek tunel ikea


 

Sytuacja się zmieniła po researchu wśród znajomych. Okazało się, że tunele i namioty z Ikei to sprawdzony sposób na prezent zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca.
Stwierdziłem, że warto zaryzykować. Nie zrezygnowałem jednak z klocków, które według mamy mojej chrześnicy były najczęściej i najdłużej eksploatowanym prezentem urodzinowym.
Sylwia zajęła się poszukiwaniem klocków, a ja pojechałem do Ikei.

Oprócz tunelu i namiotu (wybrałem ten cyrkowy, a nie kostkę od kompletu z tunelem) kupiłem także kolejkę MULA, puzzle tangram LATTJO oraz nadmuchiwaną kostkę LATTJO).

 

Który pomysł na prezent na roczek okazał się najlepszy?

Właśnie mija tydzień od urodzin Zuzi. Zabawki przeszły swój pierwszy test zaangażowania.
Najciekawszym prezentem okazała się plastikowa torba po klockach, a właściwie jej suwak. To na zabawie z nim Zuzia spędza najwięcej czasu, a także na wypakowywaniu i zapakowywaniu klocków do torby.
Nikogo kto ma dziecko zapewne taki wynik “testu” nie dziwi. Historie o tym, że dzieci wolą opakowania od zabawek można spotkać na każdym forum oraz grupie facebookowej.

 

Torba na klocki okazała się hitem wśród prezentów na roczek

Torba na klocki okazała się hitem wśród prezentów na roczek

 

Ikeowskie prezenty jednak także przypadły Zuzi do gustu. Najbardziej MULA. Puzzle mimo, że są od lat 6. także często ją angażują (dla mnie i Sylwii również są świetną zabawą;).
Kompletnie nietrafiona okazała się natomiast nadmuchiwana kostka. Zuzia nawet nie zwróciła na nią uwagi.

Do cyrkowego namiotu czasem wchodzi i nawet zaprasza gości. Tunel także potrafi ją zaciekawić. Niemniej jednak MULA i klocki były strzałem w dziesiątkę.
Zakładam, że każde dziecko inaczej reaguje na zabawki. Niemniej jednak po naszym doświadczeniu z córką (i moim wcześniejszym z chrześnicą) mogę zdecydowanie polecić na pierwszy roczek kolejkę MULA i zwykłe, duże klocki.

Trzecim hitem prezentowym okazał się grający młotek. Niepozorny, czuły na dotyk, wydający różne dziwne dźwięki i świecący kawałek plastiku po którego także często sięga Zuzia przyprawia o ból głowy rodziców. Frajda córki jednak szybko ten ból głowy koi.

 

zabawki na roczek: grajacy-mlotek

 

Inne zabawki, które na pierwsze urodziny dostała Zuzia:

  • Samochodzik – tutaj trwała długa batalia o to czy kupić drewniany rowerek czy samochodzik. Padło na ten drugi. Na chwilę obecną Zuzia niezbyt często się nim bawi. Drugiego dnia po urodzinach cały czas na niego pokazywała i krzyczała “brum, brum”, ale jeździć nim zbyt długo nie chce.

samochodzik na 1 urodziny

  • Edukacyjny misiek Fisher Price – pierwsza interaktywna zabawka przy której Zuzia tańczy i podśpiewuje. Bardzo fajny i kreatywny pomysł na prezent mimo, że za Fisher Price także nie przepadam ten misiek się wyróżnia.

pomysł na roczek - misiek edukacyjny

 • Pluszaki i ubranka – resztę prezentów stanowiły pluszaki i ubranka, których przy rocznym dziecku nigdy za dużo.

Co kupić na 1 urodziny dla dziewczynki lub chłopca?

Jeśli tak jak ja zastanawiasz się nad prezentem dla córki lub syna na 1 roczek i sam nie wpadłbyś na to, że prezent można kupić w Ikei to polecam to sprawdzić.
Klocki natomiast najlepiej kupować osobiście w sklepie. W sieci można zamówić bardzo tanie klocki, ale widać już po zdjęciach, że są bardzo słabej jakości.

A jaki jest Wasz pomysł na prezent na roczek?

Jakie zabawki lub inne prezenty sprawdziły się u Was lub co zamierzacie kupić na pierwszy roczek swojego dziecka? Pomóżcie i podpowiedzcie innym, którzy stoją lub staną przed tym wyborem.

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Prezent na roczek z Ikei?

 1. Ukochanym prezentem Tosi był jeździk-pszczoła, z którym naprawdę trudno było jej się rozstać, kiedy z niego wyrosła i pozytywka z projektorem, przy której do dziś zasypia:) Tunel i kolejkę MULA dostała na Boże Narodzenie po pierwszych urodzinach i też były wielkim hitem:)

  • Jeździk-pszczoła wygląda fajnie, ale wydaje się bardzo mały. Jak jest w rzeczywistości?
   Pozytywka z projektorem także ciekawy pomysł. Dziękuję za komentarz 🙂

 2. Młoteczek sprawdzi się chyba u każdego maluszka 🙂 Co jak co, ale połączenie uderzanie + dźwięki to dziecięcy hit.

  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo