Maść majerankowa dla niemowląt: zastosowanie, dawkowanie, przepis

Maść majerankowa to naturalny środek, który ma szerokie zastosowanie, a kosztuje w aptece dosłownie kilka złotych. Maść majerankową można stosować u niemowląt na przykład w razie kataru oraz zatkanego noska, które są u małych dzieci nie lada problemem. Sprawdzi się również na problemy skórne. Jakie są właściwości maści majerankowej, jak ją stosować i czy może powodować jakieś efekty uboczne?

Maść majerankowa: właściwości

Przede wszystkim maść majerankowa doskonale łagodzi stany zapalne, a także wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Poza tym, maść zawiera w sobie olejek eteryczny, który działa rozgrzewająco. Olejek majerankowy działa również przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo.

Maść majerankowa na katar

Problem tego jak odetkać nos niemowlaka pojawia się bardzo często, ponieważ system odpornościowy maluszka nie jest w pełni wykształcony i nietrudno u niego o infekcję i zatkany nosek. O ile u dorosłego człowieka nie stanowi to wielkiego problemu, to dla niemowlaka zatkany nos to naprawdę niełatwa sytuacja. Maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie wydmuchiwać noska, a poza tym może mieć trudności z oddychaniem, spaniem oraz ssaniem piersi. Jeśli zamiast od razu sięgać po leki z apteki wolisz wypróbować domowe sposoby na katar, spróbuj maści majerankowej. Maść poradzi sobie z dziecięcym katarem, złagodzi obrzęk śluzówki nosa oraz pomoże odetkać nos dzięki zawartości rozgrzewających olejków eterycznych.

Gdy niemowlę ma katar, nanieś odrobinę maści na okolice noska. Maścią nie należy smarować wewnętrznej części nosa, a jedynie dziurki na zewnątrz. Najlepiej nakładać maść na nosek mniej więcej 2 – 3 razy dziennie przez kilka dni, a jeżeli objawy nie będą ustępować, należy udać się z dzieckiem do lekarza.

Maść majerankowa na problemy skórne

Oprócz tego, że maść majerankowa sprawdzi się w przypadku kataru oraz zatkanego noska, można ją stosować na różnego rodzaju rany, poparzenia, odmrożenia, a nawet miejsca na skórze, które zostały ukąszone przez owady. Maść przyspiesza gojenie się skóry i sprawia, że skóra jest bardziej miękka, a ewentualne blizny są mniej widoczne. Maść majerankowa, ze względu na swoje przeciwwirusowe działanie sprawdzi się również w walce z opryszczką oraz zajadami. W początkowym stadium choroby, maść może być stosowana także na hemoroidy.

Skutki uboczne stosowania maści majerankowej

Mimo, że maść majerankowa jest produktem naturalnym i delikatnym oraz sprawdza się w przypadku wielu dolegliwości, warto mieć na uwadze, że po jej zastosowaniu mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Głównym efektem niepożądanym stosowania maści majerankowej jest możliwość pojawienia się na skórze (w miejscach, gdzie nakładana jest maść) zmian pigmentacyjnych. Mogą one wystąpić szczególnie przy długotrwałym używaniu maści na jedno miejsce na skórze, a także wtedy, gdy skóra posmarowana maścią jest wystawiana na działanie promieni słonecznych. Wówczas, oprócz pojawienia się przebarwień, może dojść nawet do podrażnień skóry. Poza tym maści nie mogą stosować osoby, które są uczulone na majeranek. Należy również pamiętać, że maść majerankowa nie może być stosowana wewnętrznie. Jeżeli chcesz skorzystać z dobroczynnego wpływu majeranku na układ trawienny, sięgnij po napar z tej rośliny.

Głównym efektem niepożądanym stosowania maści majerankowej jest możliwość pojawienia się na skórze zmian pigmentacyjnych.

Przepis na domową maść majerankową

Jeżeli zamiast kupować maść w aptece wolisz przygotować ją samodzielnie, będziesz potrzebować jedynie masła (nie może ono zawierać soli) oraz majeranku w równych ilościach (1 łyżeczka masła na 1 łyżeczkę majeranku). Na początku należy dokładnie utrzeć majeranek z masłem i odstawić mieszankę na noc w chłodne, ciemne miejsce. Następnie mieszankę trzeba przetopić na bardzo małym ogniu i przecedzić przez gazę, żeby uzyskać gładką masę, bez fragmentów majeranku. Po tym wystarczy przelać masę do pojemniczka i poczekać aż stężeje.

Dodaj komentarz

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo