Rośnie liczba samobójstw pośród młodzieży i dzieci. Jakie są główne przyczyny?

Między innymi o nich mówił profesor Brunon Hołyst, dyrektor Instytutu Kryminalistyki i Kryminologii Uczelni Łazarskiego w Warszawie, podczas konferencji poświęconej temu problemowi w Tarnowskiej Szkole Wyższej. Każdy rodzic powinien zdawać sobie z nich sprawę.

Rośnie liczba samobójstw pośród młodzieży i dzieci. Jakie są główne przyczyny?

Z roku na rok rośnie liczba młodzieży i dzieci podejmujących próby samobójcze. Zmniejsza się przy tym dolna granica wieku osób, które skutecznie lub nie odebrały sobie życie. Obecnie dotyczy ona dzieci od 13 roku życia, choć policyjnym statystykom są znane przypadki i młodszych dzieci!

Dlaczego nasze latorośle, nasze ukochane dzieci i nastolatki decydują się na ten tragiczny krok?

O wielu przypadkach mówi się wręcz, że dotyczą tzw. dobrych rodzin. Spokojnych, o ugruntowanej pozycji materialnej, gdzie jest oboje rodziców.

Przyczyny samobójstw u dzieci i młodzieży

Profesor Hołyst wymienia następujące przyczyny:

 • zaniedbania wychowawcze
 • niedocenienie
 • kryzysy emocjonalne związane z okresem dojrzewania
 • uwikłanie w nałogi
 • choroby psychiczne

To wszystko powoduje poczucie braku sensu życia i niemożność określenia własnych celów. Młodzi ludzie nie potrafią odnaleźć się w społeczeństwie. Pojawiają się zachowania autodestrukcyjne, w tym próby samobójcze.

Depresja u dzieci i młodzieży

Lucyna Kicińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynatorka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży działającego pod numerem 116 111, zauważa, że nigdy wcześniej nasi najmłodsi nie skarżyli się tak bardzo na poczucie beznadziei, samotności, opuszczenia i bezcelowości życia.

– Kiedyś młodzież dzwoniła do nas, ponieważ przeżywała problemy związane z dorastaniem w patologicznej rodzinie, spowodowane przemocą domową lub głębokim zawodem miłosnym czy problemami w szkole. Obecnie mamy coraz więcej dzieci, które dzielą się z nami myślami samobójczymi. Są na skraju wytrzymałości psychicznej. Cierpią z powodu depresji.

Próby samobójcze u dzieci i młodzieży

W Polsce ponad 650 osób w wieku od 8 do 19 lat popełnia samobójstwa lub czyni próby samobójcze. Samobójstwa dzieci i młodzieży to również jeden z najpoważniejszych problemów w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy innych państwach.

Co możemy zacząć robić już teraz w kontakcie z naszymi dziećmi, aby w przyszłości nie doszło do eskalacji problemów?

Profesor Hołyst radzi:

Moja prosta recepta jest taka, żebyśmy byli dla siebie życzliwi. Słowo leczy i słowo zabija. Powinniśmy kontrolować to, co mówimy, poważnie traktować problemy młodzieży, gdy oni natrafiają na trudności życiowe, których nie mogą pokonać.

I podkreśla:

Człowiek nie chce umierać, człowiek w określonej sytuacji nie może kontynuować życia.

Sygnały świadczące o tym, że twoje dziecko może mieć depresję

Drodzy rodzice, tych sygnałów nie bagatelizujcie:

 • gdy dziecko zaczyna zachowywać się zupełnie inaczej niż zwykle, np. zamyka się w sobie lub staje się pobudzone
 • gdy izoluje się od rówieśników, wagaruje, spędza całe godziny w samotności we własnym pokoju
 • gdy stało się konfliktowe, agresywne, ma wybuchy złości
 • gdy wykazuje zaburzenia w łaknieniu, zaczyna nadmiernie jeść lub przestaje jeść
 • gdy pojawiają się zachowania kompulsywne
 • gdy pozostaje w ostrym i nie rozwiązanym konflikcie z kimś dla siebie ważnym

Wiele z tych sygnałów może sugerować, że wasze dziecko przeżywa osobiste problemy lub jest krok od depresji.

JW

Dodaj komentarz

Dolegliwości niemowląt Zdrowie dziecka
Rodzaje kataru u dzieci. Jak stoczyć zwycięską walkę z katarem?
Z katarem u dziecka kilka razy w roku walczy większość rodziców. Czasami nie zwiastuje on niczego groźnego, może być jednak zapowiedzią poważniejszej infekcji. Wiele mam zadaje sobie pytanie w jaki
Czytaj dalej
Wychowanie
Histeryczny i nieutulony płacz dziecka. Jak sobie z nim poradzić?
Każdy rodzic doświadczył bądź doświadczy sytuacji, w której jego strategie wychowawcze zawiodą i będzie musiał zmierzyć się z histerycznym płaczem dziecka. Powodów takiego płaczu może być bardzo dużo. Wystarczy, że
Czytaj dalej
Nastolatkowie Wychowanie
Kiedy dziecko nie słucha…
Co robić, gdy dziecko nie słucha? To pytanie często pojawia się na forach rodzicielskich. Aby otrzymać na nie odpowiedź, warto wyjść od pytania: co rozumiem przez stwierdzenie "słuchać kogoś"? Czy
Czytaj dalej
Nastolatkowie
7 rzeczy, które musisz wiedzieć o swoim nastolatku
Okres adolescencji rozpoczyna się około 11 roku życia i trwa do wczesnej dorosłości, czyli 21 lat. Naukowcy z University College London Sarah-Jayne Blakemore dowiedli, że najtrudniejszy jest wiek 14 lat.
Czytaj dalej
Nastolatkowie
Terapia pedagogiczna
Każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Rolą rodzica jest baczne obserwowanie dziecka i wyciąganie odpowiednich wniosków. Czasami konieczne jest podjęcie decyzji o wprowadzeniu pomocy, która umożliwi poprawny rozwój i
Czytaj dalej
Nastolatkowie
Eleganckie sukienki dla nastolatek: 3 kroki do wyboru idealnej
Eleganckie sukienki dla nastolatek na specjalne okazje Eleganckie sukienki dla nastolatek będą najlepszą stylizacją na duże uroczystości. Tylko jak przekonać zbuntowanego podlotka, by włożył taką kreację? I jak znaleźć model, który
Czytaj dalej