Komoda z przewijakiem — jak dobrać funkcjonalny i estetyczny mebel do przewijania dziecka?

Komoda z przewijakiem to doskonały sposób na zorganizowanie wygodnego, bezpiecznego i funkcjonalnego miejsca do przewijania dziecka. Taki mebel pomaga w zachowaniu porządku, ułatwia organizację niezbędnych artykułów higienicznych i gwarantuje komfort — zarówno dziecku, jak i opiekunowi. Sprawdźmy więc, jak wybrać idealną komodę z przewijakiem!

Zastosowania komody z przewijakiem

Zastosowanie komody z przewijakiem jest oczywiste — jest to miejsce, w którym możemy wygodnie zmienić maluchowi pieluchę i zadbać o jego higienę. Szybko okazuje się jednak, że ta czynność jest prosta tylko z pozoru. Każdy doświadczony rodzic wie, że przy przewijaniu zdarzają się różne niespodzianki i nieoczekiwane sytuacje. Właśnie dlatego tak ważna jest dobra organizacja i to, żeby potrzebne akcesoria i artykuły higieniczne zawsze były pod ręką.

Rolą komody z przewijakiem jest właśnie zapewnienie dobrej organizacji i porządku, a przy okazji zagwarantowanie wygody — tak maluchowi, jak i opiekunom.

Dobra komoda z przewijakiem to zatem nie tylko odpowiednie miejsce na blacie, gdzie można położyć malucha. Ważne są również półki, szafki i szuflady, które pomieszczą pieluchy, chusteczki, śpioszki, puder, kremy oraz inne przydatne akcesoria, kosmetyki i artykuły.

Odpowiednio dobrana komoda z przewijakiem właściwie staje się rodzicielskim centrum dowodzenia. Możemy tu trzymać rozmaite rzeczy potrzebne do opieki nad dzieckiem — nie tylko te związane z przewijaniem i higieną. Znajdzie się tu miejsce również na butelki, termometr, aspirator do noska, laktator, artykuły medyczne, a nawet ubranka.

Dobra komoda z przewijakiem jest więc nie tylko miejscem do przewijania. Może być głównym, a w niektórych przypadkach nawet jedynym meblem na rzeczy niemowlaka. To w oczywisty sposób przyczynia się do lepszej organizacji i zachowania porządku w domu.

Komody z przewijakiem — nie tylko dla niemowlaków

Wybierając komodę z przewijakiem, warto jednak pomyśleć nie tylko o potrzebach niemowląt, ale też o przyszłości. Większość maluchów jest gotowa do odpieluchowania między pierwszym a drugim rokiem życia. Koniec pieluch nie musi jednak oznaczać końca użyteczności komody, o ile wybierzemy odpowiedni model.

Przede wszystkim należy pomyśleć, czy warto stawiać na komody z przewijakiem zintegrowanym, wbudowanym na stałe. Takie meble rzeczywiście są projektowane z myślą o konkretnej funkcji, mają więc odpowiednio rozmieszczone moduły funkcjonalne, czasem regulowaną wysokość przewijania i inne udogodnienia. Stają się jednak bezużyteczne po odpieluchowaniu. Mogą się jednak świetnie sprawdzić w miejscach publicznych, żłobkach i podobnych placówkach, gdzie będą wykorzystywane regularnie i przez dłuższy czas.

W prywatnych domach lepszym wyborem może być jednak “normalna” komoda, na której da się umieścić przewijak. Aby tak było, mebel musi oczywiście mieć odpowiednie wymiary, ale warto zadbać także o dobry układ modułów do przechowywania (szafek, szuflad czy otwartych półek). Taka komoda sprawdzi się nie tylko w okresie niemowlęctwa, ale i po odpieluchowaniu. Wystarczy, że zdemontujemy przewijak, a mebel z powodzeniem nadal będzie służył na ubrania dziecka, zabawki, artykuły higieniczne i inne rzeczy.

Przy zakupie komody z przewijakiem warto zatem od razu myśleć perspektywicznie. Zadbać należy nie tylko o funkcjonalność i wygodę, ale też o solidność i trwałość oraz dopasowanie mebla do aranżacji wnętrza.

Komoda z przewijakiem — najważniejsze funkcje

Wiemy już, że komoda z przewijakiem służy nie tylko do wygodnego przeprowadzenia samej czynności przewijania. Jest to również magazyn na artykuły higieniczne i inne rzeczy przydatne przy opiece nad dzieckiem.

Dobra komoda z przewijakiem musi przede wszystkim stworzyć wygodne miejsce do zmiany pieluchy. Chodzi tu nie tylko o komfort opiekuna, który powinien szybko, sprawnie i higienicznie wykonać niezbędne czynności, ale też o komfort i bezpieczeństwo malucha.

Komoda z przewijakiem musi zatem mieć odpowiednio obszerny blat, na którym zmieści się specjalna, miękka podkładka do przewijania. Standardowo takie nakładki mają 70 cm długości i około 50 cm szerokości i są wyposażone w podniesione ścianki boczne, które zabezpieczają malucha przed stoczeniem się z przewijaka.

Warto tu zaznaczyć, że komody z przewijakiem zintegrowanym mogą mieć inne wymiary samego modułu do przewijania. Bywa, że moduły te są już obite miękkim materiałem, ale częściej zdarza się, że wymagają położenia materaca, maty czy podkładki do przewijania — trzeba więc wybrać akcesoria o odpowiedniej wielkości.

Sama obecność moduły czy podkładki do przewijania to nie wszystko. Ważne jest także jego umiejscowienie. Chodzi przede wszystkim o wysokość, na której będzie leżało dziecko. Komody z przewijakiem nie powinny być ani za wysokie, ani za niskie. Mają zapewniać dobry, wygodny dostęp do malucha.

Szafki, szuflady i półki

Funkcjonalność komody z przewijakiem zależy nie tylko od modułu do przewijania, ale również od obecności i układu szafek, szuflad i półek.

Dla samej czynności przewijania najważniejsze jest, by pod ręką zawsze były chusteczki (najlepiej mokre i suche), pieluchy, kremy, pudry czy zasypki, a także kosz na brudy.

Łatwy dostęp do tych podstawowych elementów zapewnią moduły otwarte — półki. Doświadczeni rodzice z pewnością wiedzą, że to spore ułatwienie, kiedy po pieluchę czy chusteczkę można szybko sięgnąć jedną ręką.

Artykuły potrzebne, ale nie stosowane na co dzień (kremy na odparzenia, patyczki higieniczne, sól fizjologiczna czy pieluchy specjalnego przeznaczenia — np. na basen) można umieścić w szufladzie. To również zapewnia łatwy dostęp w razie potrzeby, ale też porządek.

W komodzie z przewijakiem można też trzymać ubranka, co pozwoli sprawnie ubrać malucha bez przenoszenia go w inne miejsce czy zostawiania samego na czas poszukiwania odpowiedniego stroju. Na śpioszki i inne ciuszki najlepiej sprawdzą się szafki z półkami, na których będzie można posegregować różne typy ubrań.

Poza wymienionym, w zasadzie podstawowym, wyposażeniem komody z przewijakiem, można tu urządzić bardziej funkcjonalne centrum opieki nad maluchem. Na przewijaku można zmierzyć dziecku temperaturę, zadbać o higienę uszu i pępka, przemyć oczy solą fizjologiczną, zaaplikować różne kremy, maści i balsamy czy po prostu przebrać w czyste ubrania.

komodzie z przewijakiem przyda się zatem szuflada lub szafka na niezbędne akcesoria. Wykorzystanie jednego mebla na wszystkie (a przynajmniej większość) rzeczy potrzebnych do opieki to nie tylko kwestia wygody czy porządku, ale też skuteczności podejmowanych działań. Kiedy wszystko jest pod ręką, po prostu łatwiej o sprawne, szybkie i adekwatne reagowanie na różne sytuacje.

Odpowiednie wymiary komody z przewijakiem

Wróćmy teraz do kwestii wymiarów komody z przewijakiem. Wspomnieliśmy już, że najważniejszy jest odpowiednio duży blat, który pozwoli na bezpieczne i wygodne ułożenie dziecka.

Ta kwestia w zasadzie jest z góry rozwiązana w komodach z przewijakiem zamontowanym na stałe. Takie moduły już mają odpowiednie wymiary i wystarczy tylko rozłożyć materacyk, matę czy podkład higieniczny, by mieć odpowiednie miejsce do działania.

Inaczej to wygląda w przypadku komód pod przewijak autonomiczny (kupowany i montowany osobno). Tu sami musimy zadbać o dobór mebla o odpowiednich gabarytach.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, standardowy wymiar podkładki do przewijania to 70 cm długości i około 50 szerokości. Nie oznacza to jednak, że musimy wybrać aż tak głęboką komodę (ciężko byłoby zresztą znaleźć taki model).

W sprzedaży dostępne są specjalne nakładki pod przewijak. To właśnie one pozwalają na łatwe przekształcenie zwykłego mebla w komodę z przewijakiem. Dzięki odpowiedniej konstrukcji zapewniają bezpieczne miejsce pod przewijak, które można zamontować nawet na płytkiej komodzie.

Takie nakładki są łatwe w montażu i demontażu, nie uszkadzają komody i zapewniają stabilność przewijaka.

Wysokość komody z przewijakiem

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na komodę z przewijakiem zintegrowanym, czy zwykły mebel z nakładką, odpowiednio dobrać trzeba też jego wysokość. To w zasadzie kluczowa kwestia dla wygody przewijającego.

Obowiązują tu te same zasady, co przy doborze wysokości blatów roboczych, np. w kuchni. Warto jednak pamiętać, że liczy się wysokość, na której leży dziecko. Trzeba zatem uwzględnić nie tylko wielkość samej komody, ale też wszystkich nakładek do przewijania.

Klasyczne umiejscowienie blatu to wysokość około 85 cm. Okazuje się jednak, że jest ona odpowiednia raczej dla niższych osób (wzrost około 160-165 cm). Dla wyższych lepszy będzie blat na wysokości 95-105 cm.

Najlepiej zatem dobrać wysokość komody z przewijakiem indywidualnie. W tym

celu należy stanąć przy meblu z rękami zgiętymi pod kątem 90 stopni. Blat (a właściwie przewijak) powinien znajdować się 10-15 cm pod rękoma. To zapewni optymalną wysokość i największy komfort przy przewijaniu.

Oczywiście nie trzeba trzymać się tych zasad ściśle i co do centymetra. Wiadomo, że każdy z rodziców może być innego wzrostu, a i meble mają pewne standardowe wymiary. Kupowanie osobnych komód do przewijania dla każdego z opiekunów czy robienie mebla o określonej wysokości na zamówienie byłoby absurdem.

Warto jednak zadbać o możliwie największy komfort opiekunów, bo ich wygoda przekłada się na jakość opieki. Wysokość komody z przewijakiem wpływa też na to, jak opiekun odkłada, podnosi i podtrzymuje malucha przy przewijaniu, a to wpływa na postawę i rozwój układu ruchowego. Nie są to zatem kwestie banalne i pozbawione znaczenia.

Materiały i wykonanie komody z przewijakiem

Komoda z przewijakiem powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ale musi też być solidna i bezpieczna. Bardzo ważne są zatem materiały i sposób wykonania.

Mebel, na którym kładziemy dziecko, musi być przede wszystkim stabilny. O ile w pierwszych tygodniach życia maluch leży na przewijaku mniej więcej nieruchomo, o tyle z czasem zacznie się coraz bardziej wiercić, przekręcać i przemieszczać. Jeśli komoda będzie niestabilna, chybotliwa i po prostu kiepsko wykonana, może to stwarzać zagrożenie dla malucha.

Najlepiej więc postawić na komody z przewijakiem wykonane z drewna. Meble drewniane zazwyczaj zapewniają dużą stabilność, ale też świetny udźwig (odporność na obciążenia). Właściwie zabezpieczone (zaimpregnowane i wykończone) drewno jest też odporne na zabrudzenia i wilgoć. To dosyć istotne, bo na przewijaku zdarzają się różne wypadki.

Alternatywą dla drewna są komody z przewijakiem z płyt meblowych. Tu trzeba uważać i stawiać na wysokiej klasy materiały i naprawdę dobre wykonanie. Chodzi przede wszystkim o wybór jakościowych materiałów konstrukcyjnych, ale też dobrych okuć (zawiasów, prowadnic szuflad itp.).

Właściwie zrobione meble z płyty mogą być naprawdę trwałe. Dobrze dobrane powłoki zewnętrzne chronią też przed wilgocią i zabrudzeniami, a sama konstrukcja jest stabilna i wytrzymała.

Komody z przewijakiem z płyt meblowych często oferują też ciekawszy wygląd niż te z drewna litego. Powłoki zewnętrzne na płytach (forniry, laminaty, okleiny itp.) mogą mieć różne kolory, wzory i faktury nieosiągalne przy naturalnym drewnie. Łatwiej więc dobrać taką komodę do konkretnego stylu wnętrzarskiego, pozostałych mebli i elementów wyposażenia.

Estetyczne komody z przewijakiem — styl dopasowany do pomieszczenia docelowego

Ostatecznie komoda z przewijakiem powinna być nie tylko funkcjonalna i trwała, ale też estetyczna. Zadbać trzeba zatem o właściwe wymiary, dobre rozmieszczenia półek, szuflad i szafek, odpowiednie materiały i wykonanie, a także o styl.

Estetyka komody z przewijakiem powinna być dopasowana do pomieszczenia, w którym mebel ma stać. W przypadku komód, które po odpieluchowaniu mają nadal służyć dziecku lub rodzicom, powinniśmy postawić na styl docelowego pomieszczenia, w którym mebel ulokujemy.

Wiadomo przecież, że maluchy nie od razu śpią w osobnych pokojach, a przewijak często staje w sypialni rodziców, a nawet w salonie. Taka lokalizacja zazwyczaj jest jedynie tymczasowa, a komoda po zdemontowaniu przewijaka trafia do pokoju dziecięcego.

Najlepiej więc sprawdzą się młodzieżowe komody z przewijakiem, które dobrze pasują do aranżacji pokojów dla dzieci. Te “poważniejsze” modele możemy wybrać, gdy mebel ma zostać w sypialni rodziców lub salonie.

Odpowiednio dobrana komoda z przewijakiem będzie jednym z najbardziej funkcjonalnych mebli w domu z niemowlakiem. Stanie się nie tylko miejscem zmiany pieluch, ale prawdziwym centrum opieki nad maluchem. Dlatego warto zadbać o najwyższą jakość, trwałość i estetykę tego mebla.

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo