nie chce sam spać !

Witam.

Mam 3 letniego synka Mikołaja. Mam z synem problem, który od niedawna boi się spać sam w pokoju w swoim łóżku. Jak rozmawiam z synem to twierdzi, że boi się ciemności, duchów i nie chce spać sam. Zasypia ze mną zawsze w swoim pokoju a kiedy zaśnie ja wychodzę. Tylko kiedy w nocy się obudzi przychodzi do sypialni mojej i męża i chce spać z nami. Wcześniej nie miałam z nim takich problemów, od początku tłumaczyliśmy, że ma swój pokój w którym musi spać. Nie mam pojęcia co mam robić, nie chce pozwalać spać mu z nami, ponieważ później będzie tylko gorzej.

11 odpowiedzi na pytanie: nie chce sam spać !

  1. Miałam z córką bardzo podobny problem ale musiałam go przeczekać bo chyba w naszym przypadku inaczej się nie dało, córka panicznie bała się spać sama, płakała itd. Teraz ma już 8 lat więc śpi już sama ale wcześniej musiałam z nią spać lub spała ze mną i mężem. Musisz być cierpliwa, jeśli wcześniej nie miałaś z nim takich problemów to może zaczął oglądać jakieś straszne bajki a tego nie zauważyłaś i z tego wzięły się te lęki.

    • Zamieszczone przez Mama Miśka
      Witam.

      Mam 3 letniego synka Mikołaja. Mam z synem problem, który od niedawna boi się spać sam w pokoju w swoim łóżku. Jak rozmawiam z synem to twierdzi, że boi się ciemności, duchów i nie chce spać sam. Zasypia ze mną zawsze w swoim pokoju a kiedy zaśnie ja wychodzę. Tylko kiedy w nocy się obudzi przychodzi do sypialni mojej i męża i chce spać z nami. Wcześniej nie miałam z nim takich problemów, od początku tłumaczyliśmy, że ma swój pokój w którym musi spać. Nie mam pojęcia co mam robić, nie chce pozwalać spać mu z nami, ponieważ później będzie tylko gorzej.

      Jeśli Pani syn spał wcześniej sam w swoim pokoju w łóżeczku, a teraz to się zmieniło to musi to być czymś spowodowane. Czy Pani syn ogląda telewizję? Proszę się zastanowić jakie treści, bajki? Chłopiec boi się, ma pewne obawy, dlatego przychodzi do Państwa sypialni- potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i bliskości rodziców. Kiedy synek jest niespokojny można spróbować go wyciszyć poprzez śpiewanie kołysanek, głaskanie, przytulanie. Powinna być Pani w pokoju syna przy jego łóżku tak długo aż zaśnie. Jeśli w nocy się obudzi- postępować tak samo. Jeśli natomiast to nie pomoże i dziecku będą śniły się koszmary, duchy tak jak Pani mówi, może warto na pewien czas wprowadzić do Państwa sypialni łóżeczko syna.

      • Dzieci w tym wieku dość często nie chcą spać same w swoim łóżeczku, boją się zostać nocą same w pokoju. Ogromna wyobraźnia, która cece ten etap rozwojowy, potrafi czasami zrobić dziecku żart. W ten sposób w pokoju zaczynają mieszkać dinozaury, w szafie duchy, a pod łóżkiem zły lew. Gdy do tego dojdzie obejrzana niefortunnie bajka, sytuacja zaobserwowana na ulicy czy chociażby opowiadania kolegi, poczucie bezpieczeństwa może zostać zaburzone. Należy pamiętać, że lęku dziecka nie wolno bagatelizować ani wyśmiewać. Pani synek potrzebuje czuć, że mama jest dla niego oparciem. Dlatego konieczna jest rozmowa, w której zapewni pani synka o tym, że jest bezpieczny, że duchy, które sobie wyobraża w rzeczywistości nie istnieją, że czuwa pani nad jego bezpieczeństwem. Warto umówić się z dzieckiem, na pozostawienie uchylonych drzwi w jego pokoju, zapalenie delikatnej lampki- aby odbudować utracone poczucie bezpieczeństwa.
        Musi Pani teraz szczególnie zadbać o rytuały związane ze snem oraz poprzedzające go. Dziecku ta część dnia powinna się kojarzyć pozytywnie. Warto wyciszyć synka przed snem, tak by nie kładł się do łóżka w emocjach. Ważne jest również zachowanie schematu przygotowań do snu- wspólne zjedzenie kolacji, towarzyszenie dziecku przy kąpiel, czytanie do snu, pocałunek na dobranoc i życzenie miłych snów.. Niech Pani pokaże synowi pozytywne aspekty spania we własnym łóżku- przyda się na pewno pościel z ulubionym bohaterem z bajek, ulubiona przytulanka. Proszę akcentować sukcesy dziecka, powtarzać, że jest już bardzo duży bo śpi sam. Może się pani powoływać na jego ulubionych kolegów, którzy są prawdopodobnie pewnego rodzaju autorytetem dla pani dziecka.
        Aby odzwyczaić synka od przychodzenia do łóżka pani i męża, dziecko musi wiedzieć, że łóżko rodziców należy tylko do nich. W walce z tego rodzaju problemami potrzebna jest żelazna dyscyplina. Nie może się zdarzać, że dziecko uśnie w państwa sypialni spędzając tam czas wieczorem. Syna przychodzącego do państwa w nocy, należy konsekwentnie odprowadzać do jego łóżeczka i czekać aż uśnie. Potem skracać czas czuwania, aż nauczy się zasypiać samodzielnie. Może to być uciążliwe, ale po pewnym czasie zaprocentuje.
        I niech Pani nie pozwoli, aby zaistniała sytuacja wzbudzała u Pani poczucie winy. Pewnie spotka się Pani z wieloma opiniami, niektóre będą głosiły że w spaniu z dzieckiem nie ma nic złego, że to buduje relacje. Nic bardziej błędnego. Rodzice mają prawo do swojej sfery prywatności i nie odbywa się to kosztem dziecka. Rodzic, który chce aby jego dziecko spało w swoim łóżku, wbrew opinii części społeczeństwa nie jest wyrodnym rodzicem. Wręcz przeciwnie- jest człowiekiem świadomym.
        Pozdrawiam

        • Witam.
          Rodzice często czują potrzebę chronienia dziecka przed wydarzeniami wzbudzającymi strach. Nie jesteśmy w stanie ustrzec ich przed przeżywaniem lęku ale możemy im pomóc się z nimi uporać okazując wsparcie i zrozumienie. W okresie w którym jest Pani syn często pojawiają się lęki przez które dzieci boją się ciemności lub spać same. Maluchy mają tak bujną wyobraźnię, że boją się różnego rodzaju potworów. Na początku musi Pani postarać się zrozumieć jego lęk, z wiekiem także z niego wyrośnie. Koniecznie powinna Pani sprawdzić jakie programy ogląda Pani dziecko w telewizji, ponieważ jak Pani wspomniała, wcześniej nie było z nim problemów. Nie można dopuścić aby oglądał programy zawierające agresję oraz przemoc. Jeżeli Pani syn boi się także potworów proponuję pobawić się z dzieckiem w tzw. zabawę nie zostawiaj dziecka sam na sam z potworem. Dziecko będąc z kimś bliskim, może odważy się zajrzeć pod łóżko i zobaczyć czy naprawdę coś pod nim się skryło – może być to interesująca zabawa poprzez którą zmniejszy się lęk u dziecka. Dziecko powinno czuć Pani wsparcie w tych trudnych chwilach, tak jak Pani wspomniała, nie można pozwolić dziecku na spanie z Panią i mężem, bo później będzie jeszcze gorzej i już w swoim łóżku nie zaśnie.

          • Witam, zgadzam się z tym, że strachu dziecka nie należy bagatelizować. Potrzebna jest rozmowa i zapewnienie, że rodzice będą czuwać nad dzieckiem. Powinna Pani również zadbać o rytuały chodzenia spać. Powtarzające się schematy: kolacja, kąpiel, mycie zębów, opowieść na dobranoc- dadzą dziecku poczucie kontroli nad tym co się dzieje i bezpieczeństwa. Zalecam również czytanie na dobranoc. Zdarza się, że dziecko prosi nas ciągle o tę samą bajkę, co może oznaczać, że historia w niej zawarta szczególnie dotyka dziecko. Obcowanie z tym co wzbudza w dziecku strach- zły wilk, macocha, duch- pozwala dziecku oswoić się z własnymi lękami. Jednocześnie dziecko wie, że wszystko skończy się szczęśliwie więc strach jest złagodzony. Polecam poczytać o bajkoterapii- dowie się Pani jak czytając bajki, ale i tworząc własne bajki na potrzeby swojego dziecka, może Pani pomóc dziecku stawić czoła lękom.

            • Witam!
              Zgadzam się z Panią, że im wcześniej zaczniemy przyzwyczajać nasze dziecko do spania w swoim pokoju, tym lepiej. Później będzie coraz gorzej i ciężej. Pisze Pani, że synek spał już wcześniej w swoim łóżku. Tak, więc może jest jakaś przyczyna, dlaczego teraz jest inaczej. Przede wszystkim proszę porozmawiać z synem, dlaczego się boi, proszę zwrócić uwagę, na to czy w ostatnim czasie nie wydarzyło się coś niepokojącego bądź czy dziecko nie oglądało czegoś niedozwolonego, czegoś strasznego. Proszę pamiętać, że najlepszym sposobem na sen jest dobra bajka, czytana przez rodziców. Należy też uświadomić dziecko, że będzie Pani przez całą noc czuwać nad nim, za ścianą, że w każdej chwili przyjdzie Pani do niego i nic złego mu się nie stanie. Dobrym sposobem jest również pozostawienie w pokoiku zapalonej nocnej lampki. Są w sprzedaży przecudne lampki nocne dla maluchów, może warto w taką zainwestować i skupić uwagę dziecka na niej, opowiadając jakąś niezwykłą historię. Jeżeli na przykład będzie to świecąca gwiazda, można wspomnieć, że jest to magiczna gwiazda, która będzie go chronić prze całą noc. Na koniec dodam, że najważniejsza w tej całej sytuacji jest konsekwencja. Proszę pamiętać o tym, że jeśli raz pozwolimy dziecku przyjść w środku nocy i spać w jednym łóżku, wówczas będzie wiedziało, że “mama ulegnie i pozwoli mi spać z nią”, dlatego pamiętaj o konsekwencji. A jeśli synek przychodzi w nocy, to niestety trzeba poświęcić się i wyjść z łóżka prowadząc go do swojego pokoju, na nowo usypiając. Życzę powodzenia i trzymam kciuki. 🙂

              • Także uważam, że lampka nocna jest bardzo dobrym pomysłem, można również zostawić dziecku koło łóżka latarkę. Będzie mogło ją zapalić, kiedy obudzi się w nocy i będzie się bało – dzięki latarce zobaczy, że jest w swoim pokoju. Świadomość, że panuje nad sytuacją, że sam może sobie z tą ciemnością poradzić, może pomóc w samotnym zaśnięciu. Nigdy także nie należy wyśmiewać się z lęków dziecka, czasami możemy to zrobić nieświadomie opowiadając np. koleżance historię że dziecko boi się ciemności w obecności dziecka. Syn może odebrać to inaczej wtedy będzie czuł się zawstydzony czy wyśmiany? takie poczucie może pogłębić lęk, ponieważ dziecko pomyśli, że nikt go nie rozumie. Dzieci lubią czuć bliskość rodzica dlatego polecam różne bajki wtedy będzie Pani mogła spędzić z synem przed snem miłe chwile i poczekać aż zaśnie w swoim łóżku. Do 3 latka łatwiej dotrzeć przez bajkę niż tłumaczenie, które za chwilę zapomni. Polecam książeczkę dla dziecka “Tupcio Chrupcio. Ja się nie boję” Eliza Piotrowska Wydawnictwo Wilga, ” Franklin boi się ciemności” Bourgeois Paulette Wydawnictwo Debit lub “Marysia boi się ciemności”Wydawnictwo Debit natomiast dla Pani polecam “Gdy Dziecko się Boi” Specht-Toman Monika Instytut Wydawniczy PAX. Także życzę Pani powodzenia i wszystkim Tym, którzy mają podobne problemy

                • nie chce spać!

                  Na początek pozwól swojemu dziecku spać przy zapalonym świetle. Dzieci nie lubią sytuacji gdy nie widzą co się wokół nich dzieje, dlatego boją się ciemności. Wyobrażają sobie różne strachy, które zaraz wyjdą spod łóżka:) Zapalona lampka nocna w pokoju dziecka oswoi je z myślą, że jest samo w pokoju w środku nocy. Nawet jak się przebudzi, gdy przyśni się koszmar to będzie czuło się bezpiecznie. Spraw swojemu maluchowi sympatycznego i miłego w dotyku misia, do którego zawsze będzie mogło się przytulić:) Jeśli maluch budzi się z krzykiem- przyjdź do niego, nawet w środku nocy. Twoim zadaniem jest pocieszenie i przytulenie dziecka. Musisz także wytłumaczyć, że to był zły sen i na pewno taka sama sytuacja się nie wydarzy. Jeśli maluch w dalszym ciągu będzie się bał- zostań z nim na noc lecz nie zabieraj je do swojego pokoju gdy sam przyjdzie odprowadź go do pokoju. Gdy będziesz spała koło dziecka, będzie ono miało duże poczucie bezpieczeństwa. Jednak nie dopuszczaj zbyt często do takich sytuacji, ponieważ dziecko samo stopniowo powinno się uczyć oswajać ze strachem.
                  Polecam także pozycje “Gdy dziecko nie chce spać” Jirina Prekop. Warto zajrzeć:)

                  • W temacie bajek terapeutycznych polecam książkę: “Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych, czyli o tym, jak bajki mogą pomagać”, A. Barcisia, O. Borys, R. Cebuli i innych…. jest to zbiór bajek opatrzonych komentarzami, dotyczące różnych problemów, z którymi borykają się dzieciaki. Pozdrawiam.

                    • Zamieszczone przez Mama Miśka
                      Witam.

                      Mam 3 letniego synka Mikołaja. Mam z synem problem, który od niedawna boi się spać sam w pokoju w swoim łóżku. Jak rozmawiam z synem to twierdzi, że boi się ciemności, duchów i nie chce spać sam. Zasypia ze mną zawsze w swoim pokoju a kiedy zaśnie ja wychodzę. Tylko kiedy w nocy się obudzi przychodzi do sypialni mojej i męża i chce spać z nami. Wcześniej nie miałam z nim takich problemów, od początku tłumaczyliśmy, że ma swój pokój w którym musi spać. Nie mam pojęcia co mam robić, nie chce pozwalać spać mu z nami, ponieważ później będzie tylko gorzej.

                      Witam Cię serdecznie,
                      Zgadzam się z moimi przedmówczyniami, że nagła zmiana sytuacji i fakt,że syn nie chce spać sam w swoim łóżku, musi być czymś spowodowane. Tak już zostało to wcześniej powiedziane nie możecie dopuścić z mężem do sytuacji w której Wasz syn będzie spał u Was w sypialni. Po każdorazowym zaśnięciu w Waszej sypialni musi być od razu odniesiony do swojego pokoju. Na pewno niezbędna będzie rozmowa z synem, z której dowiecie się co jest powodem dla którego syn nie chce spać w swoim pokoju. Jeżeli nie chce Wam powiedzieć bądź unika tematu, to do rozmowy z nim możecie użyć pacynki lub ulubionej maskotki. Manipulując pacynką rozpocznijcie od błahego tematu i następnie przejdźcie do tematu spania. Dzieciom często jest o wiele łatwiej wyznać swoje tajemnice i obawy pluszowym przyjaciołom. Wspomniałaś w swoim poście,że syn boi się ciemności i duchów. Dlatego warto by na początku pozwolić mu spać przy zapalonym świetle lub lampce nocnej i otwartych drzwiach. Syn będzie się czuł wówczas bezpieczniej. Dzieci często uważają,że duchy i potwory istnieją tylko w ciemnościach. Warto również razem z synkiem komisyjnie wypędzić duchy z jego pokoju za pomocą czarodziejskiego płynu na duchy i potwory. Takim płynem ( za płyn może posłużyć woda przelana do spryskiwacza do kwiatów) należy spryskać pod łóżkiem, za zasłonami, w szafie i wszędzie tam, gdzie wskaże dziecko. Można także poprosić synka o narysowanie Wam tego potwora, którego widzi każdej nocy. I później go razem z nim pożegnać komisyjnie. Mam nadzieję, że moje porady okażą się przydatne. Pozdrawiam

                      • Witam,
                        Duży plus dla Ciebie, że nie pozwalasz, aby 3- letnie dziecko spało z Wami w jednej sypialni. Wielu rodziców zezwalając na to, nie myśli jak niekorzystne konsekwencje ma to na relacje między małżonkami. Natomiast kilkuletnie dzieci, nieraz chodzące już do szkoły zazwyczaj są mniej samodzielne i odważne. To zrozumiałe, że dziecko na początku boi spać się samo. Odczuwa wewnętrzny lęk, że podczas nieobecność rodziców stanie się coś złego, do tego dochodzi ciemność, która nawet w dorosłym wzbudza niepewność. Zapalona lampka powinna pomóc dziecku poczuć się pewniej. Jeśli Twoje dziecko przychodzi do Waszej sypialni, powinno znowu zostać zaprowadzone do swojego pokoju. Wówczas możesz zapytać swoje dziecko czy widzi duchy i jak wyglądają. Możesz także opowiedzieć bajkę, która mówi o tym, iż duchy nie krzywdzą ludzi, a wręcz przeciwnie.
                        Pozdrawiam

                        Znasz odpowiedź na pytanie: nie chce sam spać !

                        Dodaj komentarz

                        Angina u dwulatka

                        Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                        Czytaj dalej →

                        Mozarella w ciąży

                        Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                        Czytaj dalej →

                        Ile kosztuje żłobek?

                        Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                        Czytaj dalej →

                        Dziewczyny po cc – dreny

                        Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                        Czytaj dalej →

                        Meskie imie miedzynarodowe.

                        Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                        Czytaj dalej →

                        Wielotorbielowatość nerek

                        W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                        Czytaj dalej →

                        Ruchome kolano

                        Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                        Czytaj dalej →
                        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                        Logo
                        Enable registration in settings - general