Jaka najlepsza różnica wieku

Pewnie ten temat był już poruszany, ale trudno – poruszę go jeszcze raz…
Zastanawiam się, jak jest najlepsza różnica wieku między rodzeństwem. Wiem, że każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, ale może jest taki moment, kiedy tych wad jest zdecydowanie mniej.
Z jednej strony chciałabym drugie dzecko jak najszybciej. Po pierwsze nie musiałabym się po przerwie zonowu “wdrażać” w opiekę nad maluszkiem, bo ciągle byłabym “w temacie”, poza tym dzieciaki byłyby w zbliżonym wieku i mogłyby się za jakiś czas razem bawić, przyjaźnić. To takie zalety, które przychodzą mi do głowy. Pomijam już instynkt macieżyński, który mnie pcha, żeby jak naszybciej…..
Ale z drugiej strony boje się, że w takiej sytuacji starsze dziecko jest trochę poszkodowane, że odbiera mu się coś, czego potrzebuje. Że nie można poświęcać mu tyle czasu, co wcześniej (bo trzeba się też zająć drugim), nie można nosić na rękach (jak się jest w ciąży) itp. Jak o tym pomyślę, to mam coraz większe wątpliwości.
Dlatego chciałam zapytać o Wasze doświadczenia. O doświadczenia mam dwójki (lub więcej) dzieci, ale też tych z Was, które same mają rodzeństwo. Jak lepiej? Poddać się instynktom i kaprysom, czy z nimi walczyć i wstrzymać się jeszcze trochę? Poradźcie coś.

Kra i Wiktorek (19.11.2003)

4 odpowiedzi na pytanie: Jaka najlepsza różnica wieku

eris Dodane ponad rok temu,

Re: Jaka najlepsza różnica wieku

Jestem jedynaczką i mam jedno dziecko, ale wypowiem się. Oprócz tego co napisałaś, ze każda różnica ma swoje wady i zalety dodam ze ważne jest by pierwsze dziecko zdążyło poczuć się jedynakiem, że jest dla rodziców najważnejsze…..dla mnie 4 lata to optymalna różnica.
Pozdrawiamy


Marta i Mateusz 26.10.2003

lea Dodane ponad rok temu,

Re: Jaka najlepsza różnica wieku

Uważam, ze różnica roku jest idealna.
Masz rację, dużo się jużo tym pisało. W skrócie powiem tyle – kiedy dzieci podrosną mała róznica jest zyskiem dla nich, jak i dla rodziców. Dużo rozmawiam w pracy z koleżankami, które mają dzieci w wieku kilkunastu lat. Zawsze potwierdza się to, że młodsze dziecko chce być traktowane, jak to starsze. Wychodzić w tych samych porach, mieć pozwolenie na te same sprawy. Kiedy różnica wieku jest większa, rodzi się problem.
Sama mam siostre młodszą o rok i mimo, ze nigdy nie byłysmy najbliższymi przyjaciółkami – miałysmy własnie idealną sytuację.

Niestety, mnie sie nie udało miec tak szybko drugiego dziecka. Szczerze żałuję.

Lea i Mateuszek (14.03.03)

Dodane ponad rok temu,

Re: Jaka najlepsza różnica wieku

na podstawie obserwacji wielu rodzeństw twierdzę że nie istnieje coś takiego jak idealna różnica wieku. Znam rodzeństwa z różnicą 1,5 roku – zupełnie się nie rozumiejące, a znam i takie z różnicą kilka (8 lat) – mające wspólny język

Kaśka z Natusią (2 lata + 3 miesiące 🙂

barkus Dodane ponad rok temu,

Re: Jaka najlepsza różnica wieku

Między moimi dziećmi jest dokładnie 18 miesięcy i 4 dni różnicy- dla mnie to jest iealna różnica- przynajmniej z dotychczasowych obserwacji. Zdecydowaliśmy się z mężem celowo- i myślę, że była to słuszna decyzja. Julia nie była dotąd ani moment zazdrosna o Bartusia- on wpatrzony jest w nią jak w obraz…czasem tylko się obawiam jak my podołamy tym dwóm wariatom- bo już teraz widzę, że niezły będzie z nich duecik:-)))Pozdrawiamy- Basia + Julia 17.04.2002+Barti 21.10.2003

Znasz odpowiedź na pytanie: Jaka najlepsza różnica wieku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tematy, których nie znalazłam w forum
zdjęcie
Proszę pomóżcie mi,chciałam umieścić zdjęcie synka przy moim podpisie ale nie potrafie.Próbowałam wg wskazówek Pti68,ale zupełne fiasko.Błagam,chciałam sie pochwalic moim brzdącem!!! Adaś 15.04.2002 i mały aniołek /.,..,2005/ [url]http://foto.onet.pl/upload/43/46/_290062_n.jpg[/url]
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
Pomóżcie nam w głosowniu....
Moje drogie mamusie.... Wiem, że to nie na temat, ale też wiem, iż na Was zawsze można liczyć. Mój mąż jest członkiem zespołu [b]Sen Zu[/b], który startuje w konkursie [b]BISLISTA[/b]. To internetowo-antenowy
Czytaj dalej