Kolposkopia szyjki macicy: kiedy należy zrobić badanie?

Kolposkopia szyjki macicy to badanie, w czasie którego ginekolog ogląda żeńskie narządy rozrodcze w dużym powiększeniu i przeprowadza próby biochemiczne. Pozwala to na szybką ocenę stanu zdrowia pacjentki, zwłaszcza kiedy specjalista podejrzewa zmiany chorobowe u kobiety. Dowiedz się, czy kolposkopia boli, ile kosztuje i jak przebiega?

Co to jest kolposkopia?

Kolposkopia, czyli wziernikowanie szyjki macicy, przeprowadza się w celu dokładniejszego obejrzenia żeńskich narządów rozrodczych. Często lekarze wykonują takie badanie w sytuacji, kiedy podejrzewają u pacjentki zmiany chorobowe, ale coraz więcej ginekologów zaleca przeprowadzać takie badanie profilaktycznie. Często przed kolposkopią przeprowadza się cytologię, nie jest to jednak konieczne. Jak zapewnia Dr. n.med. Jacek Grzegorz Madej, specjalista od chorób kobiecych i położnictwa na stronie kolposkopia.pl, pacjentka nie musi specjalnie przygotowywać się badania. Choć zdarzają się opinie, że nie należy współżyć na siedem dni przed wizytą u lekarza, nie ma to większego wpływu na przebieg kolposkopii.

Jak wygląda badanie i czy może boleć?

Sam zabieg nie jest bolesny, a poza tym jest znany i przeprowadzany już od 1925. Nie wszyscy ginekolodzy stosują go jednak jako element badań profilaktycznych. Słowo kolposkopia wywodzi się z dwóch greckich słów: kolpos- pochwa i skopein- zaglądać, podglądać. W czasie badania pacjentka kładzie się na fotelu w gabinecie ginekologicznym, po czym lekarz używając wziernika samotrzymającego, który uwidacznia ściany pochwy i szyjki macicy. Do wykonania kolposkopii szyjki macicy stosuje się urządzenie o nazwie kolposkop, które składa się z systemu optycznego umożliwiającego nawet 50-krotne powiększenie oglądanych organów. Urządzenie ma również źródło światła, które pozwala łatwiej ocenić stan narządów. Na tym etapie kolposkopii specjalista na podstawie koloru, czy gęstości nalotów jest w stanie określić stan zdrowia pacjentki i czy nie pojawiły się u niej pierwsze objawy endometriozy lub zapalenia. Następnie za pomocą roztworu soli fizjologicznej przemywa się część pochwy i sprawdza koloryt oraz powierzchnię narządów. Kolejnym krokiem jest próba 3% wodnym roztworem kwasu octowego. Przy tej części badania można określić czy nie pojawiły się u pacjentki pierwsze oznaki nowotworu, czy zmiany przedrakowe. Ostatni jest test roztworem jodu. Wziernikowanie szyjki macicy można łączyć z innymi badaniami.

Wyniki kolposkopii dzielone są na grupy:

  • prawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 1)
  • nieprawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 2)
  • niejasne obrazy kolposkopowe (grupa 3)
  • inne obrazy kolposkopowe (grupa 4)

Po badaniu pacjentka często dostaje wyniki w formie opisowej. Nie ma też żadnych szczególnych zaleceń dla kobiety po zabiegu, oprócz dbania o higienę okolic intymnych, tak jak robi to na co dzień.

Po co robi się kolposkopię szyjki macicy?

Kolposkopię szyjki macicy, oprócz zastosowania w rutynowych badaniach profilaktycznych stosuje się, aby wykryć u pacjentki:

  • zmiany przedrakowe i już powstałe ogniska nowotworu;
  • zmiany zapalne;
  • nieprawidłową pracę narządów rozrodczych kobiety;
  • endometriozę;
  • polipy

Badanie trwa kilka minut. Cena kolposkopii wykonywanej w prywatnym gabinecie waha się od 150 zł do 400 zł w zależności od lekarza, do którego się udamy. Gabinety ginekologiczne w dużych miastach często pobierają wyższe opłaty.

Kolposkopia w ciąży

Choć ciąża bywa przeciwwskazaniem do wykonania niektórych badań, nie dotyczy to kolposkopii. Wziernikowanie szyjki macicy nie niesie za sobą ryzyka utraty ciąży oraz nie wpływa na rozwój płodu. Jeśli lekarz zaleci wykonanie tego badania w ciąży, nie warto zwlekać, ponieważ wczesne wykrycie i podjęcie leczenia w wielu przypadkach bywa decydujące o możliwości szybkiego wyleczenia dolegliwości.

Kolposkopia szyjki macicy jest bardzo ważnym badaniem pozwalającym na diagnostykę wielu zmian chorobowych, a jest bezbolesnym i w  szybkim badaniem.

Zdjęcie główne: depositphotos.com

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo