Planowanie ciąży – co warto wiedzieć i jak się przygotować?

Do ciąży warto się przygotować zawczasu. Świadoma decyzja o zostaniu rodzicami pozwala na wykonanie wszystkich niezbędnych badań i podjęcie innych kroków, które zwiększają szansę na dziecko i na prawidłowy przebieg ciąży. Jak zaplanować ciążę i jak przygotować się na ten szczególny czas? Podpowiadamy, co należy wiedzieć i na co zwrócić uwagę.

Chcemy dzidziusia, czyli świadoma decyzja o rodzicielstwie

Czasami ciąża zdarza się spontanicznie i jest sporym zaskoczeniem dla przyszłych rodziców, ale coraz więcej osób stara się świadomie zaplanować ten etap swojego życia. Świadoma decyzja o rodzicielstwie pozwala lepiej przygotować się na powitanie nowego członka rodziny i zadbać o wszystkie niezbędne kwestie. Decydując się na dziecko, pary przede wszystkim zaczynają interesować się tym, kiedy są dni płodne. Ale zanim dojdzie do poczęcia, warto przeprowadzić wszystkie niezbędne badania, w tym morfologię krwi. Przyda się też wizyta u ginekologa i u dentysty – podczas ciąży nie jest wskazane leczenie zębów, zwłaszcza w znieczuleniu. Zaleca się też wykonanie szczepienia przeciwko różyczce, o ile nie było ono przeprowadzone wcześniej.


Jak przygotować organizm do ciąży?

Planując ciążę, musisz przygotować do niej swój organizm. Ciąża to dla niego ogromne wyzwanie, więc warto zadbać o dobrą kondycję i uzupełnić niedobory składników odżywczych (dowiesz się o nich na podstawie badania krwi). Na etapie planowania ciąży i podczas niej bardzo ważna jest odpowiednia dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych dla zdrowia mamy i dziecka witamin oraz składników mineralnych i zdrowych tłuszczów. Wybieraj warzywa, owoce, także w postaci kiszonek, pełnoziarniste makarony i pieczywo, kasze, nabiał, ryby morskie i oleje roślinne. Zrezygnuj natomiast z niezdrowej, przetworzonej żywności, produktów typu instant i fast food oraz sklepowych słodyczy i słodkich, gazowanych napojów. Więcej się też ruszaj, najlepiej na świeżym powietrzu. Nie lekceważ zasady, by spać minimum 8 godzin dziennie i naucz się redukować stres.


Cykl miesięczny – kiedy są największe szanse na zajście w ciążę?

W ciążę z największym prawdopodobieństwem zajdziesz podczas owulacji. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy są dni płodne, możesz zastosować kalkulator dni płodnych (pod warunkiem, że masz regularne miesiączki) albo inne sprawdzone metody, takie jak mierzenie temperatury i sprawdzanie wydzieliny z pochwy (śluzu). Kiedy są dni płodne? Przypadają one na około 4 dni przed owulacją i 3-4 dni po owulacji. W ciągu miesiąca masz zatem mniej więcej tydzień na poczęcie dziecka. Owulacja przypada zazwyczaj około 14 dnia od ostatniej miesiączki (przy cyklu 28-dniowym). Każdy przypadek jest jednak indywidualny i przyszła mama musi polegać na obserwacji własnego organizmu. Jedną z oznak dni płodnych jest np. zwiększone libido.


Kiedy wykonać test ciążowy i jaki rodzaj wybrać?

Test ciążowy warto wykonać, jeśli staracie się o dziecko i miesiączka nie pojawiła się w przewidywanym terminie. Pamiętaj jednak, że test kupiony w aptece nie jest w 100 procentach miarodajny. Jeśli wynik jest pozytywny, umów się na wizytę u ginekologa, który potwierdzi ciążę i oceni jej stan.

Dodaj komentarz

Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo