stawy biodrowe

Postów wyświetlanych: 12 - od 1 do 12 (wszystkich: 12)
 • Autor
  Wpisy
 • #34820

  duska

  Na USG stawów biodrowych mojej córci wyszło wszystko ok. tylko:” lewa panewka nieco gorzej wymodelowana”. W badaniu „ręcznym” było wszystko dobrze, odwodzi lewą podobno nawet lepiej niż prawą. Sam lekarz był zdziwiony wynikiem USG. Wizyta prywatna podobno świetny fachowiec. No i kazał na wszelki wypadek zrobić rentgen!!! To jakieś średniowiecze! Jak się robi RTG takiemu maluszkowi. Przecież nie może się ruszyć więc co przywiązują do stołu? Czy ja mogę być z nią w czasie zdjęcia? A może wogóle to olać i nie iść, tylko szeroko pieluchować?

  Duśka i Emila (09.10.2003)

  #456389

  Anonim

  Re: stawy biodrowe

  jasne, olej !
  a za 15 lat na pytanie córci, dlaczego ma jedną nogę krótszą i kuleje odpowiesz, że nie spodobali Ci się lekarze i ich poglądy;

  [i]Ewa i Krzyś (ROCZEK !!!)  #456390

  bozenkan

  Re: stawy biodrowe

  Rodzice mojej przyszłej bratowej tak olali i dziewczyna dziś ma jedną nogę krótszą i krzywo stawia stopę.

  Bożenka i Ewunia (02.11)

  #456391

  anitka

  Re: stawy biodrowe

  JA byłam z małym pierwszy raz u ortopedy jak miał 9 tygodni. Lekarz był w szoku, bo odwodzi nóżki jak mało które dziecko a panewki prawie płaskie. Wtedy powiedział mi, że jakby mały miał 3 miesiące to wsadziłby go w rozwórkę, a tak kazał szeroko pieluchować. Powiedzał, że do 3 miesiąca wszelkie zmiany uznawane są jako fizjologiczne. Tak też robiłam, po 6 tygodniach brzegi panewki zaczęły sięładnie zaokrąglać i lekarz kazał nam nawet odstawić pieluchę. Dlatego radzę, idź z radą do innego ortopedy, po co bez sensu napromieniowywać małe i do tego ruchliwe niemowlę.

  Anitka i Bartuś 5 sierpnia 03

  #456392

  kokunia

  Re: stawy biodrowe

  Uważam, że lepiej zrobić zdjęcie niz póżniej żałować, że się coś zaniedbało. Ja również robilam dla mojego synka zdjęcie i wcale nie przywiązali go do stołu tylko ja przytrzymywałam mu nóżki aby się nie ruszał.

  Kokunia i Wiktorek (13.04.2003)

  #456393

  koyaga

  Rtg konieczny!

  Nie lekceważ tego.
  Moja córeczka nosiła przez 4 tyg. pieluszkę frejki. Później miała robione usg bioderek które wyszło elegancko. Na wszelki wypadek ortopeda kazał zrobić rtg. Zdjęcie pokazało lekką wadę prawej panewki. Dziś Martynka ma aparat na bioderkach. Musi, by w przyszłości nie być kaleką.
  Nie lekceważ tego. Zrób rtg i wylecz to dopóki dziecko jest małe.
  Rtg bioderek maleństwa robi się trzymając wyprostowane nóżki dziecka. Będziesz mogła być przy zdjęciu, ja nawet trzymałam nóżki córeczki.

  Podkreslę jeszcze, że byłam u 3 specjalistów. Pierwszy powiedział,że jest wszystko dobrze i dziecko nie będzie nosić aparatu. Dwaj kolejnie stwiedzili coś zupełnie przeciwnego.

  Aga i Martynka – 23.08.’03  #456394

  duska

  Dzięki za rady

  Bardzo Wam dziękuję. Naprawdę nie jestem taka głupia, żeby zlekceważyć zalecenia lekarza, ale ten RTG trochę mnie zdenerwował. To dobrze, że będę mogła sama ją trzymać, bo jak mojej starszej córce robili 8 lat temu zdjęcie to ją przywiązywali i strasznie wyła. Jeszcze raz dziękuję. RTG mam zrobić jak skończy 3 miesiące i 1 tydzień.

  Duśka i Emila (09.10.2003)

  #456395

  dorota27

  Re: Dzięki za rady

  powiem ci jeszce tak…
  mam wrazenie ze w polsce troche przesadzaja z tymi badaniami..
  mieszkam w usa..i dziecko.jest badane tylko przez pediatre..aa .jeszcze w szpitalu po porodzie badal ortopeda..
  jesli pediatra stwierdzi cos niepokojacego to wtedy wysyla na dodatkowe badania..
  a ty twierdzisz ze twoj pediatra nic nie zauwazyl..
  moze lepiej pochodz jeszcze po innych lekarzach..zanim zrobisz to nieszczesne rtg.
  wydaje mi sie ze to stanowczo za wczesnie na takie przeswietlenie…

  claudia / prawie 7 miechow!/

  #456396

  sroczka

  Re: Rtg konieczny!

  My niedługo musimy iść na kontrolę do ortopedy i mam do Ciebie pytanie. Przeczytałam, że jeśli z bioderkami jest ok, to fałdki na obu nózkach są takie same. Wiem, że to mały szczegół, u nas jest trochę nierówno. I chciałabym, spytać, czy u Martynki były równe? Boję się że i nas ten aparacik nie ominie.

  Ela i Adaś 16.08.2003

  #456397

  koyaga

  Re: Rtg konieczny!

  Niestety fałdki nie były równe. Wyglądało to tak, że na prawym udzie (tym „chorym”) rysowała się zdecydowana fałdka, a na lewym dopiero zaczynała „się rysować”.
  Po drugie sprawdza się długość ud każdej nózki.
  Po trzecie sprawdza się wysokość kolan względem siebie. Rozchyla się dziecku uda (na twardej powierzchni) , trzeba przykucnąć i sprawdzić, czy kolanka są na jednakowej wysokości.
  U Martynki sprawa wyglądała tak, że kolanko prawej nóżki było wyżej niż lewej (po rozchyleniu).
  Po czwarte sprawdza się odwodzenie nóżek.
  Taka wada stawów biodrowych u chłopczyków zdarza się bardzo sporadycznie. Nie martw się. W ostateczności będziesz musiała zrobić rtg bioderek Adasia i dopiero okaże się jak „to” wygląda.
  Poza tym w pewnym, choć nieznaczym stopniu jest to wada dziedziczna. Ja np. nosiłam aparat przez pół roku (!), ale zaczęłam jak miałam 8 m-cy. Im wcześniej tym lepiej.

  Nie martw się. Dobrze będzie.

  Aga i Martynka – 23.08.’03  #456398

  koyaga

  Re: Dzięki za rady

  Ponieważ moja córka kilka razy już przechodziła infekcje była badana zatem przez kilku pediatrów. Tylko jeden z nich podjął się badania stawów biodrowych i to jeszcze postawił błędną diagnozę. Gdybym przystała na nią i nie poszła do ortopedy nie wiem czy moja córka w przyszłości nie kulałaby na jedną nóżkę. Lepiej chuchać na zimne i odwiedzać różnych specjalistów póki dziecko jest małe. Później na leczenie mogłoby być za późno.
  Poza tym moja córka była badana w szpitalu przez pediatrów zaraz po porodzie. Nie stwierdzono żadnych wad stawów biodrowych, które wyszły dopiero w 6 tygodniu życia. Oprtopeda u którego leczę dziecko powiedział, żebym przy następnym dziecku zgłosiła się po 3 tyg. życia maleństwa a nie po 6.

  Aga i Martynka – 23.08.’03

  #456399

  sroczka

  Re: Rtg konieczny!

  Dzięki za dobre słowa. Jak tylko będzie ortopeda przyjmował to lecę do niego jak najprędzej.

  Ela i Adaś 16.08.2003

Postów wyświetlanych: 12 - od 1 do 12 (wszystkich: 12)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close