Jaka najlepsza różnica wieku

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #49406

  kra

  Pewnie ten temat był już poruszany, ale trudno – poruszę go jeszcze raz…
  Zastanawiam się, jak jest najlepsza różnica wieku między rodzeństwem. Wiem, że każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, ale może jest taki moment, kiedy tych wad jest zdecydowanie mniej.
  Z jednej strony chciałabym drugie dzecko jak najszybciej. Po pierwsze nie musiałabym się po przerwie zonowu “wdrażać” w opiekę nad maluszkiem, bo ciągle byłabym “w temacie”, poza tym dzieciaki byłyby w zbliżonym wieku i mogłyby się za jakiś czas razem bawić, przyjaźnić. To takie zalety, które przychodzą mi do głowy. Pomijam już instynkt macieżyński, który mnie pcha, żeby jak naszybciej…..
  Ale z drugiej strony boje się, że w takiej sytuacji starsze dziecko jest trochę poszkodowane, że odbiera mu się coś, czego potrzebuje. Że nie można poświęcać mu tyle czasu, co wcześniej (bo trzeba się też zająć drugim), nie można nosić na rękach (jak się jest w ciąży) itp. Jak o tym pomyślę, to mam coraz większe wątpliwości.
  Dlatego chciałam zapytać o Wasze doświadczenia. O doświadczenia mam dwójki (lub więcej) dzieci, ale też tych z Was, które same mają rodzeństwo. Jak lepiej? Poddać się instynktom i kaprysom, czy z nimi walczyć i wstrzymać się jeszcze trochę? Poradźcie coś.

  Kra i Wiktorek (19.11.2003)

  #637012

  eris

  Re: Jaka najlepsza różnica wieku

  Jestem jedynaczką i mam jedno dziecko, ale wypowiem się. Oprócz tego co napisałaś, ze każda różnica ma swoje wady i zalety dodam ze ważne jest by pierwsze dziecko zdążyło poczuć się jedynakiem, że jest dla rodziców najważnejsze…..dla mnie 4 lata to optymalna różnica.
  Pozdrawiamy


  Marta i Mateusz 26.10.2003  #637013

  lea

  Re: Jaka najlepsza różnica wieku

  Uważam, ze różnica roku jest idealna.
  Masz rację, dużo się jużo tym pisało. W skrócie powiem tyle – kiedy dzieci podrosną mała róznica jest zyskiem dla nich, jak i dla rodziców. Dużo rozmawiam w pracy z koleżankami, które mają dzieci w wieku kilkunastu lat. Zawsze potwierdza się to, że młodsze dziecko chce być traktowane, jak to starsze. Wychodzić w tych samych porach, mieć pozwolenie na te same sprawy. Kiedy różnica wieku jest większa, rodzi się problem.
  Sama mam siostre młodszą o rok i mimo, ze nigdy nie byłysmy najbliższymi przyjaciółkami – miałysmy własnie idealną sytuację.

  Niestety, mnie sie nie udało miec tak szybko drugiego dziecka. Szczerze żałuję.

  Lea i Mateuszek (14.03.03)

  #637014

  Anonim

  Re: Jaka najlepsza różnica wieku

  na podstawie obserwacji wielu rodzeństw twierdzę że nie istnieje coś takiego jak idealna różnica wieku. Znam rodzeństwa z różnicą 1,5 roku – zupełnie się nie rozumiejące, a znam i takie z różnicą kilka (8 lat) – mające wspólny język

  Kaśka z Natusią (2 lata + 3 miesiące 🙂

  #637015

  barkus

  Re: Jaka najlepsza różnica wieku

  Między moimi dziećmi jest dokładnie 18 miesięcy i 4 dni różnicy- dla mnie to jest iealna różnica- przynajmniej z dotychczasowych obserwacji. Zdecydowaliśmy się z mężem celowo- i myślę, że była to słuszna decyzja. Julia nie była dotąd ani moment zazdrosna o Bartusia- on wpatrzony jest w nią jak w obraz…czasem tylko się obawiam jak my podołamy tym dwóm wariatom- bo już teraz widzę, że niezły będzie z nich duecik:-)))Pozdrawiamy- Basia + Julia 17.04.2002+Barti 21.10.2003

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close