Nowy dodatek dla nauczycieli. Wybrani otrzymają 2500 zł. Znamy warunki

Rząd zdecydował o przyznaniu szkołom specjalnych bonów o wartości 2500 zł. Dodatek będzie przysługiwał jednorazowo i otrzymają go wybrani nauczyciele. Jest jednak jeden istotny warunek – środki będą musiały zostać przeznaczone na konkretny, wskazany w przepisach cel. Kto dostanie bon i na jakich zasadach będzie można go wykorzystać?

2,5 tys. bonu dla nauczycieli. Kiedy i kto może na niego liczyć?

Informacje o tym, że rząd pracuje nad nowym programem dla szkół, pojawiały się już od wielu miesięcy. W końcu zapowiedzi doczekały się realizacji. Sejm przyjął bowiem specjalną ustawę o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Jak wynika z dokumentu, we wrześniu wszystkie dzieci rozpoczynające naukę w klasach czwartych mają otrzymać laptopy, a do nauczycieli mają trafić bony o wartości 2500 zł.

Dodatek ma być jednorazowy i nauczyciele będą mogli przeznaczyć go na zakup własnego laptopa. Sprzęt ma służyć do poprawiania jakości zajęć i sprawniejszego przeprowadzania lekcji, również online (jeśli zajdzie taka potrzeba), dlatego będzie musiał spełniać wytyczne opracowane przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Co ważne, nie wszyscy nauczyciele będą mogli liczyć na takie wsparcie. Bon zostanie przyznany tylko tym pedagogom, którzy uczą w klasach czwartych. Dodatek ominie także nauczycieli przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia, świadczeniu rehabilitacyjnym oraz tych, którzy są zawieszeni w pełnieniu obowiązków, przebywający na bezpłatnym urlopie i zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy. Dodatkowo, 2,5 tys. w pierwszej kolejności trafi do szkół publicznych, a dopiero później do niepublicznych.

Zobacz: Podwyżki dla nauczycieli od lipca 2023? Takie kwoty mają pojawić się na kontach

Na jakich zasadach będzie można wykorzystać bon?

Z przyjętej ustawy wynika, że bon będzie przyznawany w roku szkolnym 2023/2024, ale nie ma jednego konkretnego terminu. Dodatek trafi do nauczycieli w turach, a ich ważność skończy się 31 grudnia 2025.

Cena sprzętu może być niższa niż 2,5 tys. lub przekraczać wysokość bonu. Jeśli laptop będzie droższy, nauczyciel będzie musiał dołożyć brakującą kwotę. W przypadku gdy komputer będzie wart mniej niż 2500 zł, nie będzie można otrzymać zwrotu różnicy w gotówce i nie będzie także opcji przeznaczenia niewykorzystanych środków na inny cel. Zakupionego za bon sprzętu nie można będzie odsprzedać w ciagu 5 lat od daty transakcji.

Co ważne, bon będzie można wykorzystać tylko w sklepach wskazanych przez Ministerstwa Cyfryzacji oraz Edukacji i Nauki. Na razie lista nie jest jeszcze znana.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo