Umowa o pracę

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 41)
 • Autor
  Wpisy
 • #8037

  karo2

  Cześć, jestem w 12/13 tygodniu. Za miesiąc kończy mi się umowa o pracę na czas określony. Czy ktoś wie: czy to prawda, że firma musi mnie zatrzymać do rozwiązania jeżeli nie da mi następnej (już na czas nieokreślony)umowy???
  Bardzo prosze o odpowiedź!Pomóżcie! To strasznie dla mnie ważne!!!!Ściskam Mamy styczniowe! Karola

  #139201

  rosa

  Re: Umowa o pracę

  Witam gorąco
  Po pierwsze gratulacje, ja jestem na etapie prób. Ale do rzeczy – jestem księgową i mam dobrze opanowany kodeks pracy. Nie podam ci artykułów które to regulują ba jestem w domu a kodeks mam w pracy, napiszę ci to w czwartek.
  Wiem na pewno, że jeżeli kobiecie która jest w czwartym miesiącu ciąży kończy się umowa zawarta na czas określony to przedłuża się ona z mocy prawa do dnia porodu. Jeżeli nie chcesz otwarcie powiedzieć o tym swojemu szefowi to możesz iść na zwolnieni i pocztą przesłać je razem z zaświadczeniem od ginekologa stwierdzającym miesiąc ciąży. Takie zaświadczenie jest konieczne aby umowa została przedłużona. O zasiłek macierzyński nie musisz się martwić. Kiedy urodzisz przedłożysz w zakładzie zaświadczenie o dniu porodu, zakład wystawi ci świadectwo pracy i prześle odpowiednie dokumenty do ZUS-u, a ten rozpocznie wypłatę zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia. Znam to nie tylko z teorii ale i z praktyki. W zakładzie w którym pracuję już parę dziewczyn tak zrobiło, czasami specjalnie się zatrudniają będąc w ciąży wyczekują do początku 4 miesiąca ciąży i ariwederci na zwolnionko. Należy się wtedy jeszcze wypłata za niewykorzystany urlop.
  Jeżeli miałabyś jeszcze jakieś wątpliwości chętnie pomogę, nie damy ci zrobić krzywdy. Pracodawcy to w większości wyzyskiwacze więc nie ma co się ich żałować.
  Siemka  #139202

  dorotka1

  Re: Umowa o pracę

  Super, że jesteś w temacie. Wiem, że prawdopodobnie nic mi nie grozi, ale czy to na 100% jest prawda, ze będąc nawet w 5 tygodniu mogę położyć zaświadczenie o ciąży i pracodawca nie może mnie wylać ani zmniejszyć wynagrodzenia?

  #139203

  pluto

  Re: Umowa o pracę

  Bardzo się cieszę, że poznałam mentalność polskich kobiet pracujących: „Pracodawcy to wyzyskiwacze????”. Za pół roku jak mały podrośnie zamierzałam otworzyć firmę i zatrudnić kilka osób, z tym że teraz wiem na pewno, że nie będą to kobiety.
  Julka

  #139204

  alicja

  Re: Umowa o pracę

  Zależy na jaki okres czasu miałaś umowę na czas określony, czy nie był to okres próbny (umowa na 1 do 3 miesięcy?). Wtedy wygląda to wg KP tak: „pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży (nieważne czy to 5-ty czy 15-ty tydzień, liczy się data dostarczenia do z-du pracy zaświadczenia lekarskiego o tym że jesteś w ciąży, od tego momentu jesteś chroniona) a także w czasie urlopu macierzyńskiego. Tego przepisu nie stosuje się gdy JESTEŚ W OKRESIE PRÓBNYM NIE PRZEKRACZAJĄCYM 1 MIESIĄCA .
  Umowa o pracę zawarta na czas określony lub okres próbny przekraczający jeden miesiąc która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży ULEGA PRZEDŁUŻENIU DO DNIA PORODU. Oznacza to, że jeśli np masz umowę do 31 lipca i w dniu 31 lipca jesteś w 4 miesiącu, to musza ci przedłużyć umowę do czasu przewidywanej daty porodu.
  (Kodeks Pracy, Dział Ósmy, Art. 177.)
  Pozdrowionka,

  Alicja

  #139205

  alicja

  Re: Umowa o pracę

  Niestety z mojego doświadczenia wynika, że lepiej pracuje się z facetami…
  Chociaż, podejrzewam, że stwierdzenie o „wyzyskiwaczach” to najzwyklejsze uogólnienie, które zawsze jest dla jakiejś grupy krzywdzące…
  Pozdrawiam

  Alicja  #139206

  dorotka1

  Re: Umowa o pracę

  to super, jestem na czas nieokreślony…. życze powodzenia w przyjemnych staraniach, coś wiem o staraniach, bo starałam się od września, a dopiero w czerwcu się udało. i cieszę się ogromnie

  #139207

  dorotka1

  Re: Umowa o pracę

  Myslę, że pozornie facet jest lepszym pracownikiem – nie zajdzie w ciążę i nie spadnie z tego powodu na zwolninie, ale kobiety są często bardziej oddane i dokładniejsze w wykonywaniu pracy. A dziewczynom w ciąży nie trzeba się dziwić, boją się co się z mini stanie i czy na pewno są chronione, nie musi to wynikać z chęci nabicia pracodawcy w butelkę

  #139208

  nata

  Re: Umowa o pracę???

  A czy ja tez moge zasiegnac waszej porady ? :-))))))))))))))
  Wiec tak : kiedy dowiedzialam sie ze dzidza jest w drodze nie bylam zatrudniona ,ale ze mam wspanialego sasiada to mnie zatrudnil ,oczywiscie na czas nieokreslony 🙂 co mnie bardzo ucieszylo ,ale po trzech dniach mialam wizyte i dostalam zwolnienie na 28 dni,pierwszy miesiac z tego co wiem to i tak placi pracodawca zus,ale teraz dostalam nastepne 28 dni i jest ciaglosc ,czyli on juz zusu placic nie bedzie musial – i dobrze bo przeciez poszedl mi bardzo na reke , TYLKO mam pytanko …….jezeli ja poszlam na zwolnienie trzy dni po zatrudnieniu ,czy mi z zusu tez beda nalezec sie pieniaszki czy sie od tego wykreca ,orientuje sie ktoś ???????????

  #139209

  dorotka1

  Re: Umowa o pracę

  …ale może z tego wynikać… wtedy jednak nie wykorzystują pracodawcy tylko ZUS, czyli Państwo, które chroni rodzinę, a oczywiście w końcówce to my pracujący dorzucamy się do świadczeń dla takiej młodej mamy, ale wolę dorzucić do kobiety w ciąży niż do wykorzystujących tzw. „bezrobocie”  #139210

  rosa

  Re: Umowa o pracę

  Zgadzam sie z tobą i dodam, że czytałam w orzecznictwie, że kobieta która została zwolniona będąc w ciąży a jeszcze o tym nie wiedziała, może dowiedziawszy się o tym fakcie żądać przywrócenia do pracy. Tak dalece chroni polskie prawo kobiety w ciąży – oczywiście oprócz tych na umowie próbnej 1 m-c.
  Rosa

  #139211

  alicja

  Re: Umowa o pracę???

  to bardzo dziwna sytuacja i nigdy w życiu nie spotkałam się z czymś takim, aczkolwiek wiadomo, że ZUS na zwolnieniu płaci ciężarnej 100% średniej pensji z ostatnich 6-ciu miesięcy. U Ciebie raczej trudno powiedzieć ile zarabiałaś przez ostatnie 6 m-cy.
  Nie mam pojęcia co w tej sytuacji???????? Ale jestem bardzo ciekawa jak to będzie rozwiązane.

  Alicja  #139212

  alicja

  Re: Umowa o pracę

  Dorotka,
  Ja pisałam tylko z punktu widzenia „współpracownika”, tzn, nie że facet jest lepszym pracownikiem, ale że mi się lepiej facetami pracuje. Ale to może byc bardzo subiektywne.

  Alicja

  #139213

  rosa

  Re: Umowa o pracę???

  Hej
  NIe będą wgłębiała sie w szczegóły. Ty pewnie nie masz 10 letniego stażu pracy przed reformą, więc dotyczące ciebie przepisy mówią: prawo do wynagrodzenia za czas choroby, bądź zasiłku chorobowego osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę uzyskuje po pozostwaniu 30 dni w zatrudnieniu i obowiązkowym opłacaniu składki na ZUS. W twoim przypadku jeśli przepracowałaś 3 dni to brakuje ci jeszcze 27 dni i za te 27 dni tzw. okresu wyczekiwania nie należy ci się wynagrodzenie za czas choroby u pracodawcy (przepada) ale od 28 do 35 pracodawca powinien ci wypłacić wynagr. za chorobę (przynajmniej teoretycznie). Za reszte zwolnień będzie płacił ci ZUS. Czyli powinnaś dostać pieniążki od pierwszego dnia zwolnienia wypłacanego przez ZUS.
  Pozdrowionka

  #139214

  nata

  Re: Umowa o pracę???

  🙂 tez jestem ciekawa jak to bedzie , na umowie mam wpisana stala pensje 1000 brutto ,ale nie wiem czy to cos pomoze :-/

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 41)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close