umowa zlecenie i moje prawa

pracuje na umowe zlecenie. czy ktos wie moze jakie prawa mi przysluguja bedac w ciazy? czy tez nie mozna mnie zwolnic i czy nalezy mi sie urlop macierzynski?

6 odpowiedzi na pytanie: umowa zlecenie i moje prawa

kantalupa Dodane ponad rok temu,

Re: umowa zlecenie i moje prawa

Niestety, nie nalezy Ci sie nic, bo przy umowie-zleceniu zleceniodawca nie odprowadza za Ciebie skladki ZUS. Tak przynajmniej bylo jeszcze niedawno. Ale moze ktos bedzie wiedzial lepiej, jakos bardziej szczegolowo. Pozdrawiam.

magda47 Dodane ponad rok temu,

Re: umowa zlecenie i moje prawa

wlasnie odprowadzaja za mnie wszystkie skladki – chorobowe, rentowe i emerytalne

kantalupa Dodane ponad rok temu,

Re: umowa zlecenie i moje prawa

To chyba nie moze byc umowa-zlecenie? Bo ja od kazdej umowy zlecenia odprowadzalam tylko skledke zdrowotna (zatrudnialam ludzi z wlasna dzialalnoscia), teraz to ok 140 zl, a pelen ZUS za pracownika to ok 700zl. Troche chyba to inaczej wyglada, jesli jestes studentka, ale ja studiowalam na tyle dawno, ze sie pewnie przepisy pozmienialy. Poza tym otrzymuje sie swiadczenia tylko jesli masz podpisana umowe na czas okreslony (ale tam sa jakies ograniczenia, nie pamietam dokladnie jakie, czytalam niedawno dyskusje na ten temat na babyboom) i przy umowie na czas nieokreslony. Oczywiscie, jesli prowadzisz dzialalnosc gospodarcza i sama oplacasz swoje skladki ZUS, wowczas masz swiadczenia- o ile do porodu oplacasz skladke co miesiac-co malo prawdopodobne, bo predzej, czy pozniej bierze sie zwolnienie i wowczas skladka z glowy, a jeszcze wpada zasilek chorobowy. Uff, tyle z mojego doswiadczenia. Pozdrawiam.

Dodane ponad rok temu,

Re: umowa zlecenie i moje prawa

niestety umowa zlecenie nie gwarantuje ci ze pracodawca nie moze ciebie zwolnic tak jak jest to w przypadku umowy o prace.
natomiast jezeli pracujesz na umowe zlecenie moze ci przyslugiwac swiadczenie z tego tytylu tj zasiłek macierzyński pod warunkiem ze płatnik składek odprowadza ze ciebie skladki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe (w zależności gdzie jest zlecenie) zdrowotne. Dodatkowy warunek jest taki ze opłacać musi je przez conajmniej 180 dni. Jak nie masz takiego okresu opłacania składek to nic nie dostaniesz.

Doncik i Dagusia 25.10.2003

magda47 Dodane ponad rok temu,

Re: umowa zlecenie i moje prawa

a co to jest zasiłek macierzyński? to to samo co urlop macierzyński ze masz 16 tygodni wolnego i płaca 100 procent pensji?

Dodane ponad rok temu,

Re: umowa zlecenie i moje prawa

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Okres ten od 13 stycznia 2002 r. wynosi:

16 tygodni – przy pierwszym porodzie,
18 tygodni – przy każdym następnym porodzie,
26 tygodni – w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka,
16 tygodni – w razie przyjęcia dziecka na wychowanie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 m-cy; okres urlopu nie może być krótszy niż 8 m-cy.

W razie urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego lub po ustaniu zatrudnienia zasiłek macierzyński przysługuje przez okres skrócony o 2 tygodnie.
dodatkowe inforamcje pod tym adresem

pozdrawiam

Doncik i Dagusia 25.10.2003

Znasz odpowiedź na pytanie: umowa zlecenie i moje prawa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Książka kucharska
Nazwa patelni z foremką do orzechów
Kobiety pomóżcie!!! Chcę kupić używaną patelnię z foremką do orzechów, które potem nadziewa się kremem orzechowym ale jak mam to zrobić kiedy nie mam pojęcia jaka jest fachowa nazwa... może ktoś mnie oświeci
Czytaj dalej
Karmienie
Pokarm w lodówce?
Nie wiem jak długo może stać moje mleko w lodówce. Będę wdzięczna za informację pozdrawiam [img]http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/4ac05/images/obrazek.gif[/img] Ja+dzidzia
Czytaj dalej