Niepodpisana koperta i szary garnitur? To niejedyne weselne wpadki

O tym, że biel zarezerwowana jest dla panny młodej, mówi się coraz częściej i głośniej. Jak się okazuje, weselnych faux-pas jest znacznie więcej. Część z nich postanowiła przybliżyć dr Irena Kamińska-Radomska znana z programu “Projekt Lady”.

Jakie są zasady weselnego savoir-vivre? Dr Irena Kamińska-Radomska, która jest ekspertką z zakresu etykiety, protokołu dyplomatycznego i dress code’u wyróżnia ich kilka.

Jak się ubrać na wesele? Czy biały jest tylko dla panny młodej? O tym warto wiedzieć

Zdaniem Kamińskiej-Radomskiej nie tylko ubranie się na biało, ale również bardziej elegancko od pary młodej jest nietaktowne.

Jeśli w zaproszeniu znajdzie się sugestia co do stroju gości, należy się do niej zastosować. W przeciwnym wypadku sami nie wybieramy najwyższego poziomu dress codu, czyli black tie lub white tie, by wykluczyć ryzyko, że ubierzemy się bardziej elegancko niż najważniejsze osoby na przyjęciu.

Ponadto inny strój powinniśmy wybrać na uroczystość ślubną, a inny na zabawę weselną po 18. Po tej godzinie jasne suknie z matowego materiału należy zamienić na ciemniejszy odcień. Wówczas można postawić także na zdobienia tj. błyszczące materiały lub cekiny. Podobna zasada dotyczy panów. Jeśli zdecydują się oni na granatowy garnitur, mogą w nim spędzić całą uroczystość, jednak szary również należy zmienić na ciemniejszy odcień po godzinie 18.

W kwestii ubioru ekspertka zwraca uwagę jeszcze na jedno. Mianowicie panowie do tańca nie powinni zdejmować marynarki. Kobiety, które wybrały zaś suknie bez ramion, siadając do stołu, powinny nałożyć szal.

Sprawdź: W spodniach czy w sukience? Jak ubrać dziecko na rodzinną uroczystość?

Czego nie powinni robić goście na weselu? Zwróć uwagę, jak wręczasz prezent

Specjalistka uważa, że prezenty powinny być wręczane przed ślubem. W przypadku, gdy goście wręczają parze młodej prezent w postaci pieniędzy w kopercie, należy ją wcześniej podpisać.

W przeciwnym razie narażamy się, że zostanie nam przypisany cudzy, być może nieelegancki prezent, np. dużo mniejsza kwota pieniędzy, a nawet umieszczone zamiast nich w kopercie pocięte gazety. — To się niestety zdarza i jest to okropne.

Przy czym warto zaznaczyć, że nie podpisujemy koperty od zewnątrz, a dodajemy do środka kartkę z życzeniami.

Sprawdź: Te fryzury są absolutnie passé i postarzają! Unikaj fryzur, które dodają lat

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo